Lietuvoje

2013.11.27 10:34

Teismas Darbo partijos byloje padarė pertrauką iki gruodžio vidurio

BNS2013.11.27 10:34

Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą nagrinėjantis Lietuvos apeliacinis teismas antradienį išklausė advokatų siūlymų atlikti šioje baudžiamojoje byloje įrodymų tyrimą. Ar bus tenkinami advokatų prašymai, teismas paskelbs kitame posėdyje, kuris suplanuotas gruodžio 17 dieną.

Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylą nagrinėjantis Lietuvos apeliacinis teismas antradienį išklausė advokatų siūlymų atlikti šioje baudžiamojoje byloje įrodymų tyrimą. Ar bus tenkinami advokatų prašymai, teismas paskelbs kitame posėdyje, kuris suplanuotas gruodžio 17 dieną.

Vienas iš nuteistojo Darbo partijos įkūrėjų Viktoro Uspaskicho advokatų Algirdas Miškinis teismo paprašė skirti kompleksinę finansinę ekspertizę, nes, pasak jo, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) specialistų surašytoje išvadoje yra šiurkščių klaidų.

Advokatas taip pat prašo į teismą iškviesti ir apklausti penkis liudytojus, kurių nepavyko apklausti bylą nagrinėjusiam Vilniaus apygardos teismui. A. Miškinio teigimu, liudytojai turėtų duoti parodymus apie kai kurių buhalterių įsidarbinimą Darbo partijoje.

„Ši byla bus įtraukta į žinomiausių bylų archyvą“, – sakė advokatas, motyvuodamas, kodėl teismas turėtų tenkinti visus jo prašymus ir ištaisyti pirmos instancijos teismo galimai padarytas klaidas.

Atlikti įrodymų tyrimą prašo ir kitų kaltinamųjų advokatai. Generalinė prokuratūra neprieštaravo tik liudytojų iškvietimui, nors, prokuroro Sauliaus Versecko vertinimu, bent dviejų liudytojų apklausa teisiškai yra beprasmė.

A. Miškinis prašo į teismą iškviesti Romą Ruškulį, Meilę Ruškulienę, Mariną Skripničenko, Saulių Makselį ir Kultūros ministerijoje dabar dirbančią Dalią Vencevičienę. Jie, pasak advokato, turėtų paaiškinti savo ryšį su Darbo partija, kai kurių įmonių steigimą, akcininkių keitimąsi ir kitas aplinkybes.

Šie liudytojai Vilniaus apygardos teisme apklausti nebuvo, nes teismui nepavyko jų surasti. Todėl buvo paskelbti jų ikiteisminio tyrimo metu duoti parodymai.

Nuteisto parlamentaro Vytauto Gapšio gynėjas Saulius Juzukonis prašė atlikti informacinių technologijų ekspertizę, nes ankstesnė ekspertizė ir ją atlikusieji neatsakė į visus klausimus. Jis kėlė prielaidas, ar sertifikuota Lietuvoje programa, pagal kurią Teismo ekspertizės centro specialistai atlikto ankstesnį tyrimą. Kiti gynėjai prašė rašysenos ekspertizių, išreikalauti teismų nutartis, pagal kurias buvo atliekami operatyviniai veiksmai partijos byloje.

V. Uspaskicho pateiktas prašymas suglumino teisėjus – politikas pareiškė, kad norėtų sužinoti, kas iš Valstybinės mokesčių inspekcijos tarnautojų priėmė suklastotas deklaracijas. Nuosprendyje be kita ko rašoma, kad V. Uspaskichas ir dabar Seimo nare tapusi Vitalija Vonžutaitė surašė ir pasirašė deklaracijas ir pateikė jas su neteisingais duomenimis Valstybinei mokesčių inspekcijai, nors, teismo vertinimu, kaip partijai vadovaujantys asmenys, turėjo užtikrinti teisingų duomenų pateikimą.

„Mes negalim iškviesti į teismą visos mokesčių inspekcijos į teismo posėdį“, – paaiškino teisėja Violeta Ražinskaitė ir paprašė V. Uspaskicho nurodyti konkrečius asmenis, kurie, jo manymu, turėtų būti iškviesti į teismą.

„Aš ne prokuroras, kad nueičiau į mokesčių inspekciją ir išaiškinčiau, kas deklaracijas priėmė“, – atsakė teisėjai politikas. Ši priminė, kad jis turi net tris advokatus ir jei padės jam šį klausimą išsiaiškinti.

Prokuroras S. Verseckas replikavo, kad mokesčių inspekcijos priėmime nėra vykdoma pateiktų deklaracijų kontrolė. Jis taip pat sakė, kad ekspertizės byloje nereikalingos, nes neoficiali buhalterija yra ikiteisminio tyrimo dalykas, jos negalima vertinti pagal norminius aktus, jos negalima vertinti per oficialios buhalterijos prizmę. Kaltintojas šiais argumentais atsakė į advokatų priekaištus dėl tariamų klaidų matematiniuose skaičiavimuose ir kitų specialistų išvadų.

Lietuvos apeliacinis teismas anksčiau antradienį nusprendė neskirti naujo atstovo teismo procese du kartus reorganizaciją įvykdžiusiai Darbo partijai ir atmetė dėl sukčiavimo nuteisto Seimo nario V. Gapšio pareikštą nušalinimą teisėjų kolegijai ir nusprendė tęsti Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ bylos nagrinėjimą.

Apeliacinis teismas iš viso yra gavęs septynis apeliacinius skundus dėl Vilniaus apygardos teismo liepos 12 dieną paskelbto nuosprendžio – skundus parašė Generalinė prokuratūra, Darbo partijos atstovai, nuteistieji ir jų advokatai.

Partijos įkūrėją V. Uspaskichą liepą Vilniaus apygardos teismas yra pripažinęs kaltu dėl sukčiavimo ir apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo bei skyręs jam ketverių metų laisvės atėmimo bausmę.

Pagal nuosprendį, parlamentarė Vitalija Vonžutaitė, teismo įvardyta V. Uspaskicho dešiniąja ranka, už grotų turėtų praleisti trejus metus.

Buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei Vilniaus apygardos teismas skyrė vienus metus nelaisvės, o parlamentarui V. Gapšiui – 35 tūkst. litų baudą.

Vilniaus apygardos teismas nutraukė bylą partijos atžvilgiu, paskelbęs, kad ji kaip juridinis asmuo buvo įregistruota 2003 metų lapkritį ir 2013 gegužę savo veiklą baigė.

Prokuroras apeliaciniu skundu prašo dar labiau sugriežtinti nuosprendį „darbiečiams“.

Partijos įkūrėjui V. Uspaskichui gresia dar viena baudžiamoji byla – generalinis prokuroras Darius Valys kreipėsi į Seimą su prašymu panaikinti šio „darbiečio“ teisinę neliečiamybę ir leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl nepagarbos teismui, kai nuosprendžiu nepatenkintas politikas nusikaltėliais išvadino teisėjus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt