Lietuvoje

2013.12.18 09:43

Policijoje driekiasi ginkluotų žmonių eilės

Kazys Kazakevičius, „Lietuvos žinios“2013.12.18 09:43

Vos keletui dienų belikus dujinių pistoletų bei kitokių mažos galios ginklų registracijai policijos įstaigose, prie komisariatų licencijavimo skyrių susidarė didžiulės ginklais nešinų žmonių eilės.

Vos keletui dienų belikus dujinių pistoletų bei kitokių mažos galios ginklų registracijai policijos įstaigose, prie komisariatų licencijavimo skyrių susidarė didžiulės ginklais nešinų žmonių eilės, rašo „Lietuvos žinos“.

Policijos departamento atstovų teigimu, ginklus turintys piliečiai juos įregistruoti teritorinėse policijos įstaigose turėjo pakankamai laiko – nuo 2011-ųjų kovo 1 dienos, kai įsigaliojo naujos redakcijos Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymas.

Tačiau į žmones varginančią situaciją sureagavo Seimas. Parlamente vakar jau buvo svarstomas siūlymas ginklų registravimo terminą pratęsti pusmečiui, iki kitų metų liepos 1 dienos. Tokiai pataisai pritarta po patiekimo 49 Seimo nariams balsavus už ir dviem susilaikius. Parlamentaras Remigijus Ačas pasiūlė projektą svarstyti skubos tvarka, kad ketvirtadienį jau būtų balsuojama dėl pataisos priėmimo. Nepratęsus termino iki kitų metų vidurio, dujinių, taip pat nedidelės galios šaunamųjų ginklų neužregistravę asmenys nuo sausio 1 dienos būtų traukiami baudžiamojon atsakomybėn. Už neteisėtą disponavimą šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis asmuo gali būti baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų, o už didesnio kiekio – iki aštuonerių metų.

Žmonės neša ginklus

Vilnietis Jonas L., dar gruodžio pradžioje atvykęs į Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Licencijavimo skyrių, LŽ prisipažino nemanęs, kad iš ten išeis nieko nepešęs. „Nuvažiavau apie 11 valandą, bet žmonių buvo tokia gausybė, kad net nesiryžau laukti. Į eilę užsirašiau 60-as, o tuo metu buvo priimtas tik 25-asis. Vienam žmogui skiriama ne mažiau kaip 15 minučių, tad apskaičiavau, kad turėčiau laukti iki keturių valandų. Tačiau negalėjau sau leisti prarasti tiek laiko“, – pasakojo vilnietis. Jis taip pat užsiminė, kad sugaišo laiką, kol gavo narkologo ir psichiatro pažymas.

Vilniaus apskrities VPK Licencijavimo skyriaus viršininkas Julius Vaiškūnas LŽ sakė, kad nuo lapkričio beveik nėra dienos ar valandos, kad prie jų skyriaus durų nesibūriuotų žmonės. „Kasdien į priėmimą iš anksto registruojame apie 40 žmonių. O be registracijos, bendra eilės tvarka, per dieną tenka priimti dar dukart tiek besikreipiančiųjų. Tačiau lankytojų srautai nė kiek nemažėja“, – teigė J. Vaiškūnas. „Darome viską, kad turintieji ginklus suspėtų juos registruoti iki kitų metų pradžios. Tačiau tai priklausys ir nuo žmonių noro bei jų supratingumo“, – tvirtino J. Vaiškūnas.

Gauna ne visi

Ne trumpesnės interesantų eilės susidaro ir kituose šalies regionuose, visoje Lietuvoje. Marijampolės apskrities VPK Licencijavimo poskyrio viršininkas Artūras Žemaitaitis tik pasijuokė iš užuominos, kad galbūt artėjant šventėms ne ginklai ir leidimai gyventojams galvoje. Pasak jo, kaip tik prieš daugiau kaip mėnesį prasidėjęs besikreipiančiųjų leidimų laikyti ginklus bumas neatslūgsta iki šiol. „Leidimų kreipiasi apie 100 gyventojų per dieną. Tačiau būna dienų, kai besikreipiančiųjų būna dar daugiau, ypač ketvirtadieniais, kai vienas mūsų specialistas gyventojų patogumui ginklų registruoti vyksta į Jurbarko rajoną“, – LŽ pasakojo A. Žemaitaitis.

Anot jo, pareigūnai turi teisę leidimą laikyti ginklą išduoti per keletą dienų nuo prašymo pateikimo. Tačiau stengiamasi, kad tai būtų padaryta iškart, jeigu tik pateikiami tvarkingi dokumentai. A.Žemaitaičio teigimu, ne visi besikreipiantieji išeina nešini pagaliau gautais leidimais. Kai kam reikia ateiti dar kartą, nes policija neturi duomenų apie asmenims aplinkosaugininkų skirtas administracines baudas. Todėl besikreipiantiesiems reikia pažymos ir iš Marijampolės regioninio aplinkos apsaugos departamento.

Marijampolės apskrities VPK Licencijavimo poskyrio viršininkas pabrėžė, kad vien jų skyrius jau išdavė apie 2 tūkst. leidimų laikyti ir nešiotis ginklus, daugiausia – dujinius. Iš viso šio policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje (Marijampolės apskrityje bei Jurbarko rajone) gyvena apie 185 tūkst. gyventojų. Kaip pažymėjo policijos pareigūnas, leidimų nešioti bei laikyti ginklą prašė ne tik darbingo amžiaus ar neseniai į pensiją išėję gyventojai, bet ir sulaukę jau garbaus amžiaus – gimę 1921–1926 metais.

Ginklą galima atiduoti pareigūnams

Beje, eilės policijos komisariatuose kai kuriuos piliečius kursto nepaklusti įstatymams. „Policija turės pratęsti registruoti skirtą laiką, arba tą dujinį pistoletą išmesiu į upę. Neturiu tiek laiko ir kantrybės ne vieną darbo dieną gaišti medikų pažymoms rinkti, o paskui dar prakaituoti eilėse policijoje. Per pastaruosius penkerius metus šiuo ginklu taip ir nepasinaudojau. Juk dar 50 litų turėčiau sumokėti už leidimą“, – LŽ piktinosi sostinėje gyvenantis Tomas K.

Tačiau policijos pareigūnai tikina, kad kur kas geriau turimus dujinius pistoletus ne mėtyti į vandens telkinius ar kur kitur, bet tiesiog atnešti į policijos komisariatus ir atiduoti. Tai būtų kur kas saugiau, nes bet kas (net vaikas) išmestą ginklą gali rasti. „Nereikalingus ginklus kasdien mums palieka apie 10 vilniečių. Jie turi tokią teisę, ir už tai jų niekas nebaudžia“, – LŽ aiškino Vilniaus apskrities VPK Licencijavimo skyriaus viršininkas J. Vaiškūnas.

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis LŽ pabrėžė, kad piliečiai neturėtų tikėtis nedidelės galios šaunamųjų ginklų registravimo pratęsimo. Juk ginklams registruoti gyventojai turėjo dvejus metus 10 mėnesių. „Šių beveik trejų metų tikrai turėjo pakakti ginklui registruoti“, – teigė R. Matonis.

Pagal Ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo nuostatas, dujinius pistoletus (revolverius), senovinius ginklus bei jų kopijas, taip pat nedidelės galios šaunamuosius ginklus turintys asmenys privalo juos užregistruoti teritorinėje policijos įstaigoje. Pateikti patį ginklą bei gauti neterminuotą leidimą jį laikyti privalo visi, juos įsigiję iki 2011 metų kovo 1-osios. Dėl vėliau įsigytų ginklų leidimo laikyti (nešiotis) išdavimo ar perregistravimo prašymus galima pateikti elektroniniu būdu per policijos elektroninių paslaugų portalą www.epolicija.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt