Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Kam gruodžio 27-ąją teks eiti į darbą, o kas galės toliau švęsti?

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Biudžetinių įstaigų ir įmonių darbuotojams gruodžio 27-ąją, kuri įsiterpia tarp Kalėdų ir savaitgalio, bus privalu eiti į darbą, visiems kitiems – kaip pavyks sutarti su darbdaviu.

Biudžetinių įstaigų ir įmonių darbuotojams gruodžio 27-ąją, kuri įsiterpia tarp Kalėdų ir savaitgalio, bus privalu eiti į darbą, visiems kitiems – kaip pavyks sutarti su darbdaviu.      

Darbo inspekcija skelbia, kad, artėjant Kūčių ir Kalėdų švenčių dienoms (gruodžio 24, 25, 26 d.), vis dažniau sulaukia klausimų, ar darbuotojams galima pasiilginti poilsį šventinę savaitę ir už gruodžio 27 d. (penktadienį) atidirbti gruodžio 21 d. (šeštadienį).

Anot inspekcijos, Darbo kodekse numatyta, jog derinant darbuotojų poilsio laiką su švenčių dienomis, poilsio dienos įmonėse, įstaigose ir organizacijose, finansuojamose iš valstybės ir savivaldybių biudžetų, gali būti perkeltos Vyriausybės nutarimu. Toks nutarimas kitoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms būtų rekomendacinio pobūdžio. Dėl poilsio dienų perkėlimo darbo laikas negali pailgėti.

Vyriausybės nutarimu, biudžetinėse įstaigose, įmonėse ir organizacijose poilsio dienos šiais metais neperkeliamos. Kitoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms nėra draudžiama perkelti poilsio dienas, atsižvelgiant į darbuotojų valią ar socialinių partnerių susitarimus.

Tačiau darbas šių metų gruodžio 21 d. būtų laikomas darbu poilsio dieną, kuris kompensuojamas Darbo kodekse numatyta tvarka.

Ši tvarka įteisina, kad už darbą poilsio arba švenčių dieną, jeigu jis nėra pagal grafiką, mokama ne mažiau kaip dvigubai, skaičiuojant nuo darbuotojo darbo užmokesčio (apimančio pagrindinį darbo užmokestį ir visus papildomus uždarbius, bet kokiu būdu tiesiogiai darbuotojui išmokamus už jo atliktą darbą) arba darbuotojo pageidavimu kompensuojama suteikiant jam per mėnesį kitą poilsio dieną arba tą dieną pridedant prie kasmetinių atostogų ir mokant už tas dienas darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.

Tokiu atveju darbuotojui už faktiškai dirbtą šių metų gruodžio 21 d. dieną turėtų būti apmokama darbo sutartyje sulygtu darbo užmokesčiu, o suteikta gruodžio 27 d. poilsio diena apmokama vidutiniu darbo užmokesčiu.