Lietuvoje

2013.11.17 23:28

Švėkšnoje meistrai stato senovinį medinį burlaivį

Švėkšnoje statomas senovinis medinis burlaivis. Tokiais laivais XVII–XVIII amžiuje buvo gabenami kroviniai. Pirmuosius turistus kuršlaivis turėtų plukdyti kitų metų rudenį.

Švėkšnoje statomas senovinis medinis burlaivis. Tokiais laivais XVII–XVIII amžiuje buvo gabenami kroviniai. Pirmuosius turistus kuršlaivis turėtų plukdyti kitų metų rudenį.

Jau nuo vasaros Švėkšnoje įsikūrusiose dailidžių dirbtuvėse pokši kaltai. Vadovaujami patyrusio vėtrungių ir senovinių laivų statytojo Vaidoto Bliūdžiaus, meistrai stato plokščiadugnį laivą. Tokie krovininiai laivai kuršių mariose buvo naudojami iki antrojo pasaulinio karo.

„Jie buvo naudojami kroviniams gabenti, žmonėms pervežti. Buvo prekybinis laivas, skirtas plaukioti Kuršių mariose ir vidaus vandenyse, plaukiodavo Nemunu“, – pasakoja meistras V. Bliūdžius.

Seniau kuršlaiviai buvo statomi net iki trisdešimties metrų ilgio, šis – kiek mažesnis – 17,5 metro. Ir vietoje dviejų stiebų turės vieną. Vokiečių naudoto burlaivio kopiją Švėkšnos meistrai stato pagal išlikusius senus vokiškus brėžinius.

„Įvairiai jie būdavo daromi: dugnai paprastai pušiniai, o bortai arba pušiniai arba ąžuoliniai. Tai šiuo atveju mes rinkomės pušį dėl kainos, nes biudžetas daug neleidžia“, – aiškina V. Bliūdžius.

Ąžuolas bus naudojamas karkasui, o stiebas – iš eglės. Meistras sako, kad tokį burlaivį galima naudoti apie penkioliką metų, o gerai prižiūrint – ir antra tiek.

Šis senovinis laivas papildys archajišką Marių laivyną – stovės šalia kurėnų ir kitų atkurtų valčių. Pastatyti laivo kopiją užsakė Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras. Ji bus naudojama edukacijai, pažintinėms ekskursijoms, plaukios senuoju kuršių laivybos keliu, gal net į Kaliningrado sritį. Laivo statybos projekto vertė – apie pustrečio šimto tūkstančių litų, dalis lėšų – iš Europos Sąjungos fondų.