Lietuvoje

2013.12.03 12:01

Seimas iš naujo svarstys Prokuratūros įstatymo pataisas

LRT.lt2013.12.03 12:01

Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė plenariniame posėdyje pristatė šalies vadovės dekretą, kuriuo parlamentui pakartotinai grąžintos svarstyti Prokuratūros įstatymo pataisos, rašoma Seimo pranešime spaudai.

Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja Rasa Svetikaitė plenariniame posėdyje pristatė šalies vadovės dekretą, kuriuo parlamentui pakartotinai grąžintos svarstyti Prokuratūros įstatymo pataisos, rašoma Seimo pranešime spaudai.

Seimas priimtomis Prokuratūros įstatymo pataisomis nutarė įtvirtinti, kad generalinis prokuroras galės būti atleidžiamas Seimo siūlymu. Anot teisės akto pakeitimų iniciatorių, šiuo metu nėra aiškiai nustatytas teisinis reguliavimas, kaip turėtų elgtis Seimas, kai parlamentas įstatymų numatyta tvarka nepritaria Generalinės prokuratūros metinei ataskaitai.

Kaip tvirtino šalies vadovės patarėja, prezidentės vertinimu, šiame įstatyme įtvirtinta bendro pobūdžio nuostata, kad generalinis prokuroras gali būti atleistas Seimo siūlymu, yra nesuderinama su Konstitucijos 118 straipsniu. „Konstitucijoje yra įtvirtintas prokuroro nepriklausomumo vykdant Konstitucijoje nustatytas funkcijas principas. Įstatymuose negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, kuris sudarytų prielaidą suvaržyti prokuroro nepriklausomumą, kištis į jų veiklą, daryti įtaką prokurorams, jiems vykdant Konstitucijoje nustatytas funkcijas. Todėl įstatymu negali būti nustatytas toks teisinis reguliavimas, pagal kurį generalinis prokuroras galėtų būti atleistas bet kurio momentu be jokios aiškios priežasties ir nesant jokio tiesinio pagrindo, o remiantis tik tuo, kad yra Seimo siūlymas atleisti generalinį prokurorą“, – kalbėjo R. Svetikaitė.

Anot jos, Konstitucijos nuostatos ir Konstitucinio Teismo suformuota oficialioji konstitucinė doktrina suponuoja išvadą, kad generalinio prokuroro atleidimo pagrindas negali būti Seimo siūlymu. Šalies vadovė Seimui pasiūlė Prokuratūros įstatymo pataisas laikyti nepriimtomis.

Po valstybės vadovės dekreto pristatymo už tai, kad Prokuratūros įstatymo pataisos būtų svarstomos iš naujo balsavo 79 Seimo nariai, už siūlymą įstatymą laikyti nepriimtu – 24 parlamentarai. Toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Teisės ir teisėtvarkos komitete. Preliminari svarstymo Seimo posėdyje data – gruodžio 10 d.

Pagal Prokuratūros įstatymą generalinį prokurorą penkeriems metams skiria ir iš pareigų atleidžia Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu. Generalinis prokuroras į tas pačias pareigas gali būti skiriamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.