Lietuvoje

2013.11.18 00:05

„Skiepas“ prezidentei suveikė priešingai

Jevgenijus Bardauskas, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2013.11.18 00:05

Prezidentė, pasak profesoriaus Vytauto Landsbergio, „pasiskiepijusi“ nuo būsimų provokacijų prieš rinkimus, kai žiniasklaidoje pasirodė slapta VSD informacija, kurioje buvo rašoma apie galimas provokacijas prieš šalies vadovę, veikiausiai neapskaičiavo. Taip LRT televizijos laidai „Savaitė“ teigė ekspertai.

Prezidentė, pasak profesoriaus Vytauto Landsbergio, „pasiskiepijusi“ nuo būsimų provokacijų prieš rinkimus, kai žiniasklaidoje pasirodė slapta VSD informacija, kurioje buvo rašoma apie galimas provokacijas prieš šalies vadovę, veikiausiai neapskaičiavo. Taip LRT televizijos laidai „Savaitė“ teigė ekspertai.

Informacijos nutekinimo tyrimas pasiekė tokį laipsnį, kad baigtis be rezultato tapo beveik neįmanoma. Prokuratūra pranešė, kad ji jau atskleidė nusikaltimą. Tiesa, kreipimasis į Paslapčių apsaugos koordinavimo komisiją, kad ši nustatytų informacijos slaptumo pagrįstumą, leidžia galvoti, kad procesas užsitęs, nes kažkam labai neparanku, kad įtariamųjų pavardės būtų paskelbtos.

O akys krypsta į Prezidentūrą, nes netyla kalbos, kad būtent iš prezidentės aplinkos informacija ir pateko į žiniasklaidą. Jei ne, tai lieka pats Valstybės saugumo departamentas. Faktas, kad žinia, turėjusi suveikti kaip skiepas, suveikė priešingai. Ir situacija neparanki šalies vadovei, tačiau, reikia manyti, teigiamas emocijas kelia dažnai jos kritikuojamiems valdantiesiems.

Teisėsauga, dvi savaites tyrusi, kas galėjo nutekinti slaptą informaciją, jau skelbia žinanti žurnalistų šaltinį. Tai esą valstybės tarnautojas, tačiau įtarimai kol kas niekam nepareikšti, o tyrimas tęsiamas. Buvo kalbama, kad informacijos nutekinimas naudingas prezidentūrai, o šią savaitę besta ir į konkretų asmenį – prezidentės patarėją Daivą Ulbinaitę.

„Kaip prezidentė sugebėjo taip greitai pasiruošti komentuoti nutekintą informaciją. Tam pasiruošime turėjo dalyvauti ne vienas ir ne keli prezidentūros darbuotojai. Tai tie prezidentūros darbuotojai, kurie ruošė šitos informacijos komentavimą, jie irgi gali būti susiję su informacijos nutekėjimu“, – įsitikinęs Seimo narys, buvęs STT Panevėžio valdybos vadovas Povilas Urbšys.

„Arba tai daro VSD su prezidentės žinia – nutekina – arba tai daro prezidentūra su prezidentės žinia. Žinant žurnalisčių pavardes, tai aš rinkčiausi labiau variantą, kad iš Prezidentūros ji nuėjo žurnalistėms“, – teigė „15 min.“ vyriausiasis redaktorius Rimvydas Valatka.

Prezidentė gina savo vadovaujamą instituciją. Apie grėsmes ji sako buvusi informuota anksčiau žodžiu, o VSD dokumentą gavusi vėliau nei jis pasirodė viešumoje.

„Nutekinti pažymos iš prezidentūros niekas negalėjo, nes pažyma prezidentūrą pasiekė tik lapkričio ketvirtą, tai yra, po švenčių. Ir kol jos nepamato prezidentė, niekas kitas jos gauti negali“, – aiškino prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Praktika rodo, kad mūsų specialiosioms tarnyboms ne itin gerai sekasi kovoti su slaptos informacijos nutekėjimu. Iki šiol neaišku, kas nutekino slaptą informaciją apie „Snoro“ banką, kaip vasaros pabaigoje internete atsirado slapta įrašyti Lietuvos diplomatų pokalbiai. Tad nuostabą kelia, kad šįkart STT taip greitai rado šaltinį. P. Urbšio manymu, tai dėl to, kad pradedant tyrimą ir įtraukiant į žaidimą STT ir prokurorą, iki galo neapgalvoti tyrimo padariniai.

