Lietuvoje

2014.01.10 17:00

V. Landsbergis: ES galėtų tik svajoti apie tokias nuotaikas kaip Ukrainoje

DELFI.lt, BNS 2014.01.10 17:00

Europarlamentaras Vytautas Landsbergis atkreipia dėmesį į piliečių angažuotumą ES atžvilgiu pastaruoju metu Ukrainoje.

Europarlamentaras Vytautas Landsbergis atkreipia dėmesį į piliečių angažuotumą ES atžvilgiu pastaruoju metu Ukrainoje.

„Europos Sąjungos narės galėtų pasvajoti apie tokį savo piliečių angažuotumą ES atžvilgiu, kokį mes dabar matome Ukrainoje“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo jis.

V. Landsbergis pabrėžė, kad savo ateitį su ES sieja ne tik ukrainiečiai, bet ir Ukrainoje gyvenančios tautinės mažumos: tiek jaunosios kartos rusai, tiek Krymo totoriai.

„Jaunoji karta yra už Ukrainą Europoje. Jie – pilietiniai ukrainiečiai, ar kalbėtų rusiškai, ar totoriškai“, – sakė europarlamentaras.

„Krymo totoriai suvokia, kad jų ateitis taip pat kartu su Ukraina yra Europos Sąjunga. (...) Tai yra demokratinė šeima, kurioje ir tautinės mažumos yra labiau apsaugotos, ir turi savo aiškią ateitį“, – kalbėjo jis.

V. Landsbergis pabrėžė, kad buvimas ES Ukrainai būtų kelias ir į „taikingą ir draugišką tolesnį būvį“ su kaimynine Lenkija.

Vilniuje viešintis Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Mustafa Džemiliovas sakė, kad Ukrainos valdžia totorių niekad neremia, savo šalyje jie yra diskriminuojami.

M. Džemiliovo teigimu, totoriai tikėjosi, kad Ukrainai tapus ES nare, bent jau asocijuota, etninių mažumų problemos bus sprendžiamos „pagal europietiškas normas“. Mėginta rengti diskusijas ir forumus totorių padėties klausimais, šias idėjas palaikė ES atstovai, bet Ukrainos valdžios pritarimo jos nesulaukė.

Vilniuje ketvirtadienį prasideda dvi dienas truksiantis Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės viršūnių susitikimas, kuriame tikimasi įtvirtinti glaudesnius ES santykius su posovietinėmis Rytų Europos šalimis.

Susitikimo išvakarėse didžiausias dėmesys sutelktas į Ukrainą. Šalies vyriausybė praeitą savaitę paskelbė stabdanti derybas dėl asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties, kurią ketinta Lietuvoje pasirašyta penktadienį.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ketina atvykti į Vilnių, tačiau tikina, kad sutartį pasirašytų tik užsitikrinęs ES finansinę paramą, kuri kompensuotų nuostolius dėl sumažėjusios prekybos su Rusija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.