Lietuvoje

2013.12.23 10:41

Vilniaus valdžia vėl užsimojo naikinti seniūnijas

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.12.23 10:41

Kitąmet Vilniuje turėtų sumažėti seniūnijų. Sostinės taryba priėmė sprendimą pavasarį didžiąją dalį seniūnijų naikinti ir vietoj jų įkurti biurus. Tačiau Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje šį tarybos sprendimą sustabdė ir įpareigojo jį panaikinti.

Kitąmet Vilniuje turėtų sumažėti seniūnijų. Sostinės taryba priėmė sprendimą pavasarį didžiąją dalį seniūnijų naikinti ir vietoj jų įkurti biurus. Tačiau Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje šį tarybos sprendimą sustabdė ir įpareigojo jį panaikinti.

Sostinės Žirmūnų seniūnijos vadovė sako, kad miesto seniūnijos atlieka daug valstybės joms deleguotų funkcijų – neatlygintinai tvirtina įgaliojimus, charakteristikas ginklui įsigyti, išduoda patentus, deklaruoja gyvenamąją vietą, vykdo viešųjų darbų programas.

Ji sako, kad naikinti seniūnijas Vilniaus savivaldybė buvo užsimojusi dar prieš pora metų, bet vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje tai sprendimą sustabdė. Tada sumažintas ir seniūnijose dirbančių darbuotojų skaičius, nors darbų nesumažėję. Dabar visus seniūnijai priklausančius reikalus tvarko du darbuotojai.

Tuo metu Vilniaus meras tvirtina, kad savivaldybė atliko gyventojų apklausą ir paaiškėjo, kad gyventojai tiesiog nežino, kokias paslaugas seniūnijos teikia. Be to, pasak jo, Vilniui labai svarbu taupyti valdymo išlaidas, todėl seniūnijų skaičių nutarta mažinti. Nuo balandžio iš 22 seniūnijų liktų tik penkios. Vietoj panaikintų seniūnijų būtų įkurta 11 biurų.

„Ši pertvarka tiesiogiai leidžia sutaupyti pusantro milijono litų per metus, o dar dalį patalpų, kurios, sakykime, nebereikalingos tai funkcijai vykdyti, mes galim privatizuot ir gaut papildomas pajamas“, – sako Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Žirmūnų seniūnė Ona Suncovienė sako, kad „greičiausiai“ miesto valdžiai labiausiai rūpi ne sutaupyti, o pakeisti seniūnus. „Ekonominį efektą galima buvo ir taip pasiekti, bet čia labai patogu prisidengiant reforma pakeisti asmenis, pakeisti seniūnus“, – sako O. Suncovienė.

Dabar seniūnai į darbą priimami konkurso tvarka, nes yra valstybės tarnautojai, o biurų vadovai būsią priimami pagal sutartis, tad jokių konkursų organizuoti nereikės.

Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje jau antrą kartą miesto tarybos sprendimą dėl seniūnijų pertvarkos sustabdė ir įpareigojo jį panaikinti.

„Mūsų įsitikinimu, įstatymų leidėjas neleidžia turėt mišrios sistemos, o Vilniaus miesto savivaldybės taryba priėmė būtent tokį sprendimą, kuris sudaro prielaidą būtent tokiai mišriai sistemai atsirasti. Tai turėti ir seniūnijas, ir kitus struktūrinius padalinius, kaip šiuo atveju buvo bandoma biurus steigti“, – sako Vyriausybės atstovas Vilniaus apskrityje Audrius Skaistys.

Jeigu į Vyriausybės atstovo teikimą savivaldybė neatsižvelgs ir savo sprendimo dėl seniūnijų reformos nepanaikins, Vyriausybės atstovas ketina kreiptis į teismą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.