Lietuvoje

2013.11.08 16:57

Prokuratūra: tyrimas dėl informacijos nutekinimo vykdomas intensyviai ir teisėtai

BNS 2013.11.08 16:57

Generalinė prokuratūra penktadienį pareiškė, kad ikiteisminis tyrimas dėl informacijos nutekinimo žiniasklaidoje vykdomas labai intensyviai, bet griežtai laikantis įstatymų reikalavimų.

Generalinė prokuratūra penktadienį pareiškė, kad ikiteisminis tyrimas dėl informacijos nutekinimo žiniasklaidoje vykdomas labai intensyviai, bet griežtai laikantis įstatymų reikalavimų.

„Siekiant, kad ikiteisminis tyrimas būtų atliktas sėkmingai ir per kuo trumpesnį laiką, būtini proceso veiksmai atliekami tikrai labai intensyviai, tačiau užtikrinant visas proceso dalyvių laisves, teises ir jų teisėtus interesus“, – teigiama prokuratūros pranešime spaudai.

Šis pranešimas išplatintas reaguojant į politikų ir žiniasklaidos kritiką teisėsaugai dėl procesinių prievartos priemonių prieš naujienų agentūros BNS žurnalistus.

BNS penktadienį pranešė, kad ikiteisminio tyrimo metu teisėjas įpareigojo BNS redaktorę atskleisti informacijos šaltinį, Specialiųjų tyrimų tarnyba tyrimo atliko kratą BNS redaktorės namuose, apklausai iškvietė šešis BNS darbuotojus, buvo paimti keli kompiuteriai.

„Tokio masto precedento neturinčios procesinės prievartos priemonės, sutrikdžiusios BNS darbą, yra neproporcingos ir nepateisinamos. Žiniasklaidos persekiojimas – nedemokratinių šalių bruožas“, – teigiama BNS pranešime spaudai.

Savo ruožtu Generalinė prokuratūra perspėjo, kad už ikiteisminio tyrimo duomenų atskleidimą gresia baudžiamoji atsakomybė.

„Proceso dalyviai pasirašytinai įspėti, kad draudžiama be ikiteisminio tyrimo pareigūno ir prokuroro leidimo paskelbti ikiteisminio tyrimo duomenis, pažeidę šį reikalavimą traukiami baudžiamojon atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 247 straipsnį“, – teigiama prokuratūros pranešime.

Teisėsauga tyrimo dėl galimo neteisėtos informacijos atskleidimo ėmėsi, kai BNS pranešė apie VSD perspėjimą valstybės vadovams ir dviem Seimo komitetams, jog Rusija rengia naujas aktyvias informacines atakas ir artimiausiu metu gali būti platinama dezinformacija apie prezidentę Dalią Grybauskaitę.

Praėjus kelioms valandoms, prezidentė patvirtino, kad VSD ją informavo apie provokacijas prieš Lietuvą, Europos Sąjungos (ES) Rytų partneres ir ją asmeniškai.

VSD vadovas Gediminas Grina žurnalistams sakė, kad informacinės atakos gali tapti intensyvesnės dėl Lietuvos pirmininkavimo ES.

VSD vėliau pranešė, kad kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, nes gali būti neteisėto informacijos atskleidimo požymių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.