 „Tie, kurie vykdė tyrimą, galvojo, kad jie turi išsiaiškini, kas nutekino informaciją, bet gali paaiškėti, kad jų funkcija tebuvo, kad [reikėjo] tik imituoti tai, kas nutekino informaciją ir nepriartėti prie tikro nutekintojo, kuris iš yra tik vykdytojas, nes jis tiesiogiai gali parodyti į organizatorių“, – sakė P. Urbšys.

Tyrimą atlieka prezidentės globojamo generalinio prokuroro Dariaus Valio pavaldinys. Tad ar D. Valys dar ilgai išsilaikys poste, nes jau yra užrūstinęs Seimą, dabar supykdys ir prezidentę? Parlamentaras Vitalijus Gailius buvęs FNTT direktorius, posto netekęs dėl „Snoro“ slaptos informacijos atskleidimo skandalo, sako, kad prokuratūra nėra nepriklausoma, o nepastebėti D. Valio nekompetencijos tiesiog neįmanoma, tad jis neabejoja, kad generalinis prokuroras ilgai savo poste neužsibus. 

„Dar abejojantiems parlamentarams buvo paskutinis signalas, kad tokiai institucijai turi vadovauti garbingas, padorus, nepriklausomas pareigūnas, o ne ponas D. Valys, kuris nepasižymėjo savo karjeroje įspūdingais tyrimais, nepasižymėjo pavyzdžiu savo pavaldiniams išskirtinių gebėjimu, o buvo vidutinybė ir yra vidutinybė“, – kalbėjo V. Gailius.

Prokurorai jau kreipėsi į Paslapčių apsaugos koordinavimo komisiją, prašydami išvados, ar VSD dokumente buvusi informacija tikrai slapta. Nuo to priklausys tolesnis tyrimas.

 „Kai tyrėjai prieis iki nutekintojo informacijos ir jeigu nutekintojas bus Prezidentūroje, tai paaiškės, kad be reikalo buvo uždėtas grifas „slaptai“ ant tos pažymos ir tam nutekintojui, kuris gali būti tiesiogiai susijęs su prezidente, nebus pareikšti jokie įtariami“, – įsitikinęs P. Urbšys.

Tačiau ar tikrai? Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė šią savaitę LRT laidoje „Dėmesio centre“ pareiškė, kad „atsakomybė turi būti ir ikiteisminio tyrimo metu bus tai išaiškinta. Byla keliaus į teismą arba į Seimą. Ar Seimo pirmininkė kalbėjo apie apkaltą prezidentei?.

„2004 metais, kai vyko prezidento apkalta, Seimas dar turėjo politinės valios, jėgos ir padorių žmonių, kurie manė, kad valstybė yra aukščiau jų asmeninių postų, išrinkimo, neišrinkimo ir t.t. Tai su apkalta baigėsi ir šitas Lietuvos periodas, kai mes dar turėjome vyrų galinčių kariauti“, – tęsė R. Valatka.

Ar tada teisėsaugininkų veiksmai, ieškant nutekinusių slaptą informaciją, pakenks D. Grybauskaitei? Juk artėja prezidento rinkimai, tad populiarumas šalies vadovei rūpi. Apžvalgininkai sako, kad vargu ar prezidentės autoritetas visuomenės akyse smuks.

„Šiuo metu yra dvi fazės lietuvių sekso santykiuose su politikais – begalinės meilės fazė ir begalinės neapykantos fazė. Mes neturime jokių tarpinių grandžių. Šiuo metu vyrauja meilės fazė ir, mano įsitikinimu, gali ir kuolą tašyti ant galvos – vis tiek niekas nepasikeis“, – kalbėjo R. Valatka.

Tačiau, kad ir kaip būtų, politikų akyse skandalas prezidentės autoritetą turėtų sumenkinti. Tai puiki proga Darbo partijai, kuri visaip bando konfrontuoti su prezidente, džiaugsmą sunkiai slepia ir socialdemokratai, kurie net savo prezidento rinkimų kampanijos strategijoje yra numatę kritikuoti D. Grybauskaitę, o šioje situacijoje net nieko nereikia daryti, tik laukti kuo viskas pasibaigs. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.