Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Lietuvoje užregistruotas jau šeštas įvežtinės maliarijos atvejis

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2013 m. lapkričio 28 d. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninėje 33 metų vyrui diagnozuota trečiadienė maliarija.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, 2013 m. lapkričio 28 d. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninėje 33 metų vyrui diagnozuota trečiadienė maliarija.

Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad ligonis 24 dienas keliavo po Indoneziją. Į Lietuvą grįžo lapkričio 2 dieną. Maliarijos profilaktikai vaistų nevartojo. Lapkričio 21 d. ligonis pradėjo karščiuoti, atsirado šaltkrėtis. Įtarus maliariją, ligonis paguldytas į Vilniaus infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninę, kur atlikus kraujo tyrimus rasti maliarijos sukėlėjai (P.vivax). Pradėtas specifinis gydymas, rašoma pranešime spaudai.

ULAC duomenimis, iki šių metų gruodžio 3 d. užregistruoti šeši įvežtinės maliarijos atvejai. Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad trys ligoniai darbo tikslais buvo išvykę į Afriką, kur išbuvo ilgiau kaip pusę metų. Jiems diagnozuota tropinė maliarija. Du ligoniai dalyvavo misijoje, keliavo po Afriką ir Indiją. Jiems nustatyta trečiadienė ir ketvirtadienė maliarija. Paskutinis ligonis keliavo po Indoneziją, jam nustatyta trečiadienė maliarija. Nei vienas iš sirgusiųjų profilaktikai antimaliarinių vaistų nevartojo.

Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia kraujo pirmuonys (Plasmodium vivax, P.ovale, P.malariae, P.falciparum), pasireiškianti periodiškai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais (dar vadinamus drugio priepuoliais). Paprastai maliarijos sukėlėjas perneša Anohpeles genties uodai.

Uodai užsikrečia įkandę sergantį maliarija žmogų ir kartu su krauju įsisiurbę maliarijos sukėlėjų.

Maliarija – plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija. Kasmet apie 125 mln. keliautojų iš viso pasaulio aplanko endemines maliarijos atžvilgiu vietoves, virš 10 tūkst. turistų grįžę namo suserga maliarija.

Daugėjant žmonių, vykstančių į tropinius kraštus, didėja galimybė įvežti maliariją. Jei anksčiau į Lietuvą maliariją įveždavo tik jūreiviai, tai pastaraisiais metais daugėja kitų asmenų įvežančių šią ligą – turistų, verslininkų, išvykusių dirbti asmenų.

Reguliarus antimaliarinių preparatų vartojimas ir apsisaugojimas nuo uodų įkandimo yra svarbiausios maliarijos profilaktikos priemonės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Pamoka
LRT ieško sprendimų 10