Lietuvoje

2013.12.16 14:33

J. Olekas apie „Iskander“ raketas Karaliaučiuje: tai nerimastingos žinios

BNS2013.12.16 14:33

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako neturintis žinių, ar Rusija dislokavo artimojo nuotolio raketas „Iskander-M“ Karaliaučiaus apskrityje, netoli Lietuvos sienos, bet pažymi, kad situacija kelia nerimą.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako neturintis žinių, ar Rusija dislokavo artimojo nuotolio raketas „Iskander-M“ Karaliaučiaus apskrityje, netoli Lietuvos sienos, bet pažymi, kad situacija kelia nerimą.

„Tai yra nerimastingos papildomos žinios, kad Karaliaučiaus srityje Rusija turi savo raketines sistemas, apie kurias ji yra keletą kartų paminėjusi, kad norėtų modernizuoti. Naujas militarizavimo lygmuo, nauja modernizacija Karaliaučiuje, prie Baltijos valstybių ir NATO sienų, kelia papildomą nerimą ir dėmesį, todėl mes stebime tą situaciją. Tariamės tiek su regiono, tiek su NATO partneriais, kaip reaguoti ir kaip apsiginti, jeigu hipotetiškai būtų kokie nors galimi incidentai. Šiuo metu patvirtinti ar paneigti, kad ten „Iskander“ yra ar nėra, negaliu“, – žurnalistams pirmadienį Seime sakė ministras.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pirmadienį teigė esąs informuotas apie Baltijos šalių pasienyje sutelktą papildomą karinę techniką.

„Man informacija yra žinoma, kad ir prie Lietuvos, Latvijos ir prie Estijos yra sutelkta papildoma tam tikra technika. Bet aš šiandien nenorėčiau kai kurių dalykų atskleisti, komentuoti. Turiu šitą informaciją ir teko net vakar su kai kuriais apie tai kalbėti“, – žurnalistams pirmadienį sakė A. Butkevičius.

Jis teigė išsamesnės informacijos turėsiąs antradienį.

Vokiečių laikraštis „Bild“, remdamasis šaltiniais saugumo tarnyboje, pranešė, kad Rusija Karaliaučiaus srityje prie sienos su Lietuva dislokavo artimojo nuotolio raketas „Iskander-M“.

Iš palydovo darytos nuotraukos rodo, kad per pastaruosius 12 mėnesių Rusija Karaliaučiuje, prie vakarinės sienos netoli Lietuvos, dislokavo „dviženklį skaičių"“ „Iskander“ tipo mobilių raketinių kompleksų, rašo laikraštis.

„Iskander“ gali būti aprūpintos įprastinėmis ir branduolinėmis kovinėmis galvutėmis, jų skriejimo nuotolis yra 500 km, rašoma publikacijoje.

Karaliaučiuje jau yra dislokuotos raketų sistemos S-400. Maskva teigė, kad jeigu NATO nekreips dėmesio į jos susirūpinimą dėl raketinio skydo elementų Rytų Europoje, ji ties siena su Lenkija ir Lietuva dislokuos „Iskander“ tipo raketas.

Lietuva, Lenkija ir NATO ne kartą kritikavo Rusijos planus. Pasak Aljanso, raketinis skydas nėra nukreiptas prieš Rusiją ir yra kuriamas gynybos tikslais, turint omenyje tokias priešiškas valstybes kaip Iranas.

Rusijos žiniasklaida anksčiau buvo pranešusi, kad balistines raketas „Iskander“ rengtasi dislokuoti Karaliaučiuje netoli ES šalių sienų dar 2012 metais.

Buvo pranešama, kad aukšti Rusijos karinių jūrų pajėgų vadai 2012 metų pradžioje patvirtino planus tų pačių metų pabaigoje suformuoti dalinį, kuris aptarnaus šiuos raketų kompleksus anklave, įsiterpusiame tarp ES narių Lenkijos ir Lietuvos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.