Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Palangos paplūdimiai apšvietimo palauks

Denisas Nikitenka, „Lietuvos žinios“2015.09.08 13:45

Bliūkšta didžiausio Lietuvos kurorto valdžios užmojai iki Naujųjų metų apšviesti paplūdimius abipus jūros tilto, kaip planuota rudens pradžioje.

Bliūkšta didžiausio Lietuvos kurorto valdžios užmojai iki Naujųjų metų apšviesti paplūdimius abipus jūros tilto, kaip planuota rudens pradžioje, rašo „Lietuvos žinios“.

Apšviestais paplūdimiais pasivaikščioti Naujųjų metų naktį norėję žmonės neturėtų nusiminti: planai tik atidėti, bus įgyvendinami vėliau. Dabar kalbama jau ne tik apie paplūdimių, bet ir visiškai naują, modernų jūros tilto apšvietimą atspalvius keičiančiomis lempomis, kurios būtų tvirtinamos jo apačioje.

Kebliau nei tikėjosi

Palangos meras Šarūnas Vaitkus apie idėją apšviesti Palangos paplūdimius LŽ pasakojo rudens pradžioje. Tada kalbėta, jog tamsūs ir niūrūs pliažai yra nesaugūs ir nevilioja kurorto svečių į vakarinį pasivaikščiojimą. Todėl nutarta inicijuoti jų apšvietimą moderniais hibridiniais, saulės ir vėjo energija maitinamais šviestuvais.

Skaičiuota, kad trijų kilometrų ruože nuo Birutės parko iki gelbėtojų stoties už Rąžės žiočių reikėtų apie 70 apšvietimo stulpų. Projekto vertė – apie 400 tūkst. litų.

Nors kurorto merija sugebėjo rasti lėšų šiai idėjai įgyvendinti, sumanymas pasirodė esąs ne iš lengvųjų. Rugsėjo mėnesį savivaldybės valdomos UAB Palangos komunalinio ūkio darbuotojai prie gelbėtojų stoties mėgino išgręžti pirmąjį bandomąjį gręžinį poliui įstatyti.

Tąkart susidurta su pirmaisiais keblumais – paaiškėjo, kad pastatyti 9 metrų aukščio apšvietimo stulpus bus ne taip paprasta dėl itin klampaus smėlio.

„Nebuvome pasiruošę tokiam gamtos pasipriešinimui. Nusamdėme techniką, ši pradėjo klimpti, o pats gręžimo aparatas ėmė veikti ne tiesiai, bet skersai. Smėlis – kaip grūdai: labai klampus, tuoj pat užpila išgręžtą vietą. Gręžėme 1,2–1,5 metro, o reikia iki 7 metrų, kad pasiektume tvirtą moreną“, – LŽ pasakojo UAB Palangos komunalinio ūkio direktorius Konstantinas Skierus.

Po pirmojo nesėkmingo bandymo nutarta nebeskubėti, nes buvo akivaizdu, kad tokiems darbams palangiškiai neturi patirties.

„Atidėjome bandymus. Dabar nuspręsta apskritai šiais metais nebebandyti. Naujiesiems metams Palangoje paplūdimių apšvietimo tikrai nebus“, – sakė K. Skierus.

Nori naujų aikštelių

Vis dėlto Palanga paplūdimių apšvietimo idėjos neatsisako ir šiuos planus perkelia į kitus metus. Anot kurorto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Broniaus Martinkaus, svarstoma nebeapšviesti paplūdimio trijų kilometrų ruože.

„Mano asmenine nuomone, tai būtų prabangos reikalas. Tikslingiau būtų apšviesti naujas sukurtas apžvalgos aikšteles paplūdimiuose. Tokias saleles su suolais saulėlydžiui stebėti, jūros ošimo klausyti. Reikėtų daugiau tokių salelių, nes dabar nėra galimybių nuo kopų viršaus stebėti jūrą nesėdint ant smėlio arba medinio tako. Viena tokia apšviesta aikštelė galėtų būti ties S.Dariaus ir S.Girėno gatve, kita – ties Jūratės gatve. Gal padarytume apšvietimą tik iš tilto šonų, bet ne visame trijų kilometrų ruože“, – svarstė jis.

B. Martinkus patikino, kad pliažams apšviesti skirti pinigai, apie 400 tūkst. litų, nebus perskirstyti, juos panaudos būtent apšvietimui.

Tiltas bus „spalvotas“

Paaiškėjo ir kita detalė. Palanga ruošiasi kitaip apšviesti patį jūros tiltą. Tiesa, dabartiniai žibintai jo šonuose bus palikti, nes tiltas rekonstruotas prieš porą metų. Kalbama apie tilto apačios ir vandens apšvietimą.

„Bus skelbiamas atskiras konkursas. Yra idėja tilto apačioje sumontuoti per 100 lempų, kurios šviestų į tilto polius ir jūrą po tiltu. Tos lempos būtų ypatingos: sujungtos su kompiuterizuota programa ir galinčios šviesti 16 tūkst. atspalvių. Tiltas nuolat būtų apšviečiamas skirtingais atspalviais, jie keistųsi“, – LŽ pasakojo B. Martinkus.

Jo teigimu, šio sumanymo kaina būtų apie pusę milijono lito, tačiau ji gali mažėti. Tai priklausys nuo konkurse dalyvausiančių firmų pasiūlymų.

„Apie išlaidas dar nekalbėkime. Esame matę, kaip užsienyje atrodo tiltai, apšviesti spalvas ir atspalvius keičiančiomis lempomis. Labai gražu ir įspūdinga. Tad nutarėme, kad įgyvendindami antrąjį tilto remonto etapą pasinaudosime tokia galimybe. Dar galvojome ir apie muzikinį foną, pritaikytą prie apšvietimo, tačiau greičiausiai šios idėjos bus atsisakyta, nes daugelis poilsiautojų nori girdėti gamtos garsus“, – teigė B. Martinkus.

Kartu įgyvendinti ir paplūdimių, ir tilto apšvietimo projektus planuojama iki kito vasaros sezono.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt