Naujienų srautas

Lietuvoje2013.12.10 11:43

T. Langaitis: žmonės nesijaučia saugūs pranešti apie korupciją

Minint Antikorupcijos dieną, prezidentė susitiko su Lietuvos nevyriausybinių ir kitų, kovojančių su korupcija, organizacijų atstovais. Susitikime aptartos naujos iniciatyvos, kurios padėtų įtraukti kuo daugiau korupcijai nepakančių piliečių.

Minint Antikorupcijos dieną, prezidentė susitiko su Lietuvos nevyriausybinių ir kitų, kovojančių su korupcija, organizacijų atstovais. Susitikime aptartos naujos iniciatyvos, kurios padėtų įtraukti kuo daugiau korupcijai nepakančių piliečių.

Sritys, kuriose susiduriama su korupcija, pasak nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“, nesikeičia jau kelerius metus. Tai – sveikatos sektorius, viešieji pirkimai, kontrabanda. Tyrimai rodo, kad kas ketvirtas apklaustas gyventojas pripažino per pastaruosius metus davęs kyšį. Policija skelbia, kad šiemet buvo pradėti beveik 800 ikiteisminių tyrimų dėl bandymo papirkti pareigūnus. Pasak nevyriausybinių organizacijų, prieš pradedant kovą su korupcija, pirma reikia ir įtraukti visuomenę.

„Tam yra įvairūs sprendimai. Tai – nulinės tolerancijos principas, kai pačioje institucijoje yra netoleruojami korumpuoti valdininkai, bendravimas su piliečiais, skaidrinimas, labiau juos įtraukiant į sprendimų priėmimą. Taip pat skaidri teisėkūra, kai aiškiai matom, kas dalyvauja kai kurių teisės aktų kūrime, ir galų gale sutvarkyta lobistinė veikla“, – sako „Transparency International“ Lietuvos skyriaus projektų vadovė Rūta Mrazauskaitė.

Pernai spalį, per Seimo rinkimus, prieš balsų pirkimą kovojusios iniciatyvos „Baltosios pirštinės“ atstovai sako pastebintys, kad regionuose žmonės jau dažniau praneša apie nesąžiningą politiką.

„Aš nevadinčiau to skundais – visuomenė vis aktyviau ieško, kaip išspręsti korupcijos problemas. Tiesiog dažnai žmonės nesijaučia saugūs būti pranešėjais“, – mano „Baltų pirštinių“ iniciatyvos atstovas Tadas Langaitis.

Pasak nevyriausybinių organizacijų, Lietuvai svarbu užtikrinti ir skaidrią verslo aplinką.

„Labai skaidrus užsienio investuotojas ateina į šalį ir pasižiūri, koks yra darbo kodekso reguliavimas ir jį tai atbaido.  Kita vertus, Lietuvoje veikiančios įmonės prisitaiko, taikydamos visas nuostatas. Be jokios abejonės, jei yra korupcija, kylanti iš to, kad norima prisitaikyti prie tam tikrų ekonominę veiklą apsunkinančių teisės normų, – užsienio investuotojams tai labai rūpi“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas Vytautas Žukauskas.

Nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ paskelbtame šių metų korupcijos indekse tarp ES ir kitų Vakarų Europos šalių Lietuva užėmė 20-tą vietą iš 30-ies.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi