Lietuvoje

2013.12.19 07:36

„Darbiečių“ žvaigždė neges bent iki rinkimų

Seimo pirmininkės pareigas porą mėnesių einanti Loreta Graužinienė – politinės arenos figūra, dedanti daug pastangų žiniasklaidos ir visuomenės dėmesiui pritraukti. Mažėjant Darbo partijos reitingams ir artėjant rinkimams, taip esą siekiama didesnio populiarumo.

Seimo pirmininkės pareigas porą mėnesių einanti Loreta Graužinienė – politinės arenos figūra, dedanti daug pastangų žiniasklaidos ir visuomenės dėmesiui pritraukti. Mažėjant Darbo partijos reitingams ir artėjant rinkimams, taip esą siekiama didesnio populiarumo, rašo „Lietuvos žinios“.

Prie L. Graužinienės „karaliavimo“ informacinėje erdvėje ir politiniame lauke labiausiai prisidėjo skambūs pareiškimai, kritika prezidentei Daliai Grybauskaitei, tam tikri jos politiniai žingsniai ir sprendimai. Politikai ir ekspertai parlamento vadovės veiklą vertina nevienareikšmiškai.

Randa bendrą kalbą

Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Gediminas Kirkilas apie L. Graužinienę šneka teigiamai. Jis giria Seimo vadovę už tinkamą darbo organizavimą, aktyvumą, lankstumą, už tai, kad ji esą atsižvelgia į opozicijos reikalavimus. „Jai, kaip Seimo pirmininkei, neturiu jokių priekaištų. Tai, kas susiję su manimi, Seimo Europos reikalų komitetu, viską gerai suderiname“, – LŽ sakė jis.

Ypatingų klaidų L. Graužinienės veikloje G. Kirkilas neįžvelgia. Paklaustas, ką rodo skambios Seimo pirmininkės kalbos, kritika prezidentei: jos būdą ar tam tikrų tikslų siekimą, socialdemokratas svarstė, kad veikiausiai esama ir viena, ir kita. „Gal ir natūra, galbūt tai yra tokia Darbo partijos strategija ar taktika, – kalbėjo jis. – Tačiau tai visiškai nesusieta su tiesioginiu Seimo pirmininkės darbu. Visi mes esame politikai: ir Seimo pirmininkė, ir premjeras, ir prezidentė. Kokie jų santykiai, dėl ko jie kritikuoja vienas kitą – kitas dalykas. Manau, kad visko pagrindas yra artėjantys rinkimai.“

Nesubrendusi pareigoms

Didžiausios opozicinės jėgos Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pirmojo pavaduotojo Jurgio Razmos teigimu, parlamento darbas, jo vadove tapus L.Graužinienei, iš esmės nepasikeitė. „Tik kartais turime be reikalo gaišti laiką klausydamiesi moralizuojančių naujosios Seimo pirmininkės monologų. Vydas Gedvilas nepasižymėjo tuo, kad dėl ko nors moralizuotų, aiškintų, teisintųsi. Dabar kad ir kokiu klausimu diskutuojame, pirmininkė kaip galutinę tiesą nori pateikti savo nuomonę“, – sakė jis.

J. Razma pabrėžė, kad L.Graužinienė labai uoliai atstovauja Darbo partijos ir Viktoro Uspaskicho interesams. Konservatorius priminė, kad V.Uspaskicho kelionę į Rusiją galvotrūkčiais pulta įforminti jam jau sėdint lėktuve. Taip pat jis pažymėjo, kad Seime ne be L.Graužinienės pastangų niekaip nesugebama sudaryti laikinosios tyrimo komisijos dėl V.Uspaskicho teisinės neliečiamybės panaikinimo. Nuostabą parlamentarui kelia ir tai, kad Seimo pirmininkė nuolat puola prezidentę D. Grybauskaitę.

L. Graužinienės veiksmuose J. Razma neįžvelgia siekio sutelkti visą Seimą – valdančiuosius ir opoziciją –  bendram darbui. Esą buvusi parlamento pirmininkė Irena Degutienė stengėsi būti viso Seimo vadove. „O L.  Graužinienė kol kas, kaip matau, daugiau yra V. Uspaskicho atstovė Seimo pirmininkės kėdėje“, – sakė jis. Apibendrindamas parlamentaras teigė manantis, kad L. Graužinienė nesubrendusi tokioms svarbioms pareigoms.

Nėra pati silpniausia

Politologas Algis Krupavičius pabrėžė, kad L. Graužinienei tapus Seimo pirmininke parlamento vadovas pasidarė labiau matomas viešojoje erdvėje ir politiniame lauke. „Nauja Seimo pirmininkė tikrai dėjo daug pastangų, kad pritrauktų visuomenės ir žiniasklaidos dėmesį. Kartais tas dėmesys buvo neigiamas, nebūtinai visi žingsniai buvo teisingi, bet vargu ar naujausioje Lietuvos Respublikos istorijoje yra daug Seimo pirmininkų, kurie būtų kėlę tokį žiniasklaidos susidomėjimą kaip L.Graužinienė“, – aiškino jis.

