Lietuvoje

2013.11.12 11:14

Premjeras: jokia žala valstybei dėl paskelbtos informacijos nepadaryta

BNS 2013.11.12 11:14

Jokia žala valstybei dėl BNS paskelbtos Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos apie galimas provokacijas nepadaryta, sako premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

Jokia žala valstybei dėl BNS paskelbtos Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos apie galimas provokacijas nepadaryta, sako premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius.

Jis taip pat kaip neadekvačius įvertino teisėsaugos veiksmus ir stebėjosi, kodėl visų pirma imtasi žurnalistų.

„Mes šiandien turėjome ir pokalbį pas prezidentę, aš manau, kad čia jokia žala valstybei nėra padaryta. Aš turiu savo nuomonę, kad ne ten nukreiptos mintys ir darbai, norint išsiaiškinti šitą atvejį“, – pirmadienį žurnalistams Seime į klausimą, kaip vertina STT veiksmus, atsakė A.Butkevičius

„Aš manau, kad jie turi visas galimybes išsiaiškinti, jeigu jie taip nori, kokie žmonės informaciją perdavė žurnalistams. Žurnalistų darbas yra viešinti informaciją, kurią turi“, – kalbėjo premjeras.

Jo vertinimu, minėtos informacijos paviešinimas „nevertas nei kratų, nei tokio dėmesio, kuris dabar yra, ir nevertas tokio darbo, kuris pakenkė kai kuriems žmonėms ir sveikatai, ir žmonės atsidūrė tam tikroj įtampoj“.

Pasak A.Butkevičiaus, paviešintos informacijos turinys „neturi nieko bendro su keliamais reikalavimais (slaptai informacijai – BNS) ir persekiojimais, kurie dabar vyksta“.

Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė iš viso stebėjosi, kodėl pradėtas tyrimas dėl valstybės paslapties paviešinimo, nes minimą informaciją ne kartą yra gavusi kaip riboto naudojimo, o ne su grifu „slaptai“.

„Taip valstybėje neturi būti, ta pažyma, kuria mes skaitėme, skaitėme mes tą turinį ne vieną kartą, ten tik vienas kitas sakinys suformuluotas ne taip, ji visada būdavo riboto naudojimo, nuo vasaros buvo panašių medžiagų skaičius su riboto naudojimo grifu“, – sakė L.Graužinienė.

Pasak jos, kyla klausimas, ar paskelbta informacija iš viso atitinka slaptumo žymą.

„Kyla klausimas, ar atitinka slaptumo žymą pagal įstatymus. Įstatymas reglamentuoja, kokiu atveju turi būti slaptumo žyma. Man labai keista, kodėl prokurorai iš karto pavedė vykdyti STT tyrimą, neįsitikinę, ar tai tikrai slapta medžiaga. Jie turėjo pagal savo procedūras atlikti tyrimą ir nustatyti, ar ta pažyma tikrai yra atitinkanti slaptumo žymą. Kiek bent man teko girdėti iš viešos erdvės, prokurorai nebuvo paprašę tos pažymos iš VSD, kyla klausimas, kodėl generalinis prokuroras neatliko savo pareigų“, – kalbėjo L.Graužinienė.

„Teisinėje demokratinėje valstybėje negali būti žurnalistai paverčiami tais iešmininkais, taip pasakysiu, kurie turi atsakyti, jeigu kažkas kažkokį veiksmą atliko neteisėtai. Pirmiausia turi būti išaiškinta, kodėl ir kas neatliko savo pareigų, kas nutekino tą informaciją, o ne kas atspausdino. Informacijos siuntėjų ir gavėjų ratas buvo labai siauras, tas tyrimas jau seniai turėjo būti baigtas ir turėjo būti viskas aišku, o kodėl pas žurnalistus namuose ar sandėliukuose atliekamos kratos – virš visų vertinimo normų“, – sakė parlamento vadovė.

BNS pranešus apie Valstybės saugumo departamento (VSD) perspėjimą dėl galimų informacinių provokacijų, teisėsauga pradėjo tyrimą dėl galimo neteisėto informacijos atskleidimo. Ikiteisminio tyrimo metu teisėjas įpareigojo BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį, Specialiųjų tyrimų tarnyba tyrimo atliko kratą BNS redaktorės namuose, apklausai iškvietė šešis BNS darbuotojus, buvo paimti keli kompiuteriai.

BNS spalio 31 dieną pranešė apie VSD perspėjimą valstybės vadovams ir dviem Seimo komitetams, jog Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas ir artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Praėjus kelioms valandoms, prezidentė patvirtino, kad VSD ją informavo apie provokacijas prieš Lietuvą, Europos Sąjungos (ES) Rytų partneres ir ją asmeniškai.

VSD vadovas Gediminas Grina žurnalistams sakė, kad informacinės atakos gali tapti intensyvesnės dėl Lietuvos pirmininkavimo ES.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.