captcha

Jūsų klausimas priimtas

Specialistė: visiškai sveikas vaikas jau tampa išimtimi

 
Mažiau nei mėnesiui likus iki naujųjų mokslo metų pradžios, mokinių tėvams aktualu pasirūpinti ne tik mokymo reikmenimis ar mokykliniais drabužiais, – kur kas svarbiau palydėti vaiką pas šeimos gydytoją, kad šis patikrintų moksleivio sveikatą ir išduotų jos būklę įvertinantį pažymėjimą.
 
 
EPA-ELTA nuotr.
EPA-ELTA nuotr.

 

Mažiau nei mėnesiui likus iki naujųjų mokslo metų pradžios, mokinių tėvams aktualu pasirūpinti ne tik mokymo reikmenimis ar mokykliniais drabužiais, – kur kas svarbiau palydėti vaiką pas šeimos gydytoją, kad šis patikrintų moksleivio sveikatą ir išduotų jos būklę įvertinantį pažymėjimą.

Kaip naujienų agentūrai ELTA sakė Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Asta Gricienė, analizuojant trejų metų (2008-2010) vaikų sveikatos rodiklius (2011-ųjų duomenys dar apdorojami), visuomenės sveikatos priežiūros specialistams nerimą kelia tam tikros tendencijos, į kurias būtina atkreipti ir didesnį tėvelių dėmesį. 

„Visiškai sveikas vaikas – priešmokyklinio amžiaus ar jau lankantis pradinę klasę – netruks tapti išimtimi. Žinoma, mums norėtųsi, kad tokių išimčių būtų kuo daugiau, tačiau pirmieji savo atžalų sveikata turi pasirūpinti jų tėveliai", – teigė biuro vadovė.

Pagal statistinius duomenis, iš vaikų susirgimų pirmauja skeleto raumenų sistemos, regos, kraujotakos sutrikimai. Stebėtina, jog nemažai vaikų nustatomas aukštas kraujospūdis, kas labiau būdinga sulaukusiems brandaus amžiaus žmonėms. Pastebima ir kvėpavimo sistemos ligų didesnio paplitimo tendencija.

„Iš tikrųjų, vaikų sveikatos rodikliai prastėja. Dabar mažesni vaikai serga dažniau, nei anksčiau sirgdavo buvę jų bendraamžiai. Tai ir dėl netinkamos mitybos, dėl didelių krūvių mokykloje, dėl nejudrumo, ilgo sėdėjimo prie kompiuterių. Kūno kultūros specialistai jau peržiūri taikytinus vaikams normatyvus, - keis į lengvesnius, nes daugybė moksleivių jų dabar neįveikia. Ypač neramu, kad pastebimai padaugėjo mokyklinukų susirgimų nervų ligomis. Gal ir dėl to, kad nemažai vaikų palikti be tėvų globos, nes šie išvyko laimės ieškoti į užsienį. 

Sunku patikėti ir juolab nesinori nieko gąsdinti, bet jei vaikų sergamumo augimas nebus sustabdytas, turėsim pripažinti sulaukę sergančios kartos. Todėl prašome tėvelių ar vaikų globėjų nuolat rūpintis vaikų sveikata ir laiku pradėti gydymą, jei nustatomas koks susirgimas", – perspėja Kauno visuomenės sveikatos biuro direktorė.

Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kuriuo patvirtinta nauja Lietuvos higienos norma bendrojo lavinimo mokykloms, mokiniai iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos turi pateikti mokyklinio ugdymo įstaigai pažymėjimą apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus.

Anot A. Gricienės, kadangi vasarą atostogauja ir gydytojai, sveikatos tikrinimą geriau suplanuoti iš anksto ir nelaukti termino pabaigos. Tai, kad pažymą reikia pristatyti iki rugsėjo 15 dienos, nesuteikia galimybės patekti pas gydytoją be eilės. 

Sveikatos pažymėjimo galiojimo laikas – vieneri metai, todėl pravartu pagalvoti apie tai, kad patikrą ateityje galima atlikti ir vasaros nelaukiant, mokslo metų antrojoje pusėje. Gavusiems pažymą metų pradžioje, pakartotinai prieš rugsėjį tikrintis nėra būtina. Svarbu, kad vaikas (asmuo neturintis 18 metų) turi būti lydimas bent vieno iš tėvų. Be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima.

„Ypač aktualu tai, kad vaiko sveikatos pažymėjime būtų kuo išsamesnė informacija, kurią išanalizavę visuomenės sveikatos priežiūros specialistai galėtų tinkamai patarti pedagogams ir tėvams, į ką atkreipti dėmesį organizuojant ugdymo procesą. Pažymėjime turi būti užpildytos visos nurodytos grafos: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas bei kūno masės indeksas, taip pat, – kraujospūdis, klausos ir regos būklė", – primena biuro vadovė A. Gricienė.

Pažymoje gydytojas turi pažymėti visas patikrintas ir normaliai funkcionuojančias vaiko organizmo sistemas, nurodyti organizmo sistemų sutrikimus, jei tokie sveikatos patikrinimo metu buvo nustatyti (kraujotakos, kvėpavimo, nervų, virškinimo, urogenitalinės, skeleto-raumenų, dantų, kraujo, odos ir jos priedų) ir įrašyti nustatytą diagnozę. Pažymoje gydytojas pateikia išvadas ir rekomendacijas dėl vaiko galimybių dalyvauti mokykloje vykdomoje ugdymo veikloje, įskaitant kūno kultūros ugdymą. Taip pat gydytojas nurodo priežastis ir pirmosios pagalbos priemones, jei vaikui gali prireikti skubios pagalbos mokykloje (dėl alergijos, astmos, lėtinių ligų). Dantų būklę turi įvertinti gydytojas odontologas, be jo išvadų sveikatos pažymėjimas negali būti išrašytas.

Pažymėjimo turinys yra visiškai konfidencialus, todėl visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys ugdymo įstaigose, diagnozes į žurnalus surašo kodais ir pateikia tik apibendrintas rekomendacijas. Tėveliai bei vaikai gali būti ramūs, kad niekas nežinos tikslios jų diagnozės, bet tuo pačiu bus užtikrinama, kad ugdymo proceso metu mokinio sveikatai nebus pakenkta. Žinoma, tėvų pageidavimu pedagogams gali būti suteikta išsami informacija apie vaiko sveikatos problemas.
 

 

Šaltinis www.elta.lt

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe

Lietuvoje

 

Susiję įrašai

 
Visi įrašai
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...