Lietuvoje

2013.12.13 09:46

Seimas pradėjo apkaltos procesą N. Venckienei

BNS2013.12.13 09:46

Jei pritariama, kad yra pagrindas pradėti apkaltos procesą, kreipiamasi į Konstitucinį Teismą išvados, ar asmens, kuriam pradėta apkaltos byla, konkretūs veiksmai prieštarauja Konstitucijai.

Seimas ketvirtadienį patvirtino laikinosios komisijos išvadą, kad yra pagrindas pradėti apkaltos procesą posėdžių nelankančiai „Drąsos kelio“ frakcijos seniūnei Neringai Venckienei.

Už tokią išvadą balsavo 74 Seimo nariai, prieš buvo 10, susilaikė 22 parlamentarai. Už tokią išvadą balsavo socialdemokratai, konservatoriai, liberalai, didesnė dalis Darbo partijos frakcijos atstovų susilaikė, „Drąsos kelio“ frakcijos atstovai buvo prieš, didesnė dalis „tvarkiečių“ atstovų balsavime nedalyvavo.

Išvadas pristatęs Seimo komisijos dėl apkaltos pirmininkas socialdemokratas Vytautas Saulis pažymėjo, kad „surinkti ir įvertinti įrodymai bei faktinės aplinkybės patvirtina Seimo narų grupės teikime nurodyto kaltinimo Seimo narei N. Venckienei, be pateisinamos priežasties nedalyvavus 2013 metų balandžio–lapkričio mėnesiais 64 Seimo plenariniuose posėdžiuose ir 25 Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdžiuose, tuo galimai sulaužius Seimo nario priesaiką ir galimai šiurkščiai  pažeidus Konstituciją, pagrįstumą“.

„Komisija daro išvadą, kad teikime pradėti apkaltos procesą pateikti kaltinimai yra rimti ir pagrįsti, todėl yra pagrindas pradėti Seimo narės N. Venckienės apkaltos procesą Seime“, – sakė V. Saulis.

Komisijos pirmininkas taip pat pažymėjo, kad parlamentarei buvo sudarytos sąlygos pateikti komisijai savo poziciją, bet ji tuo nepasinaudojo.

„Komisija kvietė N. Venckienę, įvairiais žinomais adresais išsiunčiant laiškus, partijai, frakcijai Seime, pagal N. Venckienės paskutinę buvimo vietą, buvo išsiųsti elektroniniai laiškai, manome, kad pasinaudojome visomis komunikacijos priemonėmis, kuriomis ji galėjo pasinaudoti“, – V. Saulis atsakė į klausimą, kaip komisija galėjo pateikti išvadą, neišklausiusi pačios parlamentarės.

Iš „Drąsos kelio“ partijos ir frakcijos komisijos pirmininkas sakė sulaukęs atsakymo, kad N. Venckienės buvimo vieta nežinoma.

„Mes suteikėm visas sąlygas, mes kvietėm arba ją pačią, arba advokatą, arba kitus įgaliotus asmenis atstovauti jai komisijoje. (...) Pasinaudojome visomis komunikacijos priemonėmis, bandydami susisiekti su N. Venckiene, ir ji turėjo galimybę pateikti atsakymus pati arba per advokatą“, – sakė socialdemokratas.

Jei pritariama, kad yra pagrindas pradėti apkaltos procesą, kreipiamasi į Konstitucinį Teismą išvados, ar asmens, kuriam pradėta apkaltos byla, konkretūs veiksmai prieštarauja Konstitucijai.

Apkaltą N. Venckienei inicijavo opozicinis Liberalų sąjūdis, argumentuodamas, kad ji praleido daugiau kaip 50 plenarinių posėdžių, kuriuose buvo numatytas balsavimas, taip pat nedalyvavo Seimo struktūrinių padalinių posėdžiuose.

Pasak apkaltos iniciatorių, neatlikdama savo kaip Seimo narės pareigų N. Venckienė „šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą Seimo nario priesaiką“.

N. Venckienė Seime nebesirodo nuo balandžio, kai parlamentas panaikino jos teisinę neliečiamybę. Policija yra paskelbusi politikės paiešką, teisinės pagalbos prašymai išsiųsti į JAV.

Šiaulių apygardos prokuratūra siekia N. Venckienę apklausti. Prokurorai pernai spalį jai pateikė įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Įtariama, kad N. Venckienė prieš dvejus metus Panevėžio miesto apylinkės teismo patalpose viešai užgauliai pažemino teismą, nevykdė 2011 metų gruodį priimto Kėdainių teismo sprendimo skubiai perduoti mergaitę motinai Laimutei Stankūnaitei, praėjusių metų gegužę trukdė antstolei vykdyti teismo sprendimą, piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis psichiškai gniuždydama vaiką ir panaudodama fizinį smurtą pasipriešino policijos pareigūnui, o perduodant vaiką jo motinai sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.