Lietuvoje

2012.08.01 10:07

Tabore vėl plinta nelegalios statybos

Andrejus Žukovskis, Diena.lt2012.08.01 10:07

Į taborą užsukantys policijos pareigūnai prasitaria, kad gyvenvietėje vėl plinta nelegalios statybos. Dauguma savivaldybės liepimu nugriautų trobesių atstatyti iš naujo.

Į taborą užsukantys policijos pareigūnai prasitaria, kad gyvenvietėje vėl plinta nelegalios statybos. Dauguma savivaldybės liepimu nugriautų trobesių atstatyti iš naujo.

Paliko be pastogės

Šių metų vasario 13 d. įgyvendinant teismo nutartį tabore buvo nugriauti trys negyvenami nelegalūs statiniai. Tuomet pastatų griovėjus vietiniai pasitiko filmuodami mobiliaisiais telefonais ir keikdami antstolius bei Vilniaus merą. Tik vieno iš trijų namų šeimininkas su sprendimo vykdytojais nekonfliktavo ir pats ėmėsi ardyti namą.

Romų bendruomenės vadovas Stepas Vysockis tvirtino, kad nugriovus pastatus be pastogės liko keturios šeimos.

„Šitie namai buvo gyvenami. Aš garantuoju. Čia gyvena ir kiti mūsų žmonės ir tikrai patvirtins, kad čia yra visi gyvenamieji namai“, – vykdant griovimo darbus teigė S. Vysockis.

Ėmėsi remontuoti vasarnamį

Įpusėjus vasarai žiemos griovimo darbų neliko nė pėdsako. Vienur aplink namus išdygo aklinos tvoros, kitur baigiami dengti stogai. Žurnalistus po taborą vedžiojęs policininkas atkreipė dėmesį į nedidelį namo kieme stovintį namuką.

„Tai buvo tiesiog pavėsinė ir stovėjo kitoje vietoje. Štai pasiklauskime šeimininkės, kaip pavėsine namu pavirto“, – pasiūlė pareigūnas.

Paklausta dėl namuko statinio šeimininkė tikino, kad jį iš vienos vietos į kitą pernešė tik praktiškumo sumetimais. „Na, ką jūs, čia gi vasarnamis. O stovėjo prie pat tvoros, nepatogioje vietoje, todėl nusprendėm kitur pastatyti. Na, paremontavom truputį, apkalėm. Tai kaipgi be remonto“, – skėsčiojo rankomis moteriškė.

Laimėjo teismo procesą

Dienraštis primena, kad namus tabore savivaldybė griovė ir 2004 m. gruodį. Tuomečio mero Artūro Zuoko iniciatyva tabore buvo nugriauti 6 namai.

2010 m. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas savivaldybei už šiuos veiksmus priteisė atlyginti čigonams neturtinę žalą – išmokėti 55,6 tūkst. litų, nors ir pripažino, kad statiniai buvo nelegalūs.

Romai savo kreipimesi į teismą tvirtino, kad nugriovusi būstą savivaldybė pažeidė žmogaus teisę į būstą ir jo neliečiamumą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11