A.Krupavičiaus nuomone, praėjus keliems L.Graužinienės darbo mėnesiams matyti, kad jos galimybės būti stipria Seimo pirmininke buvo neįvertintos. Esą kol kas ji rimtų klaidų savo veikloje nepadarė. „Jeigu L. Graužinienę lygintume su ankstesniais Seimo vadovais, ji anaiptol nėra pati silpniausia pirmininkė. Akivaizdžiai silpnesnis politinis vadovas buvo iš Darbo partijos išėjęs Viktoras Muntianas. Matyt, L.Graužinienė galėtų „įveikti“ ir Arūną Valinską“, – mano politologas.

Kaip vieną problemiškiausių Seimo pirmininkės veiklos dalių A. Krupavičius įvardijo santykius su žiniasklaida. Jo nuomone, L. Graužinienei sunkiai pavyksta užmegzti geranoriškus ar bent neutralius ryšius su dalimi žiniasklaidos, kuri jos atžvilgiu yra labai kritiška. „Tačiau ir čia reikia atiduoti duoklę Seimo pirmininkei, ji stengiasi normalizuoti santykius“, – tvirtino ekspertas.

A.Krupavičius pažymėjo, kad garsusis jos vizitas į Ukrainą nebuvo organizuotas geriausiu būdu. Kita vertus, pasak eksperto, šiandien politikai masiškai važiuoja į šią šalį paremti eurointegracijos šalininkų. „Duris tokiems vizitams atidarė Seimo pirmininkė. Šiuo atveju manyčiau, kad techniškai, procedūriškai reikėjo pirmiausia susitikti su Ukrainos valdžios atstovais ir pareigūnais, o po to dalyvauti opozicijos mitinguose. Reikėjo geresnės sąveikos su Užsienio reikalų ministerija. Manau, vizito į Ukrainą tikrai nebūtų galima įvardyti kaip klaidos“, – įsitikinęs A. Krupavičius.

Tolesnė L. Graužinienės ateitis Seimo pirmininkės poste esą priklausys nuo valdančiosios daugumos stabilumo. Anot A. Krupavičiaus, ji pati gali nemažai prie to prisidėti ir tai jau daro, pavyzdžiui, nuolat susitinka su premjeru. „Jeigu L. Graužinienė nepadarys akivaizdžių klaidų, nebus šališka, stengsis maksimaliai užtikrinti dabartinės valdančiosios koalicijos stabilumą, jos ateitis – nebloga, ji gali tikėtis sulaukti šios Seimo kadencijos pabaigos eidama dabartines pareigas“, – mano jis.

Siekia populiarumo

Politologas Lauras Bielinis pažymėjo, kad kol kas L. Graužinienė garsėja gana skandalingais pareiškimais. Jam susidarė įspūdis, kad būdama Seimo pirmininke ji elgiasi neadekvačiai. „Matyt, jai būtų labai sudėtinga toliau tęsti veiklą tokioje pozicijoje. Tačiau ją dar turėsime kaip Seimo pirmininkę“, – prognozavo jis.

L. Bielinis nemano, kad skambiomis kalbomis L.Graužinienė galėtų pakenkti valstybei. Tai esą veiksmai, kuriais savotiškai įgyvendinamas ne Seimo veiklos kokybės tikslas, o jos, kaip parlamento vadovės ir Darbo partijos atstovės, vaizdinys. „Tie išsišokimai, kalbėjimai, skandalingi veiksmai nėra tokie pavojingi valstybei. Bet jie yra labai ryškūs eksponuojant konkretų asmenį – t.y. ją pačią kaip politikę ir eksponuojant jos politinę partiją“, – aiškino politologas. Mažėjant Darbo partijos reitingams, artėjant prezidento, Europos Parlamento rinkimams, taip esą siekiama didesnio populiarumo.

L. Graužinienei tapus Seimo pirmininke, parlamento darbas, L. Bielinio nuomone, iš esmės nepasikeitė. „Kas yra Seimo darbas? Tai 141 parlamentaro diskusijos, įstatymų svarstymai, tam tikra politinė veikla. Seimas ir jo darbas nėra tai, ką organizuoja Seimo pirmininkė, tai programa, kurią parlamentas gali vykdyti netgi nesant vadovo. Kaip sako patys parlamentarai, Seimo pirmininkas tėra vienas iš Seimo narių, kuriam suteiktos nedidelės papildomos teisės. Didžiąja dalimi jis atstovauja Seimui reprezentaciniuose dalykuose. Čia iš tikrųjų labai svarbu elgtis preciziškai“, – pabrėžė ekspertas.