Lietuvoje

2013.12.06 16:33

Kubos ir Baltarusijos disidentai giria Lietuvą

ELTA2013.12.06 16:33

Užsienio disidentai ir kovotojai už žmogaus teises giria Lietuvą ir teigia, jog jų valstybės galėtų pasimokyti iš mūsų šalies, kaip apsaugoti žmogaus teises ir skatinti demokratijos principus.

Užsienio disidentai ir kovotojai už žmogaus teises giria Lietuvą ir teigia, jog jų valstybės galėtų pasimokyti iš mūsų šalies, kaip apsaugoti žmogaus teises ir skatinti demokratijos principus.

Kubos judėjimo „Moterys baltais drabužiais“ lyderė Berta Soler teigia, kad Lietuva, palyginti su jos gimtąja šalimi, yra tobula valstybė žmogaus teisių atžvilgiu. Į Andrejaus Sacharovo ir jo vardo premijos paminėjimą Vilniuje atvykusi Kubos žmogaus teisių gynėja pasakojo, kad šioje šalyje ne vien kvepia cigarais ir mėgaujamasi saule.

Būtent B. Soler vedamos „Moterys baltais drabužiais“ 2005 m. gavo A. Sacharovo premiją, Europos Parlamento (EP) skiriamą už nuopelnus žmogaus teisių srityje

Pasak jos, buvęs Fidelio Castro ir dabartinis jo brolio Raulio režimai nepripažįsta piliečių teisių.

„Kubos vyriausybė negerbia nei žmogaus teisių, nei pagrindinių, elementarių piliečio teisių. Bet kas, kas Kuboje išdrįsta prabilti, kad apgintų žmogaus teises, yra mušamas, įkalinamas. Mes, „Moterys baltais drabužiais“, didžiuojamės, kad 2005 m. buvo paskirta A. Sacharovo premija. Šis apdovanojimas mums yra lyg skydas tiek Kuboje, tiek už jo ribų. Kubos vyriausybė vis tiek bando mus išsklaidyti ir išgąsdinti. Tačiau tai, kad mes esame pripažintos tarptautiniu mastu, tai, kad tarptautinė bendruomenė pripažįsta, jog Kuboje yra kovotojų už žmogaus teises, labai padeda“, – sakė B. Soler.

Ji atskleidė, kad prieš pusantrų metų viena judėjimo narė buvo suimta už savo veiklą ir apkaltinta, kad „bandė nužudyti rezistenciją ir kurstė neapykantą“.

„Tai yra Kubos vyriausybės farsas, kad ją įbaugintų ir nutildytų“, – sakė judėjimo „Moterys baltais drabužiais“ lyderė.

Anot jos, diktatūros turi išnykti visame pasaulyje tam, kad visos šalys taptų išties laisvos.

„Nebūna nei kairiosios diktatūros, nei dešiniosios diktatūros. Diktatūra yra diktatūra, o kai ji yra, ją reikia išnaikinti. Diktatūros negalima maitinti, kad ji augtų. Šią santvarką reikia išnaikinti taikiai“, – sakė B. Soler.

Tuo tarpu vienas iš Baltarusijos opozicijos lyderių, taip pat A. Sacharovo premijos laureatas, Aliaksandras Milinkevičius kalbėjo, kad kaimyninė šalis „paskutine Europos diktatūra“ imta vadinti rečiau ne dėl to, kad žmogaus teisių padėtis ten pagerėjo, bet todėl, kad panašiu – autoritariniu – keliu pasuko dar kelios buvusios Sovietų Sąjungos valstybės.

„Baltarusijos valdžia nori kontroliuoti absoliučiai viską. Ir tam yra kuriami mechanizmai. Pavyzdžiui, beveik visose įmonėse yra direktoriaus pavaduotojas ideologijai. SSRS tai buvo žmogus, kuris pasakodavo, kaip neva puikiai mes gyvename. Dabar tokio žmogaus funkcijos Baltarusijoje yra ne tik pasakoti, bet ir sekti“, – sakė A. Milinkevičius.

Jo teigimu, tai galima įvardyti tiesiog „kitaip mąstančiųjų gaudymu“.

„Valdžia sukūrė nuolatinio gąsdinimo sistemą. SSRS visi atsimename – suėmimai, tremtis, sušaudymai, psichiatrinės ligoninės ir t. t. Pas Aliaksandrą Lukašenką gąsdinimo sistema veikia paprastai, bet efektyviai – jeigu tu esi lojalus, galėsi dirbti mūsų šalyje, jei ne – tai būsi gatvėje“, – kalbėjo Baltarusijos opozicionierius.

A. Milinkevičius sakė, kad didžiausias Baltarusijos skirtumas nuo kaimyninių Baltijos šalių yra tas, kad SSRS metu ji buvo maksimaliai sovietizuota bei nutautinta.

„Baltams pavyko išsaugoti savo tikrosios istorijos supratimą bei gimtąją kalbą, pas mus atsitiko priešingai. Ne dėl to, kad jie patys taip norėjo. Vyko tikras karas. Po to, kai žlugo SSRS, baltarusiai nežinojo savo šaknų, herojų ir nejautė tarpusavio ryšio“, – apgailestavo jis.

Pasak A. Milinkevičiaus, dabartinis A. Lukašenkos režimas kelia rimtą grėsmę ne tik žmogaus teisėms, bet ir apskritai šalies autonomijai.

„Mes žinome, kad Lietuva tikrai visada bus nepriklausoma. Tačiau mūsų nepriklausomybei, mūsų teisei turėti nacionalinę valstybę iškilusi grėsmė. Tai yra A. Lukašenkos režimo rezultatas. A. Lukašenka atvedė šalį iki visiškos priklausomybės nuo rytinės kaimynės“, – teigė A. Milinkevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt