Lietuvoje

2013.11.14 23:39

Seimas priėmė rezoliuciją dėl Ukrainos įsipareigojimų ir siekių integruojantis į ES

BNS 2013.11.14 23:39

Seimas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją dėl Ukrainos įsipareigojimų ir jos siekių integruojantis į Europos Sąjungą (ES).

Seimas ketvirtadienį priėmė rezoliuciją dėl Ukrainos įsipareigojimų ir jos siekių integruojantis į Europos Sąjungą (ES).

Šia rezoliucija Seimas kviečia Ukrainos parlamentą „sutelkti visas pastangas, kad kitos savaitės sesijoje būtų priimti Ukrainai reikalingi ir tarptautinės bendruomenės laukiami įstatymai, užtikrinantys pagarbą žmogaus teisėms, demokratijai ir teisinės valstybės principams“.

Taip pat rezoliucija Seimas kreipiasi į ES valstybių parlamentus, Europos Parlamentą ir kitas institucijas, Ukrainos Aukščiausiąją Radą „kviesdamas vienyti savo pastangas siekiant pasirašyti ES ir Ukrainos asociacijos susitarimą Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikime Vilniuje, kad būtų atvertas kelias ilgalaikiam saugumo, demokratijos plėtros ir ekonominio klestėjimo užtikrinimui Ukrainoje ir visame regione“.

Už tokią rezoliuciją balsavo 67 Seimo nariai, vienas susilaikė. Seimo priimtą rezoliucijos projektą parengė redakcinė komisija, apsvarsčiusi du pirminius alternatyvius projektus.

Vienu rezoliucijos projektu, įregistruotu valdančiosios Darbo partijos parlamentarų, ekspremjerės Julijos Tymošenko paleidimas buvo įvardijamas „vienu iš esminių kriterijų siekiant pasirašyti asociacijos sutartį su Ukraina“.

Opozicijos atstovai kėlė įtarimus, jog šiuo projektu, prisidengiant žmogaus teisių gynimu, iš tiesų siekiama pakenkti sutarties pasirašymui per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje lapkričio pabaigoje.

Alternatyvų rezoliucijos projektą įregistravo Seimo Užsienio reikalų bei Europos reikalų komitetų vadovai, juo daugiausiai ir rėmėsi galutinis Seimo patvirtintas dokumentas.

Ukrainos parlamentas trečiadienį, baigdamas sesiją taip ir nepriėmęs sprendimo dėl leidimo kalinamai J. Tymošenko išvykti į užsienį gydytis, sustiprino abejones, ar per Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje bus pasirašyta ES ir Ukrainos asociacijos sutartis, apimanti ir nuostatas dėl laisvos prekybos.

Vis dėlto Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius BNS sakė, kad dar ne viskas prarasta: „Jei klausiate, ar šiandien galima pasakyti, kad tikrai neįvyks pasirašymas, aš taip neteigčiau“.

J. Tymošenko kalinimą Vakarai laiko selektyvaus teisingumo pavyzdžiu. Jos išleidimas gydytis į užsienį yra viena iš svarbiausių ES sąlygų asociacijos sutarties pasirašymui.

Prieš kelias dienas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Kaip trečiadienį sakė Ukrainos premjeras, per susitikimą „išreikštas tarpusavio supratimas, jog dabartiniai dvišaliai santykiai nepuoselėja ilgalaikio bendradarbiavimo“.

Rusija priešinasi ES ir Ukrainos asociacijos ir laisvos prekybos sutarties pasirašymui. Maskva ragina Kijevą stoti į jos kuriamą Muitų sąjungą, kuriai dabar priklauso Rusija, Baltarusija ir Kazachstanas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.