Lietuvoje

2013.11.08 20:16

Visuomenės veikėjai: STT pasityčiojo iš demokratijos

Visuomenės veikėjai, politikai, politologai ir istorikai yra pakraupę dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) veiksmų prieš naujienų agentūros BNS žurnalistus. Anot 15min.lt pašnekovų, pasibjaurėtinas išpuolis – spjūvis žodžio laisvei ir demokratijai.

Visuomenės veikėjai, politikai, politologai ir istorikai yra pakraupę dėl Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) veiksmų prieš naujienų agentūros BNS žurnalistus. Anot 15min.lt pašnekovų, pasibjaurėtinas išpuolis – spjūvis žodžio laisvei ir demokratijai.

Ketvirtadienį STT pareigūnai apklausė BNS žurnalistes Jūratę Damulytę ir Jūratę Skėrytę. Iš viso apklausai iškviesti šeši BNS darbuotojai, buvo paimti keli kompiuteriai, o ikiteisminio tyrimo metu teisėjas įpareigojo BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį.

V. Laučius: STT vadovui metas atsistatydinti

Politologas ir žurnalistas Vladimiras Laučius įsitikinęs, kad po viso to STT vadovas Saulius Urbanavičius turi atsistatydinti.

„Demokratinėje valstybėje tai būtų normalus žingsnis, bet jeigu Lietuva nėra tokia valstybė, tai, matyt, ir paaiškinimų nesulauksime, o vadovas liks savo vietoje, – 15min.lt sakė jis. – O jeigu būta politikų įtakos tokiems veiksmams, tai irgi reikėtų išsiaiškinti ir tie  politikai turėtų daryti tą patį, ką ir teisėsaugos institucijos, kuri taip elgiasi su žurnalistais, vadovas.“

V. Laučius pabrėžė, kad STT veiksmai parodė, jog žodžio laisvės būklė Lietuvoje yra bloga, taip pat visiškai akivaizdi tapo specialiųjų tarnybų įgaliojimų bei kompetencijos problema.

„Reikia tikėtis, kad politikai nežaidė nešvarių žaidimų ir tai, kas vyko, nebuvo padaryta kažkieno nurodymu. Jei taip buvo, vadinasi, padėtis yra dar blogesnė, nei galima manyti stebint tai, kas vyksta dabar“, – sakė jis.

L. Donskis: mūsų tarnybos ne kartą pačios nutekino informaciją

Europarlamentaras Leonidas Donskis 15min.lt prisipažino po STT veiksmų prieš žurnalistus besijaučiantis keistai.

„Daryti kratą žurnalisto bute arba darbo kabinete nėra nekaltas dalykas. Tai siunčia prastą signalą visai žiniasklaidai. Reikia atskirti statutinius darbuotojus ir žurnalistus. Man neatrodo, kad atlikti kratą žurnalisto bute yra adekvatu. Juk žurnalistas nėra spectarnybų žmogus, o jeigu yra, jis – ne žurnalistas, o priedangos figūra. Pavyzdžiui, Edwardo Snowdeno atvejis yra visiškai kitoks – jis sulaužė tvarką ir įsipareigojimus. Tačiau visai kita kalba, kai informaciją paskelbia žurnalistas“.

L. Donskis pabrėžė STT veiksmus laikantis didele klaida. Jis mano, kad pareigūnai taip elgėsi dėl neprofesionalumo, tačiau neatmestina, kad taip pasielgta norint įbauginti.

„Man tai nepatinka, nes Lietuva – demokratinė valstybė, kurioje tokių dalykų negali būti.  Manau, kad žurnalistų negalima kratyti“, – pabrėžė europarlamentaras.

Anot L. Donskio, nereikėtų pamiršti, jog Lietuvos tarnybos ne kartą yra pačios nutekinusios informaciją ir taip dalyvavo tam tikrose politinėse akcijose.

„Kas atsitiko šį kartą, kad reikėjo imtis tokių drastiškų veiksmų? Manau, kad tokių dalykų demokratinėje valstybėje daryti negalima, tai mums garbės nedaro“, – pridūrė jis.

A. Sakalas: ar tai nebuvo suderinta su prezidente?

Istorikas Egidijus Aleksandravičius 15min.lt teigė, kad STT pademonstravo nekvalifikuotumą, nejautrumą piliečių teisėms ir demokratijai.

„Tai yra vienas iš paties nerangiausio darbo pavyzdžių. Jie blefuoja veiklą, kai tuo tarpu puikiausiai matosi visokios neteisybės, kurių niekas netiria. Daugiau neturiu ką pasakyti“, – pabrėžė jis.

Europarlamentaras Aloyzas Sakalas teisėsaugos veiksmus pavadino pasityčiojimu iš demokratijos.

„Tapo akivaizdu, kad pas mus su žodžio laisve nėra viskas gerai ir kad mes sparčiai žengiame diktatūros link. Už viską, kas vyksta valstybėje, yra atsakinga prezidentė Dalia Grybauskaitė , tikiuosi jos veiksmų. Ji pirmoji turėtų pasmerkti tokius veiksmus, bet galbūt jie yra suderinti su pačia prezidente? Aš to nežinau“, – sakė politikas.

Jis pridūrė, kad Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė bei premjeras Algirdas Butkevičius taip pat turėtų netylėti.

D. Grybauskaitė STT veiksmus penktadienį pakomentavo santūriai.

„Komentuoti tyrimo, kadangi (vyksta) ikiteisminis (tyrimas) negaliu. Galėčiau bendriau atsakyti apie teisėsaugos taikomų priemonių adekvatumą – jos turi būti tik adekvačios ir negali, ir neturi pažeisti žmogaus orumo ir pagarbos. Ar tai būtų žurnalistas, ar tai būtų bet kuris Lietuvos pilietis“, – žurnalistams penktadienį sakė Rokiškyje viešėjusi šalies vadovė.