Lietuvoje

2013.12.18 17:57

Gyvūnų globėjai nerimauja dėl delfinų laikymo sąlygų

BNS2013.12.18 17:57

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) dėl delfinų laikymo sąlygų delfinariume kreipėsi į Klaipėdos valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą bei Klaipėdos gyvosios gamtos inspekciją.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) dėl delfinų laikymo sąlygų delfinariume kreipėsi į Klaipėdos valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą bei Klaipėdos gyvosios gamtos inspekciją.

Kaip teigia gyvūnų teisių gynėjai, jiems nerimą kelia delfinų gyvenimo sąlygos Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume. Įtarimų LGTAO sukėlė didelis delfinų mirtingumas. Jų duomenimis, per 17 delfinariumo gyvavimo metų iš 21 nelaisvėje laikytų delfinų pusė, tai yra 10, nugaišo.

LGTAO direktorės Brigitos Kymantaitės pasirašytame pranešime teigiama, kad daugiausia delfinų nugaišo nuo ūmių ir lėtinių kvėpavimo takų uždegimų, nuo skrandžio ir plonųjų žarnų uždegimų arba dėl patirtų traumų mažuose baseinuose.

„Dauguma nugaišusių delfinų buvo nuo 6 iki 21 metų, kai jų vidutinė gyvenimo trukmė yra apie 30 metų“, – rašoma pranešime.

Gyvūnų teisių gynėjai taip pat tvirtina, kad galėjo būti pažeisti delfinų transportavimo iš Graikijos į Lietuvą reikalavimai bei prašo uždrausti delfinų pasirodymus.

„Organizacijai didelį nerimą kelia ir tai, kad dėl netinkamų laikymo sąlygų jūros gyvūnai gali tapti agresyvūs ir pažeisti delfinų terapijoje dalyvaujančius neįgalius ar sergančius asmenis arba užkrėsti juos įvairiomis ligomis, ypač vaikus“, – rašoma LGTAO pranešime.

Organizacijos duomenimis, delfinariume delfinų iškvėptame ore rasta mikroskopinių grybų, kai kurie delfinai sirgo kandidoze. Ši liga delfinams pažeidė galvos audinius, sukėlė pūlingus uždegimus.

Jūrų muziejaus atstovai gyvūnų teisių gynėjų kaltinimus ir įtarimus atmeta.

Muziejaus direktorės Olgos Žalienės teigimu, septyni delfinai iš Graikijos parskraidinti laikantis gyvūnų transportavimą reglamentuojančių teisės aktų.

„Gyvūnams buvo sudarytos kuo natūralesnės aplinkos sąlygos. Išlaikyta atitinkama vandens ir aplinkos temperatūra, pamaitinta nustatytu laiku. Kiekvieną gyvūną visos kelionės metu prižiūrėjo jų treneriai, taip pat veterinarijos gydytojas“, – tvirtino ji.

Po kelionės trukęs aklimatizavimosi laikotarpis irgi buvo atidžiai stebimas. Jis, pasak gyvūnų trenerių, praėjo lengvai.

O. Žalienė pabrėžė, kad delfinariumo rekonstrukcija ir buvo inicijuota siekiant pirmiausia pagerinti gyvūnų laikymo sąlygas.

Anot jos, Lietuvos jūrų muziejus yra įregistruotas Aplinkos ministerijoje kaip zoologijos sodas ir jame gyvenančių gyvūnų gyvenimo sąlygos atitinka visus tokioms įstaigoms keliamus reikalavimus.

„Jeigu būtų priešingai, niekas mums neleistų laikyti gyvūnų“, – sakė O. Žalienė.

Delfinų sveikata besirūpinantis veterinarinės medicinos daktaras Žilvinas Kleiva tvirtino, kad kritę delfinai Nana, Nika, Romas nugaišo dėl amžiaus, jiems buvo apie 40 metų. Jis atkreipė dėmesį, kad gamtoje išgyvena apie 70 proc. šių jūrų žinduolių mažylių, o muziejaus delfinariume – daugiau nei 80 procentų.

Delfinai iš Graikijos į Klaipėdą pargabenti šių metų rugsėjį. Į Graikiją 11 delfinų buvo išgabenti prieš trejus metus, per tą laiką delfinai atsivedė tris jauniklius.

Jūrų muziejus anksčiau yra pranešęs, kad po rekonstrukcijos delfinams skirtas bendras plotas padidės tris kartus. Taip pat modernizuota vandens tiekimo ir valymo sistema, leisianti užtikrinti geresnes gyvenimo sąlygas.

Delfinariumo rekonstrukciją baigti planuojama 2015 metais. Ji kainavo 40 mln. litų, dauguma iš kurių yra finansuojama iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt