Lietuvoje

2012.07.31 13:22

T. Šernas: tikrasis teisingumas priklauso nuo mūsų visų

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba2012.07.31 13:22

Nuo tragiškų įvykių Medininkuose, kai prie sienos su Baltarusija buvo sušaudyti septyni Lietuvos pareigūnai, praėjo 21-eri metai. Žuvusiųjų artimieji ir vienas likęs gyvas žudynių liudininkas Tomas Šernas teigia neprarandantys vilties, kad kaltieji bus nubausti.  

Žuvusiųjų artimieji ir vienas likęs gyvas žudynių liudininkas Tomas Šernas teigia neprarandantys vilties, kad kaltieji bus nubausti. Prieš metus generalinė prokuratūra žudynes Medininkuose priskyrė nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams, primena LRT Televizijos Naujienų tarnyba.

1991-ųjų liepos 31-ąją Lietuvą apskriejo kraupi žinia-naktį Medininkų pasienio kontrolės poste šaltakraujiškai nužudyti septyni  pareigas ėję pareigūnai. Ant nužudytojo Algirdo Kazlausko rankos laikrodis buvo sustojęs ties trečia valanda 40 minučių.

„šiandien čia jau antrą kartą atvažiavau, buvau su artimaisiais ir nakty mes buvom atvažiavę, buvo ir Orlavičius atvažiavęs, uždegėm žvakutes tą tiksliai valandą, mums tą valandą būti čia yra labai svarbu“, – sako našlė Alytė Musteikienė.

Žuvusiųjų artimiesiems širdį dar tebedrasko ir tai, kad kaltininkai laisvėje. Nuteistas tik vienas.

„Prieš metus buvo nuteistas Michailovas iki gyvos galvos, bet tai kaip minėjo prezidentė pernai metais yra tik menkas visas šita stos bylos, tikimės, kad vis tik bus nubausti tikrieji tie kaltininkai, vykdytojai ir kiti suinteresuoti asmenys“, – sako žuvusiojo sūnus Šarūnas Orlavičius.

Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus sako, kad Lietuva negali nekalbėti apie tragiškus įvykius ir turi pasauliui aiškiai pasakyti apie žiaurias žudynes įvykdytas okupantų. Nors kartu V. Adamkus teigia nelabai tikintis Rusijos geranoriškumu.

„Aš netikiu bet kokiais pasisakymais ar kalbomis, kad mes štai turime naują demokratėjančią Rusiją. Yra jaunosios kartos pasipriešinimas, bet žiūrint iš valdžios padėties, aš manau, kad pozicija Rusijos nė kiek šiandiena nesikeičia nuo buvusios brutalios sovietinės diktatūros“, – dėsto Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

Vienintelis gyvas likęs per žudynes Tomas Šernas sako, kad dabar jam lankantis tragiškų įvykių  vietoje svarbiausia ne ką šiandien jaučia jis, o kiti žmonės. Ir net po dviejų dešimčių metų nepraranda vilties sulaukti teisingumo.

„Jeigu jau vienas žmogus jau atlieka bausmę, tai kiti slapstosi Rusijoje. Rusija juos slepia, tai kad net jei juos pavyktų suimti, įrodyti kaltę, dar yra tie kurie liepė kažką padaryt, tai aš manau, teisingumas, tas tikrasis didysis teisingumas priklauso nuo mūsų visų. Mes visi turim stengtis, kad mes su Rusija surastume bendrą kalbą dėl elementarių dalykų ir dėl tokių dalykų kaip karo nusikaltimai“, – sako Medininkų tragedijos liudininkas Tomas Šernas.

Prieš metus Generalinė prokuratūra kaltinimus tyčiniu Lietuvos pareigūnų nužudymu vykdant tarnybines pareigas perkvalifikavo į nusikaltimą žmogiškumui ir karo nusikaltimus. Rusijai išsiųstas naujas Europos arešto orderis įtariamiems dėl žudynių Medininkuose. Šiuo metu tiriant šią bylą generalinėje prokuratūroje verčiama ir nagrinėjama iš Latvijos gauta didelės apimties medžiaga.

Pernai pavasarį Konstantinas Michailovas nuteistas už tyčinį nužudymą iki gyvos galvos. Prokuratūra jį siekia nuteisti už nusikaltimą žmogiškumui. Byla bus nagrinėjama rugsėjį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.