Lietuvoje

2013.11.15 18:15

L. Graužinienė siūlo neskelbti referendumo dėl dvigubos pilietybės

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.11.15 18:15

Parlamente darbą baigia nuo antradienio posėdžiavusi Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija. Posėdžiuose nagrinėti pilietiškumo ir tautiškumo ugdymo Lietuvoje ir užsienyje, pilietybės, verslo plėtros ir kiti klausimai.

Parlamente darbą baigia nuo antradienio posėdžiavusi Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija. Posėdžiuose nagrinėti pilietiškumo ir tautiškumo ugdymo Lietuvoje ir užsienyje, pilietybės, verslo plėtros ir kiti klausimai.

Išeivijos atstovai siūlo dėl dvigubos pilietybės neskelbti referendumo ir sudaryti bendrą komisiją šioms problemoms spręsti. Dabar Lietuvoje dviguba pilietybė leidžiama tiems, kurie iš Lietuvos pasitraukė iki Nepriklausomybės atkūrimo, tačiau jos negali įgyti naujosios kartos emigrantai.

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos narė Regina Narušienė teigia, kad lietuvių tautos tęstinumą būtų galima užtikrinti, jei išvykę žmonės turėtų gimtinės pilietybę.

„Kai kurie negali grįžti dėl dabartinio pilietybės  įstatymo, nes jie grįžta kaip svetimtaučiai. Reikia, kad  būtų galimybė turėti dvigubą pilietybę tiktai jeigu piliečių tėveliai, seneliai, proseneliai turėjo Lietuvos pilietybę prieš okupaciją“, – teigia R. Narušienė.

Seimo pirmininkė teigia, kad lietuvių nedaug ir dvigubos pilietybės klausimas aktualus, ypač dėl to, kad emigracijoje gimę vaikai išliktų lietuviais.

„Nebegalvoju, kad įstatymą būtų galima pataisyti – turi būti konstitucinis keitimas. Manau, kad Seimas pats galėtų pakeisti vieną Konstitucijos straipsnį ir šią problemą išspręsti“, – apie tai, kad nereikia referendumo sako L. Graužinienė.

Arizonoje gyvenantis Kęstutis Eidukonis įsitikinęs, kad yra būdų sugrąžinti lietuvius į gimtinę. Bet čia esą reikia valdžios sprendimų, būtina tvarkyti mokesčių, Sodros sistemą.

„Kad daugiau emigrantų nevažiuotų iš Lietuvos, o grįžtų – Vyriausybės ir Seimo pareiga yra sukurti  darbo sąlygas ne tik verslininkams, bet ir darbininkams. Labai dažnai girdžiu lietuvių, kad verslininkai jų negerbia“, – teigia K. Eidukonis.

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos paskirtis – skatinti Lietuvoje ir užsienio valstybėse gyvenančių lietuvių bendradarbiavimą, rūpintis abipuse pagalba ir parama, keistis mokslo, kultūros ir kita informacija, Seimui ir kitoms valstybės institucijoms teikti pasiūlymus, kurie padėtų stiprinti valstybingumą ir demokratinių tradicijų puoselėjimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.