Lietuvoje

2013.12.06 11:15

Kauno politikai: moksleiviai kas savaitę turi giedoti himną

ELTA2013.12.06 11:15

Nė dėl vieno sprendimo tiek daug politikų ketvirtadienį nesiregistravo diskusijoms Kauno miesto tarybos posėdyje, kiek dėl to, kuris nuo šiol reglamentuos mokyklose galimą tvarką kiekvienos darbo savaitės pradžioje – moksleiviams drauge su mokytojais sugiedoti Lietuvos valstybės himną. Tiesa, tvarkos aprašas – rekomendacinis.

Nė dėl vieno sprendimo tiek daug politikų ketvirtadienį nesiregistravo diskusijoms Kauno miesto tarybos posėdyje, kiek dėl to, kuris nuo šiol reglamentuos mokyklose galimą tvarką kiekvienos darbo savaitės pradžioje – moksleiviams drauge su mokytojais sugiedoti Lietuvos valstybės himną. Tiesa, tvarkos aprašas – rekomendacinis.

Sprendimas savivaldybės taryboje po ilgų ginčų buvo priimtas, papildžius jį nuostata, kad himno giedojimo tvarkos aprašui pritartų konkrečios mokyklos mokinių taryba. Beje, tarybos narės dr. Loretos Kudarienės pastebėjimas, kaip bus pradinėse mokyklose, kurios neturi tokių tarybų, papildomos diskusijos nesukėlė, ir atsakymo nebuvo.

Anot miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjo dr. Antano Bagdono, kassavaitinio himno giedojimo iniciatyva kilo ne mokyklose, nors keturios iš jų, pripažino vedėjas, pačios dėl to jau seniau yra apsisprendusios ir himną jų moksleiviai gieda.

Iniciatyva gimė prieš kelerius metus, kai vienas iš buvusių Kauno miesto tarybos narių tokį siūlymą mėgino „paversti realybe“. Kai to nepavyko padaryti dar praėjusią savivaldos politikų kadenciją, iniciatyva estafete buvo perduota šios kadencijos politikams.

Gintarė Skaistė iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos sakė, kad prievarta patriotiškumo nepavyks moksleiviams įskiepyti. Tos pačios frakcijos vadovas Vygantas Gudėnas, savo laiku labai sėkmingai vadovavęs Veršvų vidurinei mokyklai, siūlė atidėti sprendimo priėmimą. Jis atkreipė dėmesį į šiame Kauno miesto savivaldybės tarybos dokumente įrašytus punktus: už himno giedojimo tvarkos aprašo vykdymą atsako mokyklos direktorius, o viešai iš himno pasityčioję mokiniai atsakys pagal įstatymą.

„Ar neprasidės raganų medžioklė ir bausmės kažkokiam pasivaipiusiam mokiniui? Geriau neskubėkime, rimtai pažiūrėkime į šį klausimą, atsiklauskime mokyklų bendruomenių. Juk ir kitais klausimais rengiame apklausas“, – pasiūlė V.Gudėnas. Advokatė Aušra Ručienė (frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ vadovė) patikslino, jog ne vaikai atsakys, o jų tėvai, jei bus iš valstybės simbolio – himno – pasityčiota.

Liberalų sąjūdžio atstovo Simono Kairio nuomone, noras reglamentuoti patriotiškumą kaip tik ir rodo nepagarbą valstybės himnui.

„Tol, kol tai nėra reglamentuota, atrodo ir šviesu, ir švaru, ir dora. O po privalomo himno giedojimo dar kam nors kils noras įvesti privalomą patriotizmo egzaminą. Kaip jis bus vertinamas? Kas nustatys, kokį pažymį už patriotizmą mokiniui parašyti?“, – retoriškai klausė Arvydas Garbaravičius.

„Turime ugdyti žmogų nuo mažens, kad jis suprastų, kas yra valstybė, jos istorija, jos simboliai, ir kad juos gerbtų. Dauguma mūsų augome anomis sąlygomis ir žinome, kodėl tada nebuvo giedamas Lietuvos valstybės himnas. O jei kas giedojo, tas sėdėjo...Prieš rengdami sprendimo projektą, teiravomės Švietimo ir mokslo ministerijoje. Gavome atsakymą, kad teisės aktai nebus pažeisti, jei Kauno moksleiviai savaitę mokykloje pradės valstybės himno giedojimu“, – aiškino tarybos nariams Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas A. Bagdonas.

Moksleivius vienijančios organizacijos atstovas Kauno politikams sakė, jog privalomam himno giedojimui nepritaria nei mokiniai, nei mokytojai. Ir netgi teigė, jog kiekvieną pirmadienį dėl to giedojimo bus trikdomas mokymo procesas. Ta proga Kauno meras Andrius Kupčinskas prisiminė savo mokyklines dienas, kai su džiaugsmu „trikdydavo“ mokiniai pamokas ar choro repeticijomis, ar kuo nors kitu, ko pamokos plane nebūdavo.

Miesto politikai žodį tarė, o ar visose švietimo ir ugdymo įstaigose pirmadieniais prieš prasidedant pamokoms (ne tik valstybinių švenčių ar kitomis iškilmingomis progomis, bet ir kasdienybėje) suskambės Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė“, apsispręsti palikta pačioms Kauno miesto mokykloms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.