Lietuvoje

2012.08.03 08:13

Klaipėdoje – istorinių laivų paradas

ELTA 2012.08.03 08:13

Penktadienį Klaipėdoje pirmą kartą įvyks tarptautinis istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“, kuriame dalyvaus 13 tradicinių žvejų laivų iš Lietuvos, Rusijos ir Vokietijos. 

Penktadienį Klaipėdoje pirmą kartą įvyks tarptautinis istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“, kuriame dalyvaus 13 tradicinių žvejų laivų iš Lietuvos, Rusijos ir Vokietijos.

Šią dovaną Jūros šventei, o kartu ir Klaipėdos gimtadieniui parengė Jūrų muziejus drauge su viešųjų ryšių kompanija „Klaipėdos publika“.

Paradas Danės upėje nuo Biržos tilto iki Šiaurinio rago vyks penktadienio vakarą nuo 20 iki 22 valandos. Tačiau dienos metu nuo 12 iki 17 valandos laivus bus galima apžiūrėti Pilies uoste prie pasukamojo Grandinių tiltelio.

Mintis surengti tokią tradicinių artimojo arealo žvejų laivų suplauką kilo Jūrų muziejaus direktorei Olgai Žalienei apsilankius Kaliningrado pasaulinio vandenyno muziejaus surengtoje „Vandens asamblėjoje“, kurioje dalyvavo ir Jūrų muziejaus kurėnas. Juolab kad rusai panoro perimti Jūrų muziejaus patirtį – pasikvietė muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vedėją Romaldą Adomavičių pasidalinti žiniomis statant kurėną. Taip per pusmetį Kaliningrado muziejus praturtėjo pačių pasistatytu kurėnu.

„Dangės flotilės“ gretose plauks ne tik šis laivas iš Kaliningrado. Jis atitempė du mažesnius laivelius: norvegišką ir suomišką. Suomių irklinė valtis yra itin archaiška: jos istorija siekia laikus, aprašytus „Kalevalos“ epe. Irkluodamas tokią valtį herojus Veinemeinas kovėsi su piktąja burtininke Louhi bei išplaukė iš Kalevo šalies“, – pasakojo R. Adomavičius.

Rusų kurėnui „Muz1“ atplaukimas į Klaipėdą – pirmas rimtas išbandymas. Tačiau jį laivas ir įgula atlaikė puikiai. Prie sienos trečiadienį jį pasitiko lietuviškieji „broliai“ – Jūrų muziejaus kurėnas „SuD1“ ir kurėnas iš Nidos „Kuršis“, teigiama Jūrų muziejaus pranešime.

Parade prie šių plokščiadugnių burvalčių prisijungs ketvirtas kurėnas STURM1 ir trys venterinės valtys.

„Vėjas tiesiog nešte nešė mariomis link Klaipėdos. Džiaugiuosi, kad istorinės Kuršių marių burvaltės laužo ilgą laiką marias kausčiusius politinius ledus. Muziejaus rengiamų ekspedicijų dėka pagaliau atsirado galimybė Kuršių mariose kirsti sieną vandeniu“, – sakė muziejaus kurėno kapitonas R. Adomavičius.

Žakuvkai – Aistmarių žvejų valčiai iš Gdansko muziejaus pasisekė mažiau – jai teko Klaipėdą pasiekti automobilio priekaboje. Rostoko valtį „Broker 1“ iš Vokietijos atgabeno „DFDS Seaways“ keltas. Beje, ši laivo replika buvo atstatyta ne plaukiojimui, o labiau eksponavimui.

Istorinių laivų parade taip pat bus pristatytas kuteris „Galento“, Platelių luotas ir dorė „Kopgalis“.