Lietuvoje

2014.01.10 16:57

Kaip apie svarbiausią Lietuvos pirmininkavimo ES įvykį atsiliepia užsienio spauda?

Apie aštuonis šimtus žurnalistų, daugiausia iš Europos šalių, dirbo ES Rytų partnerystės forume. Svarbiausias Lietuvos pirmininkavimo ES įvykis aprašomas, komentuojamas užsienio spaudoje, TV kanalų laidose, per radiją.

Apie aštuonis šimtus žurnalistų, daugiausia iš Europos šalių, dirbo ES Rytų partnerystės forume. Svarbiausias Lietuvos pirmininkavimo ES įvykis aprašomas, komentuojamas užsienio spaudoje, TV kanalų laidose, per radiją.

ES rytų partnerystės forumas plačiai nušviečiamas užsienio spaudoje, netrūksta jo dalyvių komentarų. Dėmesio centre – Ukraina.

Vokietijos „Spiegel“ cituoja Europos parlamento pirmininką Martiną Schulzą, kokios, jo nuomone, Ukrainos pokerio klaidos. Neva ES nepakankamai atsižvelgė į vidaus padėtį Ukrainoje, išgyvenančioje gilią finansų ir kitokią krizę.

Nors Rusijos spaudimu aiškinamas Ukrainos apsisprendimas nepasirašyti sutarties, Lenkijos laikraščio „Rzeczpospolita“ komentatorius atkreipia dėmesį į kitą medalio pusę – asmeninius prezidento ir aplinkso interesus.

Anot laikraščio, prie Dniepro sukurta politinės korupcijos sistema, kurios tektų atsisakyti. Tuo metu vadinamasis Maskvos modelis išsprendžia dvi problemas – būti perrinktam ir netrūkstamą pinigų srautą. Tačiau Ukraina negali balansuoti tarp civilizacijų. Ji – ne Šveicarija. Atsukęs nugarą Vakarams, Kijevas anksčiau ar vėliau atsidurs Rusijos glėbyje, nes Mastrichto sutarties reikalavimai – tai ne kaprizas, o kelias į ekonominį suverenumą.

„Kommersant“: „Rytų partnerystė pasisuko į Vakarus“                   

„ES teko skubiai ieškoti dublerės, kuri suvaidintų vietoje Kijevo. Pasirinkta Moldavija, viena vargiausių Europos šalių“, – rašė laikraštis „Kommersant“.

Laikraščio nuomone, prie Kišiniovo sėkmės iš dalies prisidėjo ir Rusija, kurios spaudimas verčia Briuselį nuolaidžiauti tiems, kurie toliau eina eurointegracijos keliu.

Su Kremlium siejama Rusijso agentūra „Regnum“ cituoja vieno ir Rusijos Dūmos komitetų pirmininko Sergejaus Gavrilovo pareiškimą, jog po Vilniaus forumo Rusija bus priversta pagreitinti separatistinės Padnestrės Moldovoje pripažinimą.

„Ginčas dėl Ukrainos ateities dar prisidės prie įtemptų Maskvos ir Briuselio santykių“, – rašo „NY Times“.

Vakarų vyriausybės deramai neįvertino Rusijos pasipriešinimo Europos ekonominės ir politinės įtakos plėtrai. Kai Europa siūlė daugiau siauram ratui suprantamą naudą, Rusija išvardijo labai aiškius pavojus – Ukrainos ekonomikai ir Armėnijos saugumui.

„NY Times“ pasidomėjo ir kuo Vilniaus forume per vakarienę buvo vaišinami lyderiai – pasak laikraščio, prie lėkščių su eršketu ir salierų putėsiais, elnienos su obuolių koše, lyderiai bandė išlikti optimistiški, jau vien dėl to, kaip pasikeitė Europa per pastaruosius dešimtmečius, rašo „NY Times“.