Lietuvoje

2013.11.14 12:10

L. Linkevičius nelaidoja vilčių pasirašyti asociacijos susitarimą tarp ES ir Ukrainos

ELTA 2013.11.14 12:10

Tirpstant laikui iki Vilniuje vyksiančio Rytų partnerystės susitikimo, Ukrainos parlamentas trečiadienį dar atidėjo įstatymo projekto, kuris leistų išsiųsti nuteistą ekspremjerę Juliją Tymošenko gydytis užsienyje, svarstymą.

Tirpstant laikui iki Vilniuje vyksiančio Rytų partnerystės susitikimo, Ukrainos parlamentas trečiadienį dar atidėjo įstatymo projekto, kuris leistų išsiųsti nuteistą ekspremjerę Juliją Tymošenko gydytis užsienyje, svarstymą.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius nelaidoja vilčių pasirašyti Asociacijos susitarimą tarp ES ir Ukrainos, tačiau tikisi iš Ukrainos aiškaus apsisprendimo ir atsakomybės.

„Nors laiko yra mažai ir jo vis mažėja, bet vis dėlto jo dar yra“, – naujienų agentūrai ELTA sakė L. Linkevičius.

Ministras atkreipė dėmesį, kad Ukraina yra ne kartą aukščiausiu lygiu išsakiusi norą pasirašyti Asociacijos sutartį. Europos Sąjunga (ES) savo ruožtu konkrečiai įvardino, ko tikisi, kad sprendimas būtų teigiamas. „Šiandien turime konstatuoti, kad nematome tų rezultatų. (...) Vis dėlto politinis procesas, kuris vyksta Ukrainoje, yra tikrai sudėtingas, jis yra gana dinamiškas, ir aš neskubėčiau daryti kategoriškų išvadų“, – sakė L. Linkevičius.

Lietuvos diplomatijos vadovas, kalbėdamas apie tai, kad rezultatas priklauso nuo pačios Ukrainos valdžios, išskyrė šalies prezidento Viktoro Janukovyčiaus poziciją ir asmeninę lyderystę.

Trečiadienio vakarą savo išvadas pristatys Europos Parlamento stebėjimo misijos Ukrainoje vadovas Patas Coxas. Jis šiai misijai vadovauja nuo 2012 m. birželio kartu su buvusiu Lenkijos prezidentu Aleksanderiu Kwasniewskiu.

Lietuvos diplomatijos vadovas pažymėjo, kad šios išvados bus labai svarbios šalims narėms apsisprendžiant. „Mes visi palaikėme ir tebepalaikome tą misiją, nes pastangos, kurias P. Coxas ir A. Kwasniewskis rodė, buvo labai svarbios, todėl ir išvados bus labai svarbios. Jie dešimtis kartų vyko į Kijevą ir bendravo su visais – ir su valdžios, ir opozicijos atstovais“, – sakė L. Linkevičius.

Užsienio reikalų ministras nesiėmė prognozuoti, kas gali būti pasakyta išvadose, tačiau numatė, kad jose, „matyt neatsispindės siūlymas teigiamai vertinti situaciją, nes ji nėra iki galo aiški“.

Pirmadienį Rytų partnerystės viršūnių susitikimo klausimai bus aptariami ES Užsienio reikalų taryboje. Teoriškai, pasak ministro, laiko yra iki pat viršūnių susitikimo, kuris prasidės lapkričio 28 dieną.

Lietuvos užsienio reikalų ministras siunčia žinią Ukrainai, kad ji „pagaliau apsispręstų, ir jeigu yra priimti kažkokie tvirti politiniai sprendimai, kad jų nuosekliai siektų ir vykdytų tuos įsipareigojimus, kuriuos yra prisiėmusi“.

„Reikia aiškumo iš Ukrainos valdžios, ir dar pridurčiau – atsakomybės. Jų valia, jų šalies likimas yra jų rankose. Niekas kitas jiems jėga nebruks sprendimo ir nepirš nuomonės. Jie patys turi apsispręsti“, – sakė L. Linkevičius.

Kaip ELTA jau skelbė, Ukrainos parlamentas atidėjo įstatymo projekto, kuris leistų išsiųsti nuteistą ekspremjerę J. Tymošenko gydytis užsienyje, svarstymą. Tokio sprendimo priežastis yra tai, kad darbo grupei nepavyko rasti kompromiso nė dėl vieno iš įstatymo projekto variantų.

Kitas Ukrainos Aukščiausiosios Rados posėdis įvyks lapkričio 19 d.

Tinklapiui „EUobserver“ neįvardintas ES diplomatas išsakė savo nuomonę, kad susitarimas nebus pasirašytas.

Klaipėdoje demontuojamas sovietinis memorialas
Klaipėdos ritmas 35