Lietuvoje

2013.11.13 10:40

G. Kryževičius negali paaiškinti skandalingų teisėjo G. Viederio veiksmų

Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius teigia negalintis paaiškinti, dėl ko teisėjas Gediminas Viederis, užuot suveikęs kaip saugiklis, dalijo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnams leidimus krėsti naujienų agentūros BNS žurnalistus ir įpareigojo atskleisti informacijos šaltinį.

Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius teigia negalintis paaiškinti, dėl ko teisėjas Gediminas Viederis, užuot suveikęs kaip saugiklis, dalijo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnams leidimus krėsti naujienų agentūros BNS žurnalistus ir įpareigojo atskleisti informacijos šaltinį.

„Paprasčiausiai nežinau detalių. Nesu jokiame statuse susipažinęs su ikiteisminio tyrimo medžiaga ir tais duomenimis, kurie buvo pateikti. Todėl negalėčiau netgi paaiškinti, ar buvo atsižvelgta į Europos Žmogaus Teisių Teismo suformuotą praktiką šios kategorijos bylose“, – žurnalistams trečiadienį teigė G. Kryževičius.

Teisėjų tarybos vadovas pripažįsta, kad G. Viederis turėjo suveikti kaip saugiklis ir atidžiai įvertinti, ar STT pareigūnų atliekam tyrimui reikalingos kratos BNS patalpos bei žurnalistų namuose, o taip pat – įpareigojimas naujienų agentūros žurnalistams atskleisti informacijos šaltinį.

„Visiškai sutinku, – klausiamas, ar teisėjas tokiose situacijose turi atlikti saugiklio funkciją, tęsė G. Kryževičius. – Nežinau, kas buvo pateikta, kiek teisėjas vertino reikšmingas aplinkybes priimant tokį procesinį sprendimą. Negalėčiau nei kaip Aukščiausiojo teismo pirmininkas, nei kaip Teisėjų tarybos pirmininkas, jokiais būdais susipažinti arba daryti kokią nors įtaką iki apeliacinės instancijos teismas priims atitinkamus procesinius sprendimus.“

Pasak jo, dabar bus laukiama, kokį sprendimą dėl G. Viederio veiksmų priims apeliacinės instancijos teismas, kuriam BNS ketina skųsti teisėjo sprendimus.

„Apeliacinės instancijos teismas turės įvertinti visas aplinkybes ir, žinoma, tai, kiek buvo atsižvelgta į Europos Žmogaus Teisių Teismo suformuotą praktiką, nustatytus kriterijus, kuriais remiantis galima priimti vienokius ar kitokius sprendimus“, – sakė G. Kryževičius.

G. Viederis jau yra pagarsėjęs, kai teismo salėje paleido tarptautiniu mastu ieškomą gruziną. Dėl šio sprendimo teisėją vertino Teisėjų taryba, pats G. Viederis buvo susiruošęs atsistatydinti, tačiau prašymą atsiėmė.

Anot G. Kryževičiaus, šiuo metu laukiama Konstitucinio Teismo sprendimo, kuris gali nulemti G. Viederio likimą.

„Teisėjų taryboje jau buvo ne kartą svarstomi klausimai dėl G. Viederio veiksmų vertinimo. Tačiau įvertinant tą aplinkybę, kad aš esu kreipęsis į Konstitucinį Teismą, kad būtų pašalintos tam tikros abejonės, ar apskritai teisėjas gali būti traukiamas drausminėn atsakomybėn už aiškiai aplaidų, netinkamą savo tiesioginių pareigų, teisingumo vykdymo pareigos įgyvendinimą. Kol Konstitucinis Teismas nepriims sprendimo dėl mano kreipimosi, mes nutarėme nesvarstyti šio klausimo“, – aiškino pašnekovas.

Paklaustas, ar sykį jau prašęsis atleidžiamas iš pareigų G. Viederis nepakartojo šio žingsnio, Teisėjų tarybos pirmininkas teigė tokios informacijos neturintis.

DELFI primena, jog STT naujienų agentūrą BNS ir kitų žiniasklaidos priemonių žurnalistus purto dėl galimi Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos nuotekio. BNS pranešė, jog VSD įspėja apie Rusijos planuojamas informacines atakas ir kitas provokacijas prieš Lietuvą ir valstybės vadovus. Tyrimo dėl galimo valstybės paslapties atskleidimo viešai reikalavo premjeras Algirdas Butkevičius. Tačiau Vyriausybės vadovas teigia nesuvokiantis, dėl ko STT ėmėsi tokių priemonių.