Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Valstybės kontrolė: asmens teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą užtikrinama netinkamai

BNS2015.09.08 13:45

Lietuvoje nepakankamai užtikrinama asmens teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą, atlikusi auditą nustatė Valstybės kontrolė. Anot kontrolierių, visuomenė nepakankamai informuojama apie duomenų apsaugą, tuo tarpu pažangios ryškių ir elektronikos technologijos kelia naujus iššūkius svarstant duomenų apsaugos problemas.  

Lietuvoje nepakankamai užtikrinama asmens teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą, atlikusi auditą nustatė Valstybės kontrolė. Anot kontrolierių, visuomenė nepakankamai informuojama apie duomenų apsaugą, tuo tarpu pažangios ryškių ir elektronikos technologijos kelia naujus iššūkius svarstant duomenų apsaugos problemas.

Išnagrinėjusi, kaip viešojo sektoriaus duomenų valdytojai ir tvarkytojai įgyvendino asmens duomenų apsaugos reikalavimus, Valstybės kontrolė pranešė nustačiusi, kad dauguma tikrintų įstaigų laikėsi ne visų šių reikalavimų.

Taip pat paaiškėjo, kad duomenų subjekto teises į privataus gyvenimo neliečiamumą tinkamai įgyvendino tik apie pusė tikrintų įstaigų, likusios – nenustatė asmens duomenų subjekto teisių įgyvendinimo būdų, vidaus teisės aktais nenustatė konkrečių veiksmų ir procedūrų, kurios leistų įgyvendinti kitus asmens duomenų tvarkymo reikalavimus, taigi apribojo asmens duomenų subjekto galimybes pasitikrinti, kaip įgyvendinamos jo teisės.

Asmens duomenų tvarkymo apimtys kai kuriose įstaigose buvo didesnės, nei jas skelbė Asmens duomenų valdytojų valstybės registras. Taigi asmuo galėjo nežinoti, kokia informacija apie jį kaupiama, o pateikęs paklausimą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai, būtų gavęs informaciją, neatitinkančią asmens duomenų tvarkymo apimties.

Kaip teigiama Valstybės kontrolės pranešime, asmens duomenų apsaugos klausimai būtų sprendžiami efektyviau, jei valstybės mastu asmens duomenų tvarkymo reikalavimai būtų suderinti su bendraisiais elektroninės informacijos saugos reikalavimais ir stebėsenos priemonėmis.

„Atlikę auditą konstatavome, kad Lietuvoje nepakankamai užtikrinama asmens teisė į privataus gyvenimo neliečiamumą. Viešajame sektoriuje įgyvendinami ne visi teisės aktais nustatyti asmens duomenų apsaugos reikalavimai, o šios srities reguliavimas atsilieka nuo informacijos ir ryšių technologijų pažangos. Siekiant tobulinti asmens duomenų apsaugos politiką, ji turėtų būti formuojama remiantis pasaulyje pripažintais principais ir gerąja praktika, kai atsižvelgiama į naujas technologijas bei veiklos riziką, ir šias nuostatas derinti prie esamo teisinio reguliavimo", – pranešime cituojama valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Anot auditorių, nors 2008-2012 m. asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymas buvo keistas keletą kartų, sparti informacijos ir ryšių technologijų plėtra nuolat iškelia asmens duomenų apsaugos praktinio taikymo klausimų, kurių esami teisės aktai nesprendžia.

Auditoriai nurodo, jog reikėtų tobulinti duomenų mainus elektroninėje erdvėje, nes asmens kodas iki šiol yra vienintelis šalyje plačiai naudojamas duomuo asmeniui identifikuoti.

Be to, už padarytus pažeidimus šioje srityje baudžiamas tik fizinis asmuo, o numatytos sankcijos, lyginant su kitomis Baltijos šalimis, yra mažos – Lietuvoje baudos siekia iki 2 tūkst., Latvijoje – iki 5 tūkst., Estijoje – iki 110 tūkst. litų.

Valstybės kontrolė taip pat teigia pasigedusi platesnio visuomenės informavimo apie duomenų apsaugą. Pasak auditorių, Valstybinės duomenų apsaugos inspekcija kasmet parengia vis mažiau publikacijų apie tai, visuomenei pateikiama mažiau aktualijų.

Taip pat nustatyta, kad iki 2013 metų VDAI sukurtos elektroninės paslaugos buvo nepatrauklios ir mažai naudojamos. Šiemet inspekcija patobulino teikiamas elektronines paslaugas, bet ne visi patobulinimai veikia be trikdžių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.