Lietuvoje

2012.08.01 12:19

Už terliones ant Vilniaus sienų jau baudžia

Vilniaus miesto savivaldybės raginimai nusivalyti ant pastatų esančias terliones laukto rezultato nedavė – įstaigos prašo dar daugiau laiko susitvarkyti. Tačiau trys į perspėjimus nereagavusios įmonės jau nubaustos. 

Vilniaus miesto savivaldybės raginimai nusivalyti ant pastatų esančias terliones laukto rezultato nedavė – įstaigos prašo dar daugiau laiko susitvarkyti. Tačiau trys į perspėjimus nereagavusios įmonės jau nubaustos.

Pirmasis raginimas nesuveikė

Į 52 privačias įmones, namų administratorius, asociacijas ir valstybines įstaigas su prašymu sutvarkyti teplionėmis išpaišytus statinių fasadus Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamentas kreipėsi birželio pabaigoje.

Tuomet fasadus įpareigota sutvarkyti iki liepos 16 d.

Vėliau terminas pratęstas iki liepos 23-iosios: iki liepos 16 d. savivaldybė sulaukė tik kelių įmonių raštų su patvirtinimu, kad savo fasadus nuvalė.

Nubaudė tris įmones

Po liepos 23-iosios savivaldybės Saugaus miesto departamentas pranešė sulaukęs jau dešimties atsakymų į raginimą nusivalyti tepliones. Dvi pastatų administravimo bendrovės ir vienas didžiausių prekybos tinklų pranešė, kad jau nuvalė ant jiems priklausančių pastatų buvusius piešinius.

Kitos įmonės kreipėsi su prašymu dar pratęsti terminą ir tepliones žadėjo nuvalyti.

Trys įmonės buvo nubaustos. Kaip teigiama pranešime, jos nesiėmė jokių priemonių savo pastatams nuvalyti. Asmenims, nesilaikantiems taisyklių, skiriamas įspėjimas arba bauda iki 2000 litų.

Pasidomėjus, ar savivaldybė, įpareigojusi kitus tvarkytis, pati nuvalys piešinius nuo jai priklausančių objektų, atsakyta, kad darbuotojai žymisi savivaldybei priklausantį nesutvarkytą turtą. Tuomet pranešta, kad savivaldybės įmonė „Grinda“ nuvalė arba uždažė apie 240 kvadratinių metrų sienų Vilniaus senamiestyje.

Po liepos 16-osios, pavyzdžiui, grafičiais išmargintas Žaliasis tiltas iš tiesų buvo nuplautas, tačiau jau dabar ant jo atsirado naujų piešinių.

Su paišinių plovimo ar uždažymo beviltiškumu susiduria ir įstaigų ar įmonių vadovai. Jeigu patys nepasirūpina investicijomis į prevencines priemones, iš kurių bene efektyviausia yra vaizdo stebėjimo kameros, lėšų fasadui sutvarkyti skyrę pastatų naudotojai ir savininkai tuoj pat vėl išvysta naujų teplionių. Neretai nauji užrašai ant sienų pašiepia pastangas uždažyti grafičius.

„Kodėl sienos turi būti pilkos?“ – retoriškai klausia grafitininkas, užrašą užpaišęs ant senus grafičius paslėpusių dažų patiltėje A. Goštauto gatvėje. „Atėjau, perdažiau, nugalėjau. Jeigu esate teisi – kovokit, ponia Bandelini!“ – ironiškai į keplyklėlės, neseniai perdažiusios apipaišytą sieną, savininkę kreipiasi chuliganai.

Piešinius uždažo nuolat

Prieš savaitę Lietuvos technikos biblioteka nudažė apipaišytus vartus ir tvoros sieną. Direktoriaus pavaduotoja mokslo reikalams Sigita Vikšraitienė sakė, kad tai daryti tenka nuolat, įstaiga yra nusipirkusi dažų, kad užtektų ilgiau.

„Tvorą taip greitomis perdažė, nežinau, gal net ne mes. O kiemo vartus išpaišo nuolat. Ir be savivaldybės raginimo visuomet stengiamės susitvarkyti. Dabar perdažėme prieš savaitę, žiūrėsime, kiek jie išbus be to meno. Esame per biedni įsirengti vaizdo stebėjimo kameras, nors dažams taip pat tenka išleisti nemažai pinigų. Šv. Ignoto gatvėje yra kameros prie Lietuvos kariuomenės Šv. Ignoto bažnyčios, tačiau mūsų teritorijos jos jau nesiekia“, – pasakojo S. Vikšraitienė.

Bibliotekos pavaduotojos mokslo reikalams teigimu, niekada neteko pričiupti paišančių vandalų – jie darbuojasi naktimis. „Pas mus yra naktinis budėtojas, bet sienos labai storos, dėl to nieko nesigirdi, o langų į gatvę taip pat nėra“, – sakė S. Vikšraitienė.