Lietuvoje

2013.12.05 11:44

Ketvirtadienį laukiama sprendimo dėl N. Venckienės apkaltos

BNS 2013.12.05 11:44

Seimo laikinoji komisija planuoja ketvirtadienį balsuoti, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procedūrą posėdžių nelankančiai „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnei Neringai Venckienei.

Seimo laikinoji komisija planuoja ketvirtadienį balsuoti, ar yra pagrindas pradėti apkaltos procedūrą posėdžių nelankančiai „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnei Neringai Venckienei.

Komisijos pirmininkas socialdemokratas Vytautas Saulis vylėsi, kad komisijos sprendimas bus priimtas, nes pagal Seimo pavedimą ketvirtadienį ji privalo baigti darbą arba kreiptis į parlamentą dėl įgaliojimų pratęsimo.

„Sutarėme, kadangi yra viena nuomonė, kad yra pagrindas pradėti apkaltą, kita - kad nėra, tai parengsime du mūsų komisijos sprendimo variantus (...). Norime šiandien užbaigti komisijos darbą, kaip mums nustatė Seimas savo nutarimu. Jeigu kartais nepavyktų to padaryti, prašysime pratęsimo, bet manau, kad turėtume užbaigti“, – žurnalistams Seime sakė V. Saulis.

Jis pranešė, kad naujausiais Etikos ir procedūrų komisijos duomenimis, N. Venckienė praleido 64 plenarinius posėdžius bei 25 Teisės ir teisėtvarkos komiteto, kurio narė yra, posėdžius.

„Manau, kad normalioje visuomenėje, normalioje aplinkoje nelaikytų žmogaus, kuris jau daugiau nei pusė metų nedalyvauja“, – tvirtino V. Saulis.

Per rytą vykusį komisijos posėdį išklausytas apkaltos iniciatorių atstovas, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis, apsikeista nuomonėmis.

„Drąsos kelio“ partijos frakcijos atstovas komisijoje Povilas Gylys po posėdžio žurnalistams sakė matąs, kad trys partijos - socialdemokratai, konservatoriai ir liberalai – yra sudariusios „politinį kartelį“ ir ketina įjungti apkaltos N. Venckienei mechanizmą.

„Susitarimas yra tarp trijų politinių jėgų. Akivaizdus. Balsavimai visi pagal partinį principą. Mano bandymai pasakyti, kad yra ryšys tarp teisinės neliečiamybės atėmimo balandžio 9 dieną, kuris buvo grįstas, mano supratimu, sufabrikuota generalinio prokuroro medžiaga, ir N. Venckienės nelankymo, negirdimi. Dauguma ignoruoja šitą faktą“, – tvirtino P. Gylys.

„Mano manymu, N. Venckienei buvo reali grėsmė, kad su ja galbūt net fiziškai bus susidorota ir ji paliko Lietuvą kartu su savo vaiku. Bet pas mus visas akcentas - nelankė posėdžių. Taip, tai neginčytinas faktas, klausimas - kodėl. Mano supratimu, vyksta politinis susidorojimas“, – kalbėjo „Drąsos kelio“ partijos frakcijos narys.

Vienas iš apkaltos iniciatorių E.Masiulis vylėsi, kad kitą savaitę dėl apkaltos minėtai parlamentarei pradėjimo balsuos visas Seimas ir priims sprendimą kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis nustatytų, ar neatlikdama savo pareigų, parlamentarė nepažeidė Konstitucijos ir nesulaužė priesaikos.

Liberalo tvirtinimu, nors N. Veckienės nėra Lietuvoje, ji turi teisę gintis per apkaltos procesą.

„Atskiri Seimo statuto straipsniai numato, kaip apkalta vyksta. Ten aiškiai parašyta, kad apkaltos proceso metu arba pats kaltinamasis sau atstovauja, arba tai daro per advokatus. Jeigu ponia Venckienė nuspręstų pati nesirodyti, ji turi pilną teisę turėti savo atstovus advokatus, kurie visus argumentus už ją išdėstytų. Galimybė gintis yra numatyta“, - akcentavo E. Masiulis.

Apkaltą N. Venckienei inicijavo opozicinis Liberalų sąjūdis argumentuodamas, kad ji praleido daugiau kaip 50 plenarinių posėdžių, kuriuose buvo numatytas balsavimas, taip pat nedalyvavo Seimo struktūrinių padalinių posėdžiuose.

Pasak apkaltos iniciatorių, neatlikdama savo kaip Seimo narės pareigų N. Venckienė „šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė duotą Seimo nario priesaiką“.

N. Venckiene Seime nebesirodo nuo balandžio, kai parlamentas panaikino jos teisinę neliečiamybę. Policija yra paskelbusi politikės paiešką, teisinės pagalbos prašymai išsiųsti į JAV.

Šiaulių apygardos prokuratūra siekia N. Venckienę apklausti. Prokurorai pernai spalį jai pateikė įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Įtariama, kad N. Venckienė prieš dvejus metus Panevėžio miesto apylinkės teismo patalpose viešai užgauliai pažemino teismą, nevykdė 2011 metų gruodį priimto Kėdainių teismo sprendimo skubiai perduoti mergaitę motinai Laimutei Stankūnaitei, praėjusių metų gegužę trukdė antstolei vykdyti teismo sprendimą, piktnaudžiavo vaiko atstovo teisėmis psichiškai gniuždydama vaiką ir panaudodama fizinį smurtą pasipriešino policijos pareigūnui, o perduodant vaiką jo motinai sukėlė nežymų sveikatos sutrikdymą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.