Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Sukurtas planas apmokestinti visus studentus

BNS2015.09.08 13:45

Fiksuota įmoka už mokslą aukštojoje mokykloje gali siekti 2400 litų per metus, sako švietimo ir mokslo viceministras socialdemokratas Rimantas Vaitkus.

Fiksuota įmoka už mokslą aukštojoje mokykloje gali siekti 2400 litų per metus, sako švietimo ir mokslo viceministras socialdemokratas Rimantas Vaitkus.

Trečiadienį Seime per konferenciją, skirtą Mokslo ir studijų įstatymo pataisoms pristatyti, viceministras pranešė, kad darbo grupė yra parengusi tris aukštojo mokslo finansavimo alternatyvas.

Pataisas rengusios darbo grupės skaičiavimais, įvedus fiksuotą vienodą įmoką už mokslą, universitetų studentai turėtų mokėti po 2400 litų per metus, kolegijų – po 1800 litų.

Fiksuotas įmokas mokėtų visi skolų neturintys studentai.

R.Vaitkaus teigimu, jeigu būtų pasirinkta ši alternatyva, pirmiems metams papildomai reikėtų 40 mln. litų iš valstybės lėšų. Per penkerius metus susidarytų iki 130 mln. litų.

Centro kairės Vyriausybės programoje numatyta atsisakyti studentų skirstymo į mokančius už studijas ir už jas nemokančius, įvedant „visuotinę metinę studijų įmoką, kuri bus vienoda visoms studijų programoms ir ne didesnė negu vieno vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio dydis“. Tačiau jos neturėtų mokėti gerai besimokantys studentai.

Pagal kitą darbo grupės alternatyvą, siūloma gerinti paskolų už mokslą sistemą, pagal trečiąją, reikėtų keisti Konstituciją, kurioje garantuojamas nemokamas mokslas gerai besimokantiems asmenims.

Švietimo ir mokslo viceministro teigimu, dabartinė sistema, kai dalis studentų moka visą studijų kainą, o dalis nemoka už mokslą, labai didina socialinę atskirtį.

„Skirstymas į mokančiuosius ir ne sukelia didelę socialinę problemą. Ta problema visą laiką yra aštri“, – sakė R.Vaitkus.

Be to, tai esą smukdo aukštojo mokslo kokybę, nes priimama daug studentų su mažais balais, o viską lemia pinigai.

Keisti mokėjimo už studijas tvarką ketinama nuo 2015 metų.

Fiksuotos įmokos už mokslą aukštosiose mokyklos galiojo 2002–2008 metais. Tuomet geriausiai besimokantieji už studijas nemokėjo, dalis mokėjo 520 litų įmoką už semestrą, o dalis finansavo visą savo studijų kainą. Šiuo metu gerai besimokantieji studijuoja nemokamai, kiti moka Vyriausybės nustatytą skirtingą mokestį studijų programoms.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt