Lietuvoje

2013.11.19 06:51

VSD vadovas ir generalinis prokuroras kviečiami pasiaiškinti

ELTA2013.11.19 06:51

Į antradienio Seimo plenarinį posėdį pakviesti Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina ir generalinis prokuroras Darius Valys, kurie turėtų atsakyti į parlamentarų klausimus, susijusius su naujomis aplinkybėmis dėl valstybės paslapties atskleidimo.

Į antradienio Seimo plenarinį posėdį pakviesti Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina ir generalinis prokuroras Darius Valys, kurie turėtų atsakyti į parlamentarų klausimus, susijusius su naujomis aplinkybėmis dėl valstybės paslapties atskleidimo.

Parlamentarai norėtų sužinoti, ar ketvirtadienį, lapkričio 14 d., Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo išsikvietusi Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktorių Saulių Urbanavičių ir Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pirmąjį pavaduotoją Žydrūną Bartkų.

Seimo narių teigimu, Konstitucija draudžia daryti bet kokį spaudimą ikiteisminį tyrimą atliekantiems pareigūnams ir tyrimus kontroliuojantiems prokurorams.

„Ar Lietuvos Respublikos prezidentė nurodė STT vadovams nereikšti įtarimų prezidentės vyriausiajai patarėjai Daivai Ulbinaitei? Ar prezidentė nurodė generaliniam prokurorui Dariui Valiui skubiai grįžti į darbą ir atšaukti savo komandiruotę į užsienį bei padaryti įtaką ikiteisminiam tyrimui, kuriame planuojama pareikšti įtarimus prezidentės vyriausiajai patarėjai D. Ulbinaitei, kad šie įtarimai nebūtų pareikšti?“, – tokie klausimai kyla parlamentarams.

Jie klausia, ar prezidentė arba jos įgalioti asmenys koordinavo veiksmus su Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijos nariais ir VSD pareigūnais, kad „būtų panaikinta slaptumo žyma ant pažymos, kurią neteisėtai galėjo paviešinti prezidentės vyriausioji patarėja D. Ulbinaitė, kol ikiteisminį tyrimą atliekantys pareigūnai dar jai nepareiškė įtarimų, ir taip sutrukdyti teisėsaugos institucijoms nustatyti asmenį, kuris nutekino informaciją ir patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn?“

Seimo narių duomenimis, spalio 31 d., ketvirtadienį, 8.30 val. VSD generalinis direktorius pasirašė pažymą dėl neva Rusijos Federacijos planuojamų išpuolių prieš D. Grybauskaitę. Šifruotu elektroniniu ryšiu ši pažyma buvo išsiųsta prezidentei, Seimo pirmininkei, Ministrui Pirmininkui, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkui, užsienio reikalų ministrui, Vyriausybės kancleriui.

„Ar tiesa, kad VSD pareigūnas šio įvykio išvakarėse, veikdamas pagal VSD generalinio direktoriaus nurodymą, šios pažymos turinį pateikė prezidentės vyriausiajai patarėjai, atstovei spaudai D. Ulbinaitei? Jeigu taip, kokiu tikslu tai buvo padaryta?“,-–norėtų išsiaiškinti parlamentarai.

Jie klausia, kodėl spalio 31 d. VSD pareigūnas skambino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto patarėjui, klausdamas, ar komiteto pirmininkas jau susipažino su šios pažymos turiniu, o sužinojęs, kad dar ne, ragino kuo skubiau tai padaryti?

„Ar tiesa, kad VSD pareigūnai, žinodami, kad Seime su šia šifruotu ryšiu gauta slapta pažyma jos gavėjai susipažino vėliau, nei ji buvo neteisėtai paviešinta, ragino ikiteisminį tyrimą atliekančią STT kuo skubiau atlikti procesinius veiksmus Seimo bei jo darbuotojų atžvilgiu, taip klaidindami ikiteisminį tyrimą atliekančius pareigūnus?“, – teiraujasi politikai.

„Šioje rezonansinėje byloje dėl valstybės paslapties paviešinimo sieksiu visiško viešumo ir aiškumo. Turi būti nustatyti tikrieji asmenys, kurie nutekino įslaptintą informaciją į žiniasklaidos priemones ir kas iš valstybės tarnautojų tame dalyvavo, o ne puolami žiniasklaidos atstovai“, – pabrėžė Seimo narys Petras Gražulis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt