Lietuvoje

2013.12.20 13:27

Sveikatos ministras apie ruošiamą pertvarką: sausis bus labai karštas

BNS 2013.12.20 13:27

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis nuo kitų metų ketina imtis priemonių trumpinti pacientų eiles, mažinti vaistų kainas ir riboti jų reklamą, o gydytojus nori įpareigoti pateikti interesų deklaracijas. Tai dalis kitąmet numatomų teisės aktų pakeitimų, kuriuos V. Andriukaitis pristatė penktadienį.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis nuo kitų metų ketina imtis priemonių trumpinti pacientų eiles, mažinti vaistų kainas ir riboti jų reklamą, o gydytojus nori įpareigoti pateikti interesų deklaracijas. Tai dalis kitąmet numatomų teisės aktų pakeitimų, kuriuos V. Andriukaitis pristatė penktadienį.

Siekiant mažinti eiles, siūloma, kad chroninėmis ligomis, pavyzdžiui, cukralige sergantys žmonės jau nuo kitų metų pradžios galėtų eiti tiesai pas specialistus, jiems nereikėtų prieš tai apsilankyti pas šeimos gydytoją ir gauti jo siuntimą. Tiesa, tai negaliotų einant tikrintis pirmą kartą.

„Šitokią konsultacinę sistemą įvesime kitais metais ir išties palengvinsime pirminei sveikatos priežiūrai bereikalingą siuntimų rašymą“, – žurnalistams penktadienį sakė ministras.

Taip pat norima leisti gydytojams lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams išrašyti receptus pusei metų. Tačiau kartu svarstoma, kaip spręsti problemą, kad žmonės „neprisipirktų maišais vaistų ir jų neišgertų“.

V. Andriukaitis siekia išplėsti slaugytojų teises: norima leisti atlikti intervencijas, priimti ūmų ligonį, aplankyti jį namuose, išrašyti receptus. Taip pat ministras teigia, kad reikia „išjudinti“ teritorinį ligonių lankymą namuose, kuris, anot jo, yra „užleista sfera“.

Tuo metu medikus norima įpareigoti pateikti viešųjų ir privačių interesų deklaracijas.

„Viešųjų ir privačių interesų derinimas yra kertinis reikalas, kad visi žinotų, kas kur dirba, kam atstovauja, kokia verslo grupė ir panašiai“, – nurodė jis.

Ligoninėse siekiama reguliuot krūvius ir darbo apmokėjimą. Mat, pasak ministro, šiuo metu yra dideli krūvio ir algų skirtumai: „Vieni per tris–keturis darbus susirenka iki 16–17 tūkst. litų, o kiti pririšti prie 3 ar 2 tūkst. atlyginimo“.

„Turime duomenų, kas dirba daugiau nei trijose vietose. Tokia sistema nekontroliuojama būti negali“, – teigė V. Andriukaitis.

„Mes siūlome įvesti kolektyvinių sutarčių faktinį buvimą visose viešosiose valstybinėse, savivaldybių įstaigose, o per kolektyvines sutartis reguliuoti etatus, darbo apmokėjimą, krūvius ir visa tai, kas privaloma reguliuoti, nes šiandien yra didžiulės disproporcijos“, – nurodė jis.

Dėl kai kurių siūlomų pakeitimų V. Andriukaitis teigia besitikintis pasipriešinimo.

Sausį bus siūloma, kad ligonių kasos galėtų sudaryti sutartis tiek su valstybinėmis, tiek privačioms įstaigoms tik atsižvelgus į įstaigų kokybės rodiklių reikalavimus. Anot ministro, sausis dėl to bus „labai karštas“.

„Įvedame įstatyme normas, kad trejų metų patirties reikalavimas naujoms įstaigoms sudarant sutartis bus būtinas. (...) Valstybiniam sektoriui sudarant sutartis tam tikri minimalūs reikalavimai yra, o privačiam – nieko“, – nurodė jis.

V. Andriukaičio teigimu, nevienareikšmiškai vertinamas siūlymas dėl naujos vaistų kainų reguliavimo sistemos, siekiant jas mažinti.

„Siūlome įvesti generinių vaistų kainų „tunelį“. Nes išanalizavus žiūrima, kad yra vaistų, kurių kainos 8-erius metus nesikeičia – nežinia kodėl. Todėl mes priėmėme sprendimą, kad jeigu per 4 pastaruosius metus jos nesikeitė, o aplinkinėse šalyse pasikeitė, mes turime teisę sumažinti tą kainą 25 proc., ir jeigu dar nereaguojama, dar 25 proc. – 50 proc. Kainų „tunelio“ sistema jau yra patvirtinta, žinoma, kad kol kas vyksta derinimas“, – kalbėjo jis.

Anot jo, įvairiai vertinamas ir siekis riboti vaistų reklamą, „ypač papildų ir ypač tos agresyvios reklamos“.

„Tokios reklamos, kurios klaidina, kurios nukreiptos grynai į rinkodaros dalykus, jos turi būti reguliuojamos griežtai“, – dėstė V. Andriukaitis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.