Naujienų srautas

Lietuvoje2013.12.02 22:27

L. Graužinienė: vizitas Ukrainoje buvo sėkmingas, man pavydi A. Kubilius

„Manau, Seimo delegacijos vizitas į Ukrainą buvo sėkmingas. Ir jis būtų dar sėkmingesnis, jei ne pavydo scenos Lietuvoje“, – pareiškė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė žurnalisto Edmundo Jakilaičio paklausta apie prieštaringai vertinamą jos vizitą į Kijevą.

„Manau, Seimo delegacijos vizitas į Ukrainą buvo sėkmingas. Ir jis būtų dar sėkmingesnis, jei ne pavydo scenos Lietuvoje“, – pareiškė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė žurnalisto Edmundo Jakilaičio paklausta apie prieštaringai vertinamą jos vizitą į Kijevą.

- Ponia Graužiniene, paaiškinkite savo saviveiklinės diplomatijos prasmę. Gal jau galite atskleisti, ko Jūs vykote į Ukrainą?

- Tai buvo normalus vizitas. Seimo pirmininkės delegacija vyko į Ukrainą susitikti tiek su opozicijos, tiek su pozicijos atstovais.

- Tačiau tai nebuvo įprastas vizitas. Jis buvo surengtas ekspromtu, neplanuotas.

- Planuotas ar ne – čia kitas klausimas, tačiau jis vyko darbine tvarka, visos procedūros buvo išpildytos.

- Ką Jūs turite omenyje?

- Tą ir turiu. Tai buvo parlamento darbinis vizitas į Ukrainą.

- Sakote, kad buvo išlaikytos visos procedūros, tačiau paprastai vizitai yra derinami, sudaromos darbotvarkės ir panašiai, o Jūs išvykote, galima sakyti, laimės ieškoti.

- Iš kur Jūs žinote?

- Sprendžiu pagal rezultatus.

- Rezultatai yra labai geri, ačiū už įvertinimus. O kalbant apie derinimus, tai mūsų vizitas buvo derintas taip, kaip priklauso derinti parlamento vizitus į užsienį. Apie vizitą Lietuvos Užsienio reikalų ministerija žinojo, su Lietuvos ambasadoriumi, reziduojančiu Ukrainoje, buvo aptartos temos, ką turime kalbėti Radoje. Tenka apgailestauti, kad Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas neišdrįso susitikti, motyvuodamas, kad labai blogai jaučiasi. Jam palinkėjau sveikatos, bet mes buvome su ambasadoriumi kalbėję, kokią žinią turime jam nuvežti. Viskas buvo suderinta ir tvarkinga. Ukraina mūsų vizitą buvo suderinusi pagal protokolą.

- Ponia Graužiniene, aš pasakysiu versiją, o Jūs ją patvirtinkite arba paneikite. Jūsų kelionė buvo skirta ne užsienio, o vidaus politikai, tačiau kodėl ji įvyko? Jūs išgirdote žinią, kurią Lietuvoje girdėjo daugelis iš patikimų šaltinių Ukrainoje, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius Vilniuje pasirašys sutartį. Jūs, išgirdusi tą žinią, nutarėte skubėti, kad tai atrodytų Jūsų nuopelnas. Norėjote pasišildyti šlovės spinduliuose?

- Jeigu dalyvaučiau ne Jūsų, o kitoje laidoje apie sąmokslo teorijas, aš atsakyčiau. Dar kartą kartoju – tai buvo Seimo darbinis vizitas, buvo iškelti tikslai, buvo priimtas sprendimas vykti tuo metu, kai iškilo grėsmė, kad sutartis gali būti nepasirašyta. Taip, mes turėjome kontaktų su opozicijos lyderiais, žinojome situaciją, kad kalbantis, bendraujant dar galima bandyti įtikinti Ukrainos valdžią. Mitinge dalyvavo ne tik Lietuvos, bet ir Lenkijos parlamentarai, Lietuva ne viena darė tą darbą. Manau, mūsų delegacija padarė viską, ką ir turėjo padaryti. Džiaugiuosi, kad Ukrainos žmonės tą suprato ir įvertino.

- Pakalbėkime apie faktus. Jūs tarptautinėje politikoje neturite patirties, tarptautinio autoriteto ar statuso. Jūs vykstate į kelionę atstovaudama valstybės parlamentą, padarote esminių klaidų, su Jumis nesusitiko nė vienas oficialus Ukrainos pareigūnas. Štai ir visa istorija, argi ne taip?

- Čia Jums taip atrodo. Kalbant apie užsienio politiką, tai Europos reikalų komitete dirbau dvi kadencijas, užsienio politiką gerai žinau. Visą šią vasarą buvau koordinacinėje grupėje, kuri koordinavo reikalus tarp Prezidentūros, Užsienio reikalų ministerijos ir Seimo. Mes aktyviai dirbome, gerai žinau situaciją, susijusią su Lietuvos pirmininkavimu. Esu Seimo pirmininkė ir tai ne bet koks žmogus, o tas, kuris atstovauja Lietuvos parlamentą. Negaliu pasakyti, kad esu nežinoma. Net amerikiečių politologai Graužinienę žino.

- Kas tie amerikiečių politologai?

- Jie labai sėkmingai komentavo mano vizitą. Jeigu Lietuvoje nebūtų kilę nepamatuotų pavydo scenų, tai vizitas būtų buvęs dar sėkmingesnis. Manau, kad jau šiandien Lietuva galėtų tęsti ženkliai svarbesnę misiją Ukrainoje. Tačiau įvyko kaip įvyko, suveikė lietuviškas charakteris. Andrius Kubilius sako, kad ne tie politikai nuvyko į Kijevą, nes konservatorių delegacijoje nebuvo. Jis net pranešimą išplatino. Taigi, lietuviškas pavydas nusiimti laurus vienus ar kitus. Ir jeigu kam nors pasiseka, tai būtinai tą žmogų reikia apipilti purvu.

- O kam pasisekė? Ir kas Jums pavydėjo? Akivaizdu, kad Jums vizitas nepasisekė.

- Dar kartą kartoju – vizitas tikrai pasisekė. Jeigu Jūs manote, kad nesusitikimas su valdžia, kuri ašarinėmis dujomis vaiko taikius protestuotojus, yra nesėkmė, tai aš manau, kad tai kaip tik yra didžiulė sėkmė.

- Tai gal Jūs pasakysite, kad net nenorėjote susitikti su Ukrainos valdžia, dėl to nesusitikote?

- Aš labai gerai žinau, kodėl Jūs taip ginate Lietuvos užsienio reikalų ministeriją.

- Kodėl?

- Tai yra privačių interesų klausimas.

- Ar turite omenyje tai, kad mano žmona yra Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai atstovė spaudai?

- Taip.

- Manote, kad aš negaliu Jūsų klausti apie vizitą į Ukrainą?

- Nenoriu veltis į tą temą, tai visiškai nereikalinga.

- Jeigu Jūs apie tai užsiminėte, tai kalbėkite atvirai. Jūs teigiate, kad vizitas buvo sėkmingas, nepaisant to, kad nesusitikote su tais, su kuriais norėjote susitikti. Gal į mitingą reikėjo vykti jau po to, kai būtumėte susitikusi su Rados pirmininku? Tačiau neturėdama patirties padarėte klaidą.

- Aš darbotvarkių neplanuoju, jos buvo suderintos su Ukrainos Aukščiausiaja Rada. Visi žinojo, kad mes pirmą vizito dieną einame į mitingą. O kad neįvyko susitikimas aiškinu tuo, kad Rados pirmininkas blogai jautėsi. Tačiau visą dieną prie Rados plevėsavo Lietuvos vėliava. Dabar, kai aš matau, kas vyksta Ukrainoje, galvoju: kas buvo geriau – ar nueiti į mitingą, ar susitikti su tokia Ukrainos valdžia.

- Ponia Graužiniene, Jūs sakėte, kad kažkas Jums labai pavydėjo. Kas?

- Tas, kas išreiškė nuomonę, kad reikia vėl važiuoti į Ukrainą. A. Kubilius labai išgyvena, kad jo nebuvo delegacijoje.

- Manote, kad A. Kubilius su Jumis būtų važiavęs į Ukrainą?

- Aš jo net nekviečiau, nes esu įsitikinusi, kad Petras Auštrevičius, kaip opozicijos atstovas, užsienio politikoje turi didesnę patirtį. Žinau, kaip į užsienio politiką gilinasi Auštrevičius ir kaip paviršutiniškai klausimus sprendžia A. Kubilius. Todėl aš net negalvodama pakviečiau Pertą Auštrevičių į delegaciją.

- Ar Jums neatrodo, kad turėtumėte grąžinti mokesčių mokėtojų pinigus už atšauktą Jūsų kelionę į Didžiąją Britaniją?

- Kelionė į Didžiąją Britaniją įvyks.

- Tačiau bilietai jau prapuolė.

- Kelionė įvyks, visi finansiniai klausimai bus išspręsti, o jeigu Jums labai rūpi pinigai, tai paklauskite A. Kubiliaus, kiek jis išleido mokesčių mokėtojų pinigų važinėdamas į partinius susirinkimus Europoje. Jo išleista suma yra ženkliai didesnė. Kai Kubilius grąžins tuos pinigus Seimui, tada manęs ir klauskite.

- A. Kubilius Jūsų moralinis autoritetas? Kaip jis elgiasi, taip ir L. Graužinienė daro?

- Ne, man A. Kubilius nėra moralinis autoritetas. Aš elgiuosi taip, kaip man priklauso pagal pareigas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi