Lietuvoje

2013.11.15 10:19

Žurnalistų kratymą griežtinančias pataisas siūlo ypatingos skubos tvarka

LRT.lt2013.11.15 10:19

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo ketvirtadienį Seime įregistruotas Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo proceso kodekso pataisas siūlo svarstyti ypatingos skubos tvarka.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo ketvirtadienį Seime įregistruotas Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo proceso kodekso pataisas siūlo svarstyti ypatingos skubos tvarka, pranešė prezidentūra.

Pasak Prezidentės, tai šalies demokratijai ir spaudos laisvei itin svarbios pataisos, todėl šių sprendimų atidėlioti arba vilkinti negalima.

Pataisomis griežtinama procesinių veiksmų prieš žurnalistus tvarka ir stiprinama žiniasklaidos informacijos šaltinių apsauga.

Prezidentė siūlo sugriežtinti įpareigojimo atskleisti informacijos šaltinį skyrimo tvarką ir numatyti, kad tokius sprendimus teismas priimtų dalyvaujant žurnalistui arba jo atstovui, o ne jam už akių. Žurnalistas galės susipažinti su prokuroro reikalavimo atskleisti informacijos šaltinį turiniu ir teismui pateikti savo argumentus.

Prazidentės siūlymu, įpareigojimas žurnalistui atskleisti informacijos šaltinį teismo galėtų būti nustatomas „dėl gyvybiškai svarbių ar kitų ypač reikšmingų visuomenės interesų, taip pat siekiant užtikrinti, kad būtų apgintos asmenų konstitucinės teisės ir laisvės ir kad būtų vykdomas teisingumas“ ir tik kai „buvo išnaudotos visos kitos informacijos šaltinio atskleidimo priemonės“ bei „kai kitomis priemonėmis atskleisti informacijos šaltinio nėra galimybės arba jos jau yra išnaudotos“.

Prezidentės teikiamomis įstatymų pataisomis taip pat numatoma, kad kratos ir poėmiai žurnalistų ir visuomenės informavimo priemonių patalpose bus galimi tik kraštutiniais atvejais ir tik dalyvaujant žurnalisto atstovui bei prokurorui, tuo pačiu laikantis griežtų žurnalisto informacijos šaltinio paslapties apsaugos garantijų.

Užtikrinant korektišką elgesį kratos ir poėmio metu, Prezidentė siūlo šiuos žmogaus teises itin varžančius veiksmus filmuoti. Taip turėtų būti elgiamasi ne tik darant kratą pas žurnalistą, bet ir visais kitais atvejais. Pasak Prezidentės, tai užkirstų kelią piktnaudžiavimui ir užtikrintų pagarbą žmogaus teisėms bei efektyvią teisių gynybą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.