Lietuvoje

2013.11.13 13:46

Valstybę į teismą dėl algos padavusi G. Švedienė: teisėtas veiksmas negali būti nemoralus

ELTA2013.11.13 13:46

Gindama savo teisę siekti kompensuoti per krizę sumažintą atlyginimo dalį, valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė pasitelkė teisę. Jos teigimu, teisėtas veiksmas negali būti nemoralus.

Gindama savo teisę siekti kompensuoti per krizę sumažintą atlyginimo dalį, valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė pasitelkė teisę. Jos teigimu, teisėtas veiksmas negali būti nemoralus.

Antradienį Seime G. Švedienė atsakinėjo į Seimo narių Andriaus Mazuronio ir Petro Gražulio klausimus. Parlamentarai klausė, ar valstybės kontrolierės siekis susigrąžinti kompensaciją atsispindėjo Valstybės kontrolės pareigūnų tarnybinės etikos kodekse, kur yra numatyta, jog pareigūnas privalo atlikti pareigas ne savanaudiškais tikslais, o tarnauti visuomenei ir valstybei.

„Pirma mintis, kuri kyla išgirdus šį klausimą, yra ta, kad imti atlyginimą už darbą taip pat turėtų būti laikoma savanaudiška. (...) Aš, kaip Lietuvos Respublikos pilietė ir Valstybės kontrolės vadovė, gerbiu ir vadovaujuosi Lietuvos Respublikos Konstitucija, kurios 30 straipsnio 1 dalyje nustatyta: „Asmuo, kurio konstitucinės teisės ar laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į teismą“, – pažymėjo G. Švedienė.

Valstybės kontrolierė atkreipė parlamentarų dėmesį, kad teisę į teisminę pažeistų konstitucinių teisių gynybą turi kiekvienas asmuo, nesvarbu, kas jis būtų – pensininkas, darbininkas, tarnautojas ar valstybės pareigūnas.

„Kita vertus, įstatymo leidėjo formuluojamos teisės normos negali prasilenkti su moralės vertybėmis, ir tikiu, kad neprasilenkia. Moralės normos formuluoja pageidaujamą reikalavimą gerbti žmogaus teises, o teisės normos tą pageidavimą paverčia privalomu. Todėl teisėtas veiksmas negali būti nemoralus“, – sakė G. Švedienė.

Valstybės kontrolierė apgailestavo, kad yra sėjama abejonė, ar Konstitucijos ir įstatymų laikymasis neprieštarauja moralės nuostatoms.

„Ar tai reiškia, kad esama teisinė bazė nebeatitinka moralės principų? Tuomet turėtume peržiūrėti teisių reglamentavimą, kad moralės nuostatos koreliuotųsi su įstatymų nuostatomis“, – teigė G. Švedienė.

„Tvarkiečio“ P. Gražulio neįtikino valstybės kontrolierės atsakymai.

„Aš manau kad G. Švedienės elgesys yra amoralus. (...) Tiems, kas dirba verslo įmonėse, tai gal ir penkiasdešimt procentų sumažėjo (atlyginimai, – ELTA), tai ką, visi žmonės turi prisiteisti tuos atlyginimus? Aš manau, kad šitoks pavyzdys veda valstybę į visišką chaosą, mes išgyvenome šitą krizę, nenorime ir nereikia jokių kompensacijų ir atstatymų valstybės tarnautojams, dėl pensininkų sutinku, bet ne kitiems“, – kalbėjo P. Gražulis.

Jo kolega „tvarkietis“ A. Mazuronis teigė, kad jam G. Švedienės elgesys nekelia pasitikėjimo, ir jis žada tai prisiminti, kai kitąmet bus tvirtinama metinė Valstybės kontrolės veiklos ataskaita.

„Man labai gaila, kad Seimas prieš paaiškėjant šiam faktui jau patvirtino Valstybės kontrolės praėjusių metų veiklos ataskaitą. Aš tikiu, kad svarstant kitų metų veiklos ataskaitą mes tikrai atsižvelgsime ir nepamiršime šitos istorijos“, – sakė A. Mazuronis.

Jis pažadėjo pasiaiškinti, ar G. Švedienei Seime galima inicijuoti nepasitikėjimo procedūrą. „Bet tai yra pareigūnas, skiriamas ir atleidžiamas valstybės vadovo“, – pridūrė jis.

Tuo metu pati G. Švedienė yra įsitikinusi, kad ši istorija neturi būti siejama su Valstybės kontrolės vertinimu.

„Valstybės kontrolės veiklos ataskaita nėra valstybės kontrolierės veiklos ataskaitos vertinimas. Per visą praėjusių metų laikotarpį aš negavau jokių pastabų dėl mano institucijos darbo“, – pažymėjo valstybės kontrolierė.

Ji priminė, kad į teismą buvo kreiptasi tam, kad būtų kreiptasi į Konstitucinį Teismą todėl, kad „po spalio 1 dienos, kuomet Seimas ir Vyriausybė atstatė atlyginimus daliai viešojo sektoriaus darbuotojų, mes turime šiandien tokią situaciją tiek mūsų institucijoje, tiek kitose, kur dirba valstybės pareigūnai, kad vadovybės algos yra iki 30 proc. mažesnės negu jų pavaldinių“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.