Lietuvoje

2013.12.10 14:37

Seimas atmetė prezidentės veto dėl generalinio prokuroro atleidimo

BNS, ELTA 2013.12.10 14:37

Seimas antradienį priėmė Prokuratūros įstatymo pataisą dėl platesnių generalinio prokuroro atleidimo pagrindų, atmesdamas prezidentės Dalios Grybauskaitės poziciją vetuoti įstatymą.

Seimas antradienį priėmė Prokuratūros įstatymo pataisą dėl platesnių generalinio prokuroro atleidimo pagrindų, atmesdamas prezidentės Dalios Grybauskaitės poziciją vetuoti įstatymą.

Prezidentė mano, kad įstatymo pataisa yra antikonstitucinė.

„Šiandien iš tikrųjų buvo atmestas prezidentės veto ir priimta Prokuratūros įstatymo pataisa, kuri, mūsų nuomone, tai buvo išsakyta ir prezidentės dekrete vetuojant šį įstatymą, neatitinka mūsų Konstitucijos, nes generalinį prokurorą, pagal šią įstatymo pataisą, yra sudaroma galimybė atleisti be jokių motyvų, tiesiog esant Seimo siūlymui“, – šalies vadovės poziciją antradienį perdavė jos vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė.

Pasak R. Svetikaitės, iš šio įstatymo matosi tam tikra tendencija, kad politinės partijos nori daryti įtaką prokurorui, tačiau ji pabrėžė, kad bus labai svarbu, ką pasakys Konstitucinis Teismas (KT). Prezidentė yra kreipusis į KT išaiškinti, ar generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka gali būti nustatyta Seimo statute, kuris nėra įstatymas. Taip pat Prezidentė prašo išaiškinti, ar atitinka Konstituciją nustatyta pareiga generaliniam prokurorui atsiskaityti už prokuratūros veiklą įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžiai.

„Turime labai gerai suprasti vieną dalyką: joks įstatymas negali būti viršesnis už Konstituciją, ir prezidentė šioje situacijoje vadovausis Konstitucija“, – teigė šalies vadovės patarėja.

Už Prokuratūros įstatymo pataisą, kad generalinis prokuroras gali būti atleistas Seimo siūlymu, balsavo 87 Seimo nariai, prieš buvo 23, susilaikė vienas parlamentaras. Už pataisą balsavo visų Seimo frakcijų atstovai, išskyrus konservatorius.

Seimas šią pataisą jau buvo priėmęs lapkritį, bet įstatymą vetavo prezidentė, argumentuodama, kad jis gali prieštarauti Konstitucijai.

Pasak šalies vadovės, pataisa sudaro prielaidas atleisti generalinį prokurorą iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimų terminui bet kuriuo momentu be jokios aiškios priežasties ir nesant jokio teisinio pagrindo.

Seimas vetuoto įstatymo ėmėsi iš naujo ir nuomonės nepakeitė. Įstatymą apsvarstęs Teisės ir teisėtvarkos komitetas siūlė Seimui atmesti prezidentės veto ir priimti įstatymą be pakeitimų.

Seimo statutas numato, kad sprendžiant dėl vetuoto įstatymo priėmimo metu pirmiausia balsuojama, ar priimti visą įstatymą be pakeitimų. Įstatymas laikomas priimtu, jei už jį balsuoja ne mažiau kaip 71 Seimo narys. Jeigu įstatymas be pakeitimų nepriimamas, balsuojama, ar priimti įstatymą su prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais.

Prezidentė ne tik grąžino Prokuratūros įstatymą Seimui, bet ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydama išaiškinti, ar generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka gali būti nustatyta Seimo statute, ar atitinka Konstituciją nustatyta pareiga generaliniam prokurorui atsiskaityti už prokuratūros veiklą įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžiai.

Lietuvos Konstitucija numato, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.