Lietuvoje

2014.01.10 16:58

Vilniuje susirinkę ES vadovai sako, kad durys Ukrainai lieka atviros

BNS 2014.01.10 16:58

Į viršūnių susitikimą Vilniuje ketvirtadienį susirinkę Europos Sąjungos (ES) šalių vadovai teigė esantys atviri Ukrainai, kuri praeitą savaitę paskelbė stabdanti pasiruošimą asociacijos ir laisvos prekybos sutarties pasirašymui.

Į viršūnių susitikimą Vilniuje ketvirtadienį susirinkę Europos Sąjungos (ES) šalių vadovai teigė esantys atviri Ukrainai, kuri praeitą savaitę paskelbė stabdanti pasiruošimą asociacijos ir laisvos prekybos sutarties pasirašymui.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel Vilniuje sakė, kad durys Ukrainai išlieka atviros, bet pripažino netikinti, kad sutartis galėtų būti pasirašyta Lietuvoje Rytų partnerystės viršūnių susitikimo metu.

„Neturiu vilties, kad tai įvyks šį kartą, bet durys yra atviros“, – žurnalistams sakė į susitikimą Valdovų rūmuose atvykusi Vokietijos kanclerė.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė iki pat susitikimo pradžios neatmetė galimybės, kad istorinė sutartis tarp Ukrainos ir ES gali būti pasirašyta Vilniuje.

Ji teigė su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso ir Europos Vadovų Tarybos pirmininku Hermanu Van Rompuy Vilniuje aptarusi „situaciją dėl galimybių pasirašyti susitarimą su Ukraina“.

„Tikrai bus asociacijos parafavimai su Moldova ir Gruzija, taip pat turėsime daug susitarimų dėl vizų liberalizavimo, ir, aišku, iki paskutinės minutės vyksta derybos taip pat ir dėl Ukrainos situacijos“, – LRT radijui sakė prezidentė, prieš prasidedant oficialiai vakarienei.

D. Grybauskaitės teigimu, vadovų pokalbiai Vilniuje gali užtrukti iki nakties.

Valdovų rūmuose iš pradžių į posėdį susirinko ES valstybių ir vyriausybių vadovai, vėliau prie jų prisijungs Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos ir Azerbaidžano prezidentai, Moldovos premjeras ir Baltarusijos užsienio reikalų ministras.

Ankstesnius Ukrainos vyriausybės pareiškimus, kad ji stabdo pasirengimą asociacijos ir laisvos prekybos sutarties pasirašymui, D.Grybauskaitė pavadino „raumenų demonstravimu“.

„Puikiai žinome, kad Ukraina neturi didelio pasirinkimo, nes ekonominė situacija labai ženkliai prastėja, atsakomybė už ekonomikos griūtį bus tikrai tiesiogiai ant prezidento pečių. Asociacijos sutarties pasirašymas atitinka Ukrainos šalies žmonių lūkesčius, virš 60 proc. Ukrainos piliečių nori šios sutarties. Taigi aš manau, kad derybos ir pokalbiai bus aštrūs, sunkūs“, – sakė D. Grybauskaitė.

Prieš darbinę vakarienę Vilniuje surengtas atskiras Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus susitikimas su J. M. Barroso ir H. van Rompuy, penktadienio rytą Ukrainos vadovas Vilniuje gali susitikti su Vokietijos kanclere A. Merkel.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.