Lietuvoje

2014.12.01 10:56

ES vadovai Vilniuje neįtikino Ukrainos dėl asociacijos sutarties

BNS2014.12.01 10:56

Europos Sąjungos (ES) vadovai Vilniuje ketvirtadienį neįtikino Ukrainos prezidento pasirašyti istorinę asociacijos ir laisvos prekybos sutartį.

Europos Sąjungos (ES) vadovai Vilniuje ketvirtadienį neįtikino Ukrainos prezidento pasirašyti istorinę asociacijos ir laisvos prekybos sutartį.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė BNS sakė, kad Ukrainos vadovas Viktoras Janukovyčius neįsiklausė į argumentus, kokią naudą tokios sutartys davė naujosioms ES valstybėms narėms.

„Deja, kol kas atrodo, kad šie argumentai nepasiekė Ukrainos prezidento nei ausies, nei minties, ir kol kas matome, kad pozicijos dar nėra pasikeitusios“, – BNS sakė prezidentė po ES ir Rytų partnerystės šalių vadovų susitikimo.

Pasak D. Grybauskaitės, Ukrainos prezidentas susitikime bandė siūlyti trišales ES, Ukrainos ir Rusijos derybas. ES pareigūnai jau anksčiau yra atmetę tokį pasiūlymą.

„Šalys narės dar kartą išgirdo argumentus iš Ukrainos prezidento. Didele dalimi Ukrainos prezidentas kalbėjo ne apie sutartį, ne apie jos pasirašymą, o apie ekonomines problemas, kurios yra šiuo metu Ukrainoje ir kurias reikia spręsti, norėjo, kad šios problemos būtų sprendžiamos tiek ES, tiek ir Rusijos kartu“, – kalbėjo Lietuvos prezidentė.

„Toks vaizdas, kad buvo truputį painiojamasi tarp ES laisvosios prekybos sutarties naudos ir konkrečios ekonominės situacijos, kurią išgyvena dabartinė Ukraina“, – teigė D. Grybauskaitė.

„Visos šalys, ypač 12 naujųjų šalių, pasakė ir parodė savo pavyzdžiu, ką reiškia laisvosios prekybos sutartis su Europa, ir suartėjimas su Europa, ir kad per 15 metų 12 naujųjų europinių šalių tokią pažangą padarė būtent todėl, kad pasirašė tokią sutartį“, – sakė šalies vadovė.

Ukrainos vyriausybė praeitą savaitę paskelbė nusprendusi atidėti asociacijos sutarties pasirašymą, argumentuodama būtinybe stiprinti prekybą su Rusija.

Vis dėlto Ukrainos prezidentas nusprendė atvykti į viršūnių susitikimą Vilniuje, ir tai suteikė vilties, kad jis paskutinę minutę gali pasirašyti susitarimą.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel Vilniuje ketvirtadienio vakarą sakė, kad durys Ukrainai išlieka atviros, nepaisant to, kad žlugo ankstesni planai sutartį pasirašyti penktadienį Lietuvoje.

ES sveikinimų Vilniuje sulaukė Moldova ir Gruzija, – Vilniuje galutinai sutarta dėl asociacijos sutarčių parafavimo su jomis. Šias sutartis tikimasi pasirašyti kitais metais. Moldova Vilniuje taip pat turėtų užsitikrinti bevizį režimą su ES.

Valdovų rūmuose ketvirtadienį posėdį surengė ES valstybių ir vyriausybių vadovai, vėliau prie jų prisijungė Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos ir Azerbaidžano prezidentai, Moldovos premjeras ir Baltarusijos užsienio reikalų ministras.

Penktadienį parodų centre „Litexpo“ penktadienį vyks plenarinė sesija ir baigiamoji spaudos konferencija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.