Lietuvoje

2013.12.17 10:56

ESBO atstovė apie Lietuvą: žurnalistas neturėtų rinktis tarp kalėjimo ir šaltinio atskleidimo

BNS 2013.12.17 10:56

Šmeižto kriminalizavimas ar grėsmė sėsti į kalėjimą už informacijos šaltinio neatskleidimą kelia pavojų laisvai žiniasklaidai, teigia Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovė žiniasklaidos laisvei Dunja Mijatovič.

Šmeižto kriminalizavimas ar grėsmė sėsti į kalėjimą už informacijos šaltinio neatskleidimą kelia pavojų laisvai žiniasklaidai, teigia Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) atstovė žiniasklaidos laisvei Dunja Mijatovič.

„Konfidencialių šaltinių neatskleidimas, atsisakymas liudyti apie tuos šaltinius – visiškai suprantamas, negali būti pasirinkimo – ar atsidurti kalėjime, ar atskleisti šaltinį“, – antradienį sakė ESBO atstovė, Vilniuje dalyvaujanti konferencijoje apie žiniasklaidos laisvę.

Jos teigimu, teisėsaugos institucijos turi daryti savo darbą, tačiau negalima joms leisti naudotis žurnalistais kaip savo informacijos šaltiniais.

D. Mijatovič paragino visas valstybes įteisinti informacijos šaltinio apsaugos principus.

Ji taip pat pabrėžė, kad šmeižto kriminalizavimas neabejotinai kelia grėsmę laisvai žiniasklaidai.

„Mano nuomone, kriminalinių sankcijų neturėtų būti taikoma, kai kalbame apie žodžio laisvę. Žmonių negalima įkalinti už tai, kad jie pareiškė savo nuomonę“, – kalbėjo ESBO atstovė žiniasklaidai.

Pasak jos, baudžiamosios atsakomybės taikymas už šmeižtą tiesiog kenkia visuomenės galimybei išvis ką nors kritikuoti. Viešnios manymu, tokiais atvejais turėtų galioti civiliniai santykiai.

„Politikai turi suvokti, kad jie yra visuomenės centre, žiniasklaidos dėmesio centre ir jie gali būti kritikuojami. Jie neturėtų taip skaudžiai reaguoti į kritiką. Man atrodo, kad savaime suprantamas dalykas, jog vyriausybės turi remti kritišką ir laisvą žiniasklaidą, turi padėti jai išsilaikyti, tai būtina demokratijai įgyvendinti“, – akcentavo D. Mijatovič.

Ji priminė, kad kaltinimų už nuomonės pasakymą yra sulaukę ir Lietuvos žurnalistai.

Antradienį Seime vyksta tarptautinė konferencija apie pilietiškai atsakingos žiniasklaidos ugdymą ir visuomenės teisę žinoti. Joje dalyvauja Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Baltarusijos žiniasklaidos bei teisės ekspertai, svarbiausių Lietuvos valdžios institucijų atstovai.

Lietuva ESBO pirmininkavo 2011 metais ir vienu iš prioritetų buvo pasiūliusi žodžio laisvės stiprinimą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.