Lietuvoje

2013.12.11 13:36

Seimo komitetas pritarė projektui dėl abortų draudimo

ELTA2013.12.11 13:36

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) trečiadienį pritarė projektui, kuriuo išskyrus retas išimtis būtų draudžiami abortai.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK) trečiadienį pritarė projektui, kuriuo išskyrus retas išimtis būtų draudžiami abortai.

Už atitinkamą Gyvybės prenatalinėje fazėje įstatymo projektą balsavo 6 komiteto nariai, prieš buvo du, vienas susilaikė. Sveikatos reikalų komitetas šį projektą svarstė kaip papildomas, pagrindiniu yra paskirtas Žmogaus teisių komitetas.

Po svarstymų komitetuose projektas toliau bus svarstomas plenarinių posėdžių salėje. Jam priimti dar reikėtų dviejų Seimo balsavimų.

Vyriausybė projektui siūlo nepritarti. Pasak Vyriausybės išvados, pataisomis siaurinama moters teisė į privatų gyvenimą, be to, kyla abejonių, ar jos atitinka Konstitucinio Teismo doktriną, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos principus, Europos Žmogaus Teisių Teismo suformuotą jurisprudenciją.

Seimas po pateikimo yra pritaręs grupės parlamentarų, kurių dauguma - Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) frakcijos narai, parengtam Gyvybės prenatalinėje fazėje įstatymo projektui.

Pagal projektą, nėštumą gydytojas galėtų nutraukti tik tuo atveju, jei nėštumas gresia nėščios moters gyvybei ar sveikatai, arba yra pagrįstų įtarimų, kad moteris pastojo dėl išžaginimo. Nutraukti nėštumą esant aukščiau minėtoms sąlygoms būtų leidžiama, jei nuo nėštumo pradžios praėjo ne daugiau kaip 12 savaičių.

Lietuvoje šiuo metu leidžiama iki 12 nėštumo savaitės nutraukti nėštumą be papildomų sąlygų.

Europos Sąjungoje (ES) abortai draudžiami Maltoje, Airijoje ir Lenkijoje. Likusios valstybės, tarp jų ir Lietuva, abortų nedraudžia, tik nustato ribą, iki kurios jie leidžiami. Šis terminas svyruoja nuo 10 iki 18 savaičių.

Abortą pateisintų 84 proc. lietuvių, rodo naujienų portalo delfi.lt užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ 2010 metais atlikta apklausa. Abortų nepateisina 9,2 proc. respondentų, 6,5 proc. apklausos metu neatsakė į šį klausimą.

Statistika rodo, kad kasmet abortų Lietuvoje mažėja. 2004 metais jų buvo atlikta 10 tūkst. 644, 2007-aisiais – 9596, 2008-aisiais – 9031,o 2011 metais – 6205.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.