Lietuvoje

2013.12.17 12:45

Vilniaus autobusų ir troleibusų vairuotojai mitinge reikalavo nemažinti atlyginimų

Antradienį priešpiet Europos aikštėje šalia Vilniaus miesto savivaldybės susirinkę sostinės autobusų ir troleibusų vairuotojai reikalavo laiku mokėti atlyginimus ir jų nemažinti. Esą vairuotojai savo darbą atlieka, tad jiems nesuprantamas noras sumažinti atlyginimus dėl to, kad pačios įmonės skolos siekia daugiau nei 100 mln. Lt.

Antradienį priešpiet Europos aikštėje šalia Vilniaus miesto savivaldybės susirinkę sostinės autobusų ir troleibusų vairuotojai reikalavo laiku mokėti atlyginimus ir jų nemažinti. Esą vairuotojai savo darbą atlieka, tad jiems nesuprantamas noras sumažinti atlyginimus dėl to, kad pačios įmonės skolos siekia daugiau nei 100 mln. Lt.

UAB „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Jonas Dekaminavičius neslepia pasipiktinimo sostinės savivaldybės ketinimais sumažinti šios įmonės darbuotojams 10 proc. darbo užmokestį. Ir ypač profesinėms sąjungos nerimą kelia nurodoma priežastis – esą bendrovė dirba nuostolingai, todėl ir darbuotojams reikia mokėti mažiau.

„Kastytis Lubys (Vilniaus savivaldybės Viešojo transporto pertvarkos autorius – red.past.) pasakė, kad nesitikėtume atlyginimų kėlimo, nes kol visų skolų nepanaikinsime, tol algos nedidės. Tokie pasakymai mus užgavo. Vilniaus savivaldybė yra akcininkė, užsako mums tuos maršrutus, mes darbą atliekame, o mums pasako, kad mes skolingi“, – piktinosi J. Dekaminavičius.

Nesutinka su noru mažinti atlyginimus

Darbuotojai tvirtina, kad jų atlyginimai jau mažėjo prasidėjus krizei – tuomet buvo nurėžta 17 proc., tačiau dabar esą krizė pasibaigusi, tad kodėl darbuotojai turėtų kažkam aukoti dar dalį savo uždirbtų pinigų. „Prieš rinkimus Artūras Zuokas žadėjo, kad vilniečiai uždirbs 6,5 tūkst. Lt, o dabar vietoj to, kad didintų atlyginimus, nori mažinti“, – kalbėjo J.Dekaminavičius

Profsąjungų vadovo teigimu, bendrovės darbuotojams tik prieš kelias dienas išmokėti atlyginimai už spalį, tačiau už lapkritį jie gavo vos po 500 Lt – pradėta uždarbį mokėti dalimis, norint numaldyti vairuotojų pyktį prieš organizuojamą mitingą.

„Yra tokia savivaldybės valdoma įmonė „Susisiekimo paslaugos“, tai jos darbuotojams sumokėta viskas pagal grafiką, net išmokėjo metinę priemoką, taip vadinamą 13 atlyginimą, tiesa, pasislėpę. O kitoms įmonėms, tarkim, Vilniaus miesto apšvietimo tinklų darbuotojams iš viso nemoka tris mėnesius arba kiemsargiams. Bet jeigu tai savivaldybės įmonės, privalo būti solidarumas ir turi būti mokama visiems“, – aiškino J. Dekaminavičius.

Susirinko laisvalaikiu

Vairuotojus piktina ir sostinės savivaldybės atstovų pareiškimai, kad „Vilniaus viešojo transporto“ darbuotojai uždirba daugiausiai Lietuvoje iš panašios srities kolegų. Tačiau J. Dekaminavičius tvirtina, kad realiai vairuotojo atlyginimas siekia vos 1,5 tūkst. Lt, visa kita iki nurodomos 3,5 tūkst. Lt sumos yra priedai, o šiuos gali skirti, gali neskirti.

Į mitingą „Vilniaus viešojo transporto“ darbuotojai susirinko ne taip gausiai, kaip tikėjosi organizatoriai, gavę leidimą suburti Europos aikštėje iki 1,5 tūkst. žmonių. Tačiau kadangi protestuoti kviesti tie, kurie tuo metu nedirbo, jų susirinko saujelė. Autobusų ir troleibusų eismas mieste nesutriko.

Anot J. Dekaminavičiaus, penktadienį „Vilniaus viešojo transporto“ darbuotojai planuoja įspėjamąjį streiką nuo 5 val. ryto iki 7 val. ryte. Tačiau streikas gali ir neįvykti, nes ketvirtadienį dar numatomos derybos su įmonės vadovybe ir Vilniaus savivaldybės atstovais.

Greito algų augimo nežada

„Vilniaus viešojo transporto“ generalinis direktorius Gintaras Nakutis vis dėlto labiausiai apeliuoja būtent į vairuotojų darbo užmokestį. „Lietuvoje vidutinis vairuotojų darbo užmokestis šiemet buvo 2253 Lt, Vilniuje 2599 Lt, o tuo tarpu įmonės „Vilniaus viešasis transportas“ vairuotojai gauna trečdaliu didesnius atlyginimus nei kiti Lietuvoje, vidutiniškai 3246 Lt per mėnesį. Pavyzdžiui, Rygoje vairuotojų vidutinis atlyginimas siekia 2640 Lt (550 LVL)“, – savo komentare tvirtina G. Nakutis.

Direktorius teigia, kad didinti atlyginimų įmonė negali, nes bankrutuotų. Esą bendrovės skolos mažėja, bet vis dar siekia daugiau nei 100 mln. Lt, tad finansinė situacija sudėtinga. „Todėl vėluojame ir su atlyginimų mokėjimu. Pagaliau jau pilnai sumokėjome atlyginimus už spalį ir jau sumokėjome dalį lapkričio atlyginimo. Padarysime viską, kad iki Kalėdų darbuotojams sumokėtumėme atlyginimus už lapkritį“, – žada G. Nakutis.

Pasibaigus miesto viešojo transporto sistemos optimizavimui, tikimasi, įmonė atsigaus. Anot direktoriaus, tada bus galima pagalvoti ir apie didesnius atlyginimus darbuotojams.