Lietuvoje

2013.12.03 07:36

Seimas imsis prezidentės vetuoto įstatymo dėl prokuroro atleidimo

BNS 2013.12.03 07:36

Seimas antradienį imsis prezidentės Dalios Grybauskaitės grąžinto įstatymo, kuriuo plečiami generalinio prokuroro atleidimo pagrindai.

Seimas antradienį imsis prezidentės Dalios Grybauskaitės grąžinto įstatymo, kuriuo plečiami generalinio prokuroro atleidimo pagrindai.

Seimo šį mėnesį priimtomis pataisomis numatoma, kad generalinis prokuroras gali būti atleidžiamas, jei parlamentas nepritaria Generalinės prokuratūros metinei ataskaitai.

D. Grybauskaitės teigimu, toks reguliavimas gali prieštarauti Konstitucijai, nes, pasak jos, sudaro prielaidas atleisti generalinį prokurorą iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimų terminui bet kuriuo momentu, be jokios aiškios priežasties ir nesant jokio teisinio pagrindo.

Šalies vadovė minėtą Prokuratūros įstatymo pataisą vetavo, antradienį dėl įstatymo spręs Seimas. Seimo statutas numato, kad gavęs grąžintą įstatymą parlamentas balsavimu turi nuspręsti, ar svarstyti jį iš naujo, ar laikyti nepriimtu.

Jei nusprendžiama įstatymą svarstyti iš naujo, priėmimo metu pirmiausia balsuojama, ar priimti visą įstatymą be pakeitimų. Įstatymas laikomas priimtu, jei už jį balsuoja ne mažiau kaip 71 Seimo narys. Jeigu įstatymas be pakeitimų nepriimamas, balsuojama, ar priimti įstatymą su prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais.

Prezidentė ne tik grąžino Prokuratūros įstatymą Seimui, bet ir kreipėsi į Konstitucinį Teismą prašydama išaiškinti, ar generalinio prokuroro atleidimo pagrindai ir tvarka gali būti nustatyta Seimo statute, ar atitinka Konstituciją nustatyta pareiga generaliniam prokurorui atsiskaityti už prokuratūros veiklą įstatymų leidžiamajai ir vykdomajai valdžiai.

Lietuvos Konstitucija numato, kad generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.