Lietuvoje

2015.02.14 17:27

V.P. Andriukaitis: pacientams už jų pačių įsigytas gydymo priemones turi būti kompensuota

LRT.lt 2015.02.14 17:27

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis reikalauja, kad ligoninės kompensuotų pacientams lėšas už jų pačių pirktus chirurginius instrumentus ar kitas gydymo priemones, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis reikalauja, kad ligoninės kompensuotų pacientams lėšas už jų pačių pirktus chirurginius instrumentus ar kitas gydymo priemones, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

Ministras taip pat ragina ligoninių vadovus peržiūrėti ir pagal galiojančius teisės aktus pakoreguoti vidaus įsakymus dėl papildomų pacientų lėšomis įgytų gydymo  ir slaugos priemonių, kad neliktų jokių prielaidų piktnaudžiavimui.

„Netoleruotina, kuomet privalomuoju sveikatos draudimu drausti pacientai, už kurių gydymą apmoka ligonių kasos, dar yra įtikinėjami ir skatinami mokėti nemažas pinigų sumas neva už geresnius vaistus ar gydymo priemones. Ministerija gauna nemažai žmonių skundų, prašymų paaiškinti, ar tai teisėta. Tenka apgailestauti, kad dažnai pacientų skundai yra pagrįsti. Todėl sieksiu, kad tokia praktika būtų išgyvendinta, o žmonėms pinigai kompensuoti“, – sako V.P. Andriukaitis.

Sveikatos apsaugos ministerija yra gavusi ne vieną paciento prašymą ištirti, ar teisėtai iš jų buvo reikalaujama pinigų už chirurginius instrumentus, kitas gydymo priemones. Vienos pacientės teigimu, universitetinėje ligoninėje rugsėjo mėnesį jai buvo atlikta planinė operacija. Klinikos už pacientei suteiktas stacionarines paslaugas teritorinei ligonių kasai pateikė daugiau kaip 6 tūkst. litų sąskaitą. Tačiau ligoninėje pacientei buvo nurodyta susimokėti privačiai įstaigai dar daugiau kaip 5 tūkst. litų už vienkartinį operacijos metu naudotą instrumentų rinkinį.

Lietuvos teisės aktuose nėra numatyta galimybė ASPĮ stacionarinio gydymo metu įpareigoti pacientą pirkti vaistus ar medicinos pagalbos priemones, reikalingas asmens sveikatos priežiūros paslaugos teikimui užtikrinti. Sveikatos apsaugos ministras taip pat pabrėžia, kad pagal teisės aktus operacijų sąnaudų grupė apima ne tik gydytojų, slaugos personalo darbo užmokesčio fondo, vaistinės, laboratorijos, vaizdo gavimo, bet ir  prekių paslaugų bei medicinos pagalbos priemones.

„Akivaizdu, kad  siūlymai pacientams patiems įsigyti chirurginius instrumentus ar kitas gydymo priemones yra neteisėti, todėl, pasitaikius tokiems faktams, reikalausiu, kad gydymo įstaigos kompensuotų žmonių išlaidas“, – sako sveikatos apsaugos ministras V.P. Andriukaitis.