Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Specialistas: grėsmę kelia naujos legalios narkotinės medžiagos

BNS2015.09.08 13:45

Europos Sąjungoje (ES) narkomanijos problema stabilizavosi, tačiau grėsmę kelia nuolat atsirandančios naujos psichoaktyvios medžiagos, sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorius Zenius Martinkus.

Europos Sąjungoje (ES) narkomanijos problema stabilizavosi, tačiau grėsmę kelia nuolat atsirandančios naujos psichoaktyvios medžiagos, sako Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorius Zenius Martinkus.

„ES narkotikų problema stabilizavosi ir daug blogų problemų pavyko pašalinti, tačiau išlieka didelės grėsmės ir rizikos dėl naujai atsirandančių problemų, tokių kaip naujų psichoaktyvių medžiagų ar sintetinių stimuliantų atsiradimas bei kitų“, – pirmadienį spaudos konferencijoje Seime sakė Z. Martinkus.

Jis pateikė statistikos duomenis, kad kiekvieną valandą Europoje nuo narkotikų perdozavimo miršta žmogus, kasmet tai sudaro maždaug 8 tūkst. gyvybių. Pasak departamento direktoriaus, Lietuvoje yra apie 6 tūkst. registruotų narkotinių medžiagų vartotojų, bet tikrasis mastas lieka nežinomas.

„Lietuvoje turime oficialiai registruotus 6 tūkst. narkotikų vartotojus, bet registruotas – tas, kuris yra kreipęsis į gydymo įstaigą, tikrojo masto, ko gero, nežinome, nes tų grėsmių turime daug, viena jų yra naujai atsirandančios psichoaktyvios medžiagos. Jos patrauklios tuo, kad kol kas yra legalios, lengvai pasiekiamos ir pakankamai pigios. Vienas iš strategijos tikslų – įdiegti priemones naujų psichoaktyvių medžiagų kontrolei. Kiekvienais metais fiksuojamas rekordinis tokių medžiagų skaičius. Pernai turėjome 73, šiemet iki gruodžio pirmos dienos mes turime užregistruotas 74 medžiagas, o iki kitų metų, ko gero, turėsime dar daugiau“, – kalbėjo Z. Martinkus.

Seime pirmadienį vyksta konferencija, kurioje pristatoma 2013–2020 metų ES kovos su narkotikais strategija. NTAKD vadovas teigia, jog naujoji strategija sukurta anksčiau buvusiosios pagrindu, o pagrindinės jos kryptis orientuotos į narkotikų paklausos mažinimą iš pradžių sumažinus pasiūlą.

Pernai atliktas psichoaktyvių medžiagų paplitimo tyrimas rodo, kad bent kartą per gyvenimą nors vieną narkotinę ar psichotropinę medžiagą bandė dešimtadalis suaugusių Lietuvos gyventojų.

Per pastaruosius metus narkotikus vartojo 2,6 proc. respondentų, tai yra beveik 2,5 karto mažiau nei prieš ketverius metus. Specialistai mano, kad viena iš kvaišalų vartotojų mažėjimo priežasčių yra emigracija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.