Lietuvoje

2013.12.10 14:05

Prisimenant susideginusius tibetiečius Vilniaus skveras virto simbolinėmis kapinėmis

BNS2013.12.10 14:05

Vilniaus Užupyje antradienį prisiminti susideginę tibetiečiai – čia žuvusiųjų vardai buvo išrašyti ant simbolinių antkapinių lentelių, šalių jų uždegtos žvakutės.

Vilniaus Užupyje antradienį prisiminti susideginę tibetiečiai – čia žuvusiųjų vardai buvo išrašyti ant simbolinių antkapinių lentelių, šalių jų uždegtos žvakutės.

Tibeto rėmimo grupės Tarptautinę žmogaus teisių dieną surengtoje akcijoje, kurioje taip pat garsiai perskaityti susideginusių tibetiečių vardai, dalyvavo keliolika aktyvistų, tarp jų – Tarpparlamentinių ryšių Tibeto rėmimo grupės nariai Dalia Kuodytė ir Algis Kašėta.

D. Kuodytė sakė, kad partizanine kova laisvės siekusi Lietuva gali gerai suprasti Tibeto situaciją.

„Šiandien susirinkę mes liudijame, kad tiek Lietuvos istorijos didžiavyriai, kurie suprato, ką daro, suprato, už ką žūsta, mums yra svarbūs, tiek ir todėl mes gal labai gerai galime suprasti tolimo ir tuo pat metu artimo Tibeto jaunus žmones, kurie galbūt nemato kito kelio belstis į pasaulio sąžinę kaip tapti gyvais fakelais“, – susirinkusiems dėstė parlamentarė.

Vienas iš akcijos rengėjų Robertas Mažeika BNS sakė, kad Tibeto rėmimo grupė norėtų realių politikų veiksmų.

„Visą laiką atrodo, kad Tibetas dar nėra niekieno dienotvarkėje - ar Europos Sąjungos, ar Lietuvos parlamente. Problema yra žinoma, bet situacija nesikeičia. Mums nepatinka ta politika, kad jeigu neturime ekonominio suinteresuotumo, žmogaus teisės tiesiog yra pamirštamos. Tai yra blogai“, – kalbėjo R. Mažeika.

„Žmogaus teisės lygiagrečiai ir akcentuojamos, bet iš tikrųjų labai mažai daroma tuo kalsimu. Ekonomika eina sau ir Kinija gali spausti per ekonomiką“, – pabrėžė jis.

Simbolinės kapinės Tibeto skvere Vilniuje, planuojama veiks iki penktadienio, kai, anot R. Mažeikos, į Vilnių atvyks Tibeto dvasinio lyderio Dalai Lamos atstovas.

„Šita akcija, šitos lentelės, šitas vardų skaitymas ir žvakučių uždegimas tiesiog parodo, kiek daug žmonių yra pasiaukoję. Tibeto klausimas negali būti pamirštas“, – sakė jis.

Kitas Tibeto rėmėjas Vytis Vidūnas savo ruožtu apgailestavo, kad į susisprogdinimus pasaulis reaguoja, o į taikius susideginimus – ne.

„Jeigu vyksta taikingi protestai ar netgi susideginimai, pasiaukojimai, tas dėmesys labai trumpas. Iki šiol, aš atkreipsiu dėmesį, Tibete protestų metu nežuvo nė vienas kitos tautybės žmogus, nė vienas etninis kinas. Tibetiečiai aukojasi taikiai (...). Labai norėčiau, kad tas protestas neįgautų kitų formų“, – sakė jis.

Nuo 2009 metų Tibete save jau padegė daugiau kaip 120 žmonių, kurių dauguma mirė. Tibetiečiai ir žmogaus teisių gynimo grupės sako, kad šie protestai yra atsakas į griežtą Pekino kontrolę.

Lietuva Himalajų kalnuose esantį Tibeto regioną laiko Kinijos dalimi, tačiau kartu su kitomis Europos Sąjungos šalimis pasisako už taikų Kinijos valdžios ir Dalai Lamos bei jo atstovų santykių sureguliavimą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.