Naujienų srautas

Lietuvoje2013.12.02 18:00

Rinkliava už gyvūnų laikymą daugiabučiuose – neteisėta?

ELTA 2013.12.02 18:00

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) tikina, kad savivaldybių rinkliava už šunų ir kačių laikymą daugiabučiuose namuose yra neteisėta, ir svarsto galimybę kreiptis į teismą.

Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacija (LGTAO) tikina, kad savivaldybių rinkliava už šunų ir kačių laikymą daugiabučiuose namuose yra neteisėta, ir svarsto galimybę kreiptis į teismą.

Organizacijos atstovų teigimu, rinkliavą už naminių gyvūnų laikymą savivaldybės renka ir naudoja be jokių aiškių motyvų.

„Rinkliavą už šunų ir kačių laikymą daugiabučiuose namuose renka 29 Lietuvos savivaldybės, ir kiekviena tai daro kaip nori. Dvidešimtyje savivaldybių renkama metinė rinkliava, devyniose savivaldybėse nustatyta mėnesinė. Rinkliavos dydis nustatomas skirtingas ir neaišku, kaip jis paskaičiuojamas. Didžioji dalis savivaldybių savo nuostatose net neturi nurodytų tikslų, už ką renkama ši rinkliava. Jau nekalbant apie tai, kad surinktos lėšos būtų naudojamos efektyviems gyvūnų gerovės sprendimams“, – sako LGTAO direktorė Brigita Kymantaitė.

Kad rinkliava negali būti renkama be aiškių motyvų, patvirtina ir Seimo Teisės departamento Valstybinės teisės skyriaus vedėja Jurgita Meškienė.

„Nė vienas mokestis (o rinkliava taip pat yra mokestis) negali būti taikomas ir renkamas tik todėl, kad yra galimybė rinkti, aiškiai neapibrėžiant jų paskirties ir tikslų. Periodinį-tęstinį pobūdį turinti rinkliava už kačių ir šunų registravimą ir laikymą daugiabučiuose namuose stokoja pagrindo, tikslo, vardan kurio ji renkama. Tokiu būdu ji tampa savotišku „pagalvės mokesčiu“, kas vertintina neigiamai ir yra nepriimtina“, – sako ji.

Savivaldybės dažniausiai nurodo, kad rinkliavos už naminių gyvūnėlių laikymą yra skirtos specialių šiukšliadėžių šunų ekskrementams įrengimui ir priežiūrai, šunų vedžiojimo aikštelių įrengimui.

Tačiau, LGTAO atlikto tyrimo duomenimis, didžioji dalis šunų augintojų nesinaudoja aikštelėmis, nes jų rajone tokių aikštelių arba iš viso nėra, arba jos yra neprižiūrimos, prišiukšlintos, vasarą apaugusios žole, o žiemą užsnigtos. Dauguma kačių yra laikomos namuose ir niekada nėra leidžiamos į kiemą, taigi kačių šeimininkai savivaldybės teritorijoje nesinaudoja jokiomis su kačių laikymu susijusiomis paslaugomis.

LGTAO taip pat pažymi, kad, remiantis Aplinkos ministerijos išaiškinimu, šunų ekskrementai priskiriami prie nepavojingų, bioskaidžių atliekų, kurios gali būti metamos į paprastas šiukšliadėžes parkuose ar konteinerius prie gyvenamųjų namų, todėl nėra jokių motyvų jiems statyti atskiras šiukšlių dėžes.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi