Lietuvoje

2012.08.02 08:16

Valdininkei nepatinka gatvė. Uždarysime ją!

Gintaras Šiuparys, „Lietuvos rytas“2012.08.02 08:16

Kelmėje norima gatvę paversti aklagatviu. Verslininkai tai vadina valdininkų tūpsniu prieš savus, mat šioje gatvėje kyla savivaldybės darbuotojos namas. Kelmiškių nestabdo net skandalas Radviliškyje, kur už panašią savivalę įkliuvo teisėjas.

Kelmėje norima gatvę paversti aklagatviu. Verslininkai tai vadina valdininkų tūpsniu prieš savus, mat šioje gatvėje kyla savivaldybės darbuotojos namas. Kelmiškių nestabdo net skandalas Radviliškyje, kur už panašią savivalę įkliuvo teisėjas.

Kelmės valdžios užmojai uždaryti centre esančią J. Smilgevičiaus gatvę, kuri veda į prekybos centrą, pribloškė tiek į jį investavusius verslininkus, tiek vietos gyventojus.

Mat paaiškėjo, kad aklagatviu paversti norimoje gatvėje kyla valdininkės namas.

Šis namas statomas nebe pirmus metus, bet pastebėta, kad eismo saugumu susirūpinta suintensyvėjus statyboms.

„Labiausiai stebina, kad svarbiausias pasidarė ne visuomenės, o vieno žmogaus interesas”, – nuostabos neslėpė „Norfos” vadovas Dainius Dundulis.

Panaši savivalė jau įklampino ir Radviliškio teisėją Vytautą Butvilą. Jo prašymu seniūnijos darbuotojai įrengė neteisėtą įvažiavimą į daugiabučio kiemą.

Generalinė prokuratūra paprašė naikinti teisinę neliečiamybę vietos politikams neteisėtą paslaugą suteikusiam V. Butvilui.

Žinios iš Kelmės pribloškė

Vienas didžiausių šalyje parduotuvių tinklų „Norfa” jau pastatytą pastatą Kelmėje įsigijo prieš penkerius metus. Įmonė į šią parduotuvę ir įrangą investavo apie 7 milijonus litų.

Parduotuvės vadovams žinia iš savivaldybės apie planus uždaryti J. Smilgevičiaus gatvę buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus.

Tai valdininkai jau apsvarstė ir Kelmės savivaldybės Saugaus eismo komisijoje.

Per pusantros dienos prieš tokį valdžios užmojį pasirašė daugiau kaip 1100 kelmiškių.

Tačiau nei vietos gyventojų pasipriešinimas, nei įmonės prašymas nekenkti verslui valdininkams praregėti nepadėjo.

Lemia siauras interesas?

Netrukus buvo viešai įvardyta priežastis – J. Smilgevičiaus gatvėje kylantis didžiulis namas. Jį statosi Kelmės savivaldybės Strateginio planavimo ir projektų skyriaus vyriausioji specialistė Lina Urbelytė.

Vietos gyventojai netruko pastebėti, kad kalbos apie neva labai nesaugią gatvę pasigirdo suaktyvėjus šio namo statyboms.

D. Dundulį toks istorijos posūkis nustebino: „Gal ir aš norėčiau, kad pro mano namus nevažinėtų automobiliai, bet suprantu, jog svarbiau yra visuomenės interesas, o ne vieno valdininko noras.”

Gatvėje nelaimių nebuvo

Į Kelmę pasikalbėti su savivaldybės vadovais atvažiavęs D.Dundulis priminė, kad šią parduotuvę statė ne dabar čia šeimininkaujanti, o visiškai kita įmonė.

Pastatas buvo išsinuomotas, vėliau įsigytas.

Detaliajame plane buvo pažymėta, kad iš S.Dariaus ir S.Girėno gatvės prekybos centro link galima atvažiuoti vienos krypties eismo J. Smilgevičiaus gatve.

Dokumentuose pažymėtas draudimas važiuoti sunkiajam transportui, tačiau prekybos centro šeimininkai neprašė keisti šios nuostatos.

„Po penkerių sėkmingų darbo metų bloginamos sąlygos verslo įmonei, kuri įdarbino 40 kelmiškių ir į savivaldybės biudžetą kasmet sumoka maždaug 200 tūkstančių litų”, – valdininkų sprendimais stebėjosi verslininkas.

D. Dundulį ne mažiau nustebino valdininkų pasiteisinimas, jog viskas daroma dėl eismo saugumo. Verslininkas pasidomėjo avaringumu J. Smilgevičiaus gatvėje ir sužinojo, kad čia nėra užregistruota nė vieno eismo įvykio.

Nustebęs ir architektas

Kelmės savivaldybėje apsilankęs ir su administracijos direktore Irena Sirusiene, kitais valdininkais pasikalbėjęs svečias iš sostinės ragino nedaryti dirbtinių kliūčių, o bandyti spręsti problemą.

Per verslininko diskusiją su administracijos direktore I.Sirusiene netikėtą akibrokštą pateikė dar vienas valdininkas.

Kelmės savivaldybės Kraštotvarkos, paveldosaugos ir statybos skyriaus vyriausiasis architektas Vitalijus Kupreščenka leptelėjo pirmą kartą išgirdęs apie planus gatvę paversti aklagatviu: „Aš šito nežinojau“.

Kalbėdama su „Lietuvos rytu“ savivaldybės administracijos direktorė I.Sirusienė bandė švelninti situaciją: „Apskritai neaišku, ar gatvė bus uždaryta, nes mums svarbiausia įgyvendinti ES fondų remiamą projektą ir sutvarkyti Kelmės gatves. Kai atliksime rekonstrukciją, tada ir spręsime, ar statyti ženklą šioje gatvėje“.

Administracijos direktorė patvirtino, kad su šiuo gatvių rekonstrukcijos projektu susijusi ir L. Urbelytė: „Ji statosi namą šioje gatvėje, bet nematau nieko bloga“.

Darbe – privati veikla?

Savivaldybės darbuotoja L. Urbelytė neslėpė pasipiktinimo kilusiais įtarimais, kad uždaryti gatvę – būtent jos užgaida: „Aš nesu asmuo, priimantis sprendimus. Mielai nusišalinčiau nuo ES projekto, skirto gatvėms rekonstruoti, bet niekas manęs neklausia“.

Patvirtinusi, kad J. Smilgevičiaus gatvėje iš tikrųjų statosi namą, savivaldybės darbuotoja kelis kartus pabrėžė esanti privatus asmuo.

Kelmiškei sunkiau sekėsi paaiškinti apie vertimąsi individualia veikla.

Žemės ūkio ministerija nurodo L. Urbelytę kaip individualia veikla užsiimančią konsultantę „Leader“ metodo įgyvendinimo klausimais. Ministerijos paskelbtame konsultantų sąraše yra nurodyti L. Urbelytės kontaktai.

Paaiškėjo, jog individualiai veiklai naudotasi savivaldybės telefono ir fakso aparatais, elektroniniu paštu.

Paprašė naikinti neliečiamybę

Pareigūnai sučiupo panašią aferą surengusius radviliškiečius.

Specialiųjų tyrimų tarnybos agentų tinkluose atsidūrė Radviliškio teisėjas V. Butvilas, Radviliškio tarybos narys Aloyzas Juodis ir Šeduvos seniūnas Kostas Dočkus.

Generalinis prokuroras kreipėsi į prezidentę, kad ji leistų patraukti baudžiamojon atsakomybėn teisėją V. Butvilą.

Teisėją įklampino sandėris su radviliškiečiais konservatoriais. Ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo pradėtas vasario 22-ąją, kai paaiškėjo, jog seniūnijos darbuotojai įrengė neteisėtą įvažiavimą į daugiabučio, kuriame gyvena V. Butvilas, kiemą.

Nustatyta, kad iš pradžių teisėjas V. Butvilas priėmė rajono tarybos nariui A. Juodžiui naudingą sprendimą – atmetė su šiuo politiku susijusiai įmonei pateiktą ieškinį.

Šiaulių apygardos teismas šį sprendimą vėliau pripažino neteisėtu ir panaikino.

Radviliškio teisėjas savo ruožtu paprašė tarybos nario A. Juodžio paslaugos – paveikti Šeduvos seniūną K. Dočkų.

Sandėris buvo sėkmingas – seniūnas davė nurodymą pavaldiniams vykdyti neteisėtus darbus.

A. Juodžiui ir K. Dočkui pareikšti įtarimai dėl piktnaudžiavimo. Patraukti baudžiamojon atsakomybėn teisėją be Seimo, o tarp Seimo sesijų – be prezidento pritarimo draudžia Konstitucija